Turpinās cūkgaļas iepirkuma cenas kritums, bet veikalos gada laikā cenas mainījušās maz 9
Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Turpinās cūkgaļas iepirkuma cenas kritums, Latvijā ražotāji joprojām strādā zem pašizmaksas, bet veikalos gada laikā cenas mainījušās maz.
Zemkopības ministrijas (ZM) dati rāda – cūkgaļas iepirkuma cena Latvijā šogad oktobrī bija vidēji par 18,4% mazāka nekā pirms gada attiecīgajā mēnesī, savukārt pret septembri – par 22,9% zemāka. Vērtējot pēdējo četru gadu griezumā, šobrīd tā sasniegusi viszemāko līmeni.
Tajā pašā laikā Eiropas Savienībā cūkgaļas cena 2021. gada oktobrī bija vidēji par 6,9% zemāka nekā pirms gada. Izpētot detalizētāk, redzams, ka Dānijā cūkgaļas cena samazinājusies vidēji par 14,8%, Lietuvā – par 12,5%, Polijā – par 8%, Igaunijā – par 4,4%.
Atšķirības vērojamas arī konkrētiem produktiem. ES cūkas liemeņa tirgus cena oktobrī bija vidēji 130,55 eiro par 100 kilogramiem, bet Latvijā – 106,81 eiro. Izvērtējot saražotos apjomus, redzams, ka ES laikā līdz jūlijam vērojams pieaugums par 3%, turpretī Latvijā bijis samazinājums par 2%.
Jautājām lielveikaliem, kā mainījusies cūkgaļas cena pēdējā gada laikā. “Rimi Latvia” pārstāvis Juris Šleiers atzīst, ka cenu izmaiņas ir saistītas ar dažādiem faktoriem, piemēram, sezonalitātes dēļ tradicionāli cūkgaļas iepirkuma cenas paaugstinās tieši ap Ziemassvētkiem, un to var novērot arī šogad.
Viens no cenu ietekmējošajiem faktoriem esot arī tas, ka šogad Eiropā trūkst cūkgaļas, jo īpaši cūkgaļas kakla karbonādes.
“Maxima Latvija” iepirkuma departamenta direktors Edvīns Lakstīgala uzsver, ka pieprasījums pēdējo mēnešu laikā audzis par 20%, kas cieši saistīts arī ar to, ka cilvēki arvien vairāk maltīti gatavo mājās un mazāk dodas uz restorāniem. Pateicoties apjoma iepirkumam un arī investīcijām, cūkgaļas cenas pēdējos mēnešos “Maxima” veikalu tīklā ir bijušas stabili zemas.
To, ka pēdējo gadu laikā cūkgaļas cenu izmaiņas ir bijušas salīdzinoši svārstīgas, atzīmē “Citro” veikalu apsaimniekotāja SIA “Latvian Retail Management” komercdirektors Edijs Bergmanis.
“2019. gadā bija vērojams straujš cenu kāpums, kas sasniedza pat vairāk nekā 45% cenas pieaugumu. To ietekmēja vairāki būtiski notikumi globālā tirgū, kā, piemēram, pieprasījuma svārstības Āfrikas cūku mēra izplatības dēļ un klimata pārmaiņu radītās sekas, kas veicināja graudu cenu kāpumu, tādējādi paaugstinot pašizmaksu cūku audzētājiem. Tādējādi strauji kāpa arī cūkgaļas cenas,” skaidro Bergmanis.
Savukārt pērn cūkgaļas cenas pakāpeniski samazinājās un nostabilizējās, gada beigās sasniedzot zemāko cenu līmeni. Salīdzinot ar 2020. gadu, kopš šī gada sākuma vērojams pakāpenisks cūkgaļas cenu pieaugums aptuveni par 25%.
Šī gada otrajā pusē novērotas minimālas cūkgaļas cenu svārstības, pat neliels kritums 10–15%, bet pēdējo mēnešu laikā cūkgaļas cena saglabājusies nemainīga.
Tikmēr Latvijas Cūku audzētāju asociācijas direktore Dzintra Lejniece stāsta, ka ražotāji joprojām strādā zem pašizmaksas un cenu samazināšanās esot vērojama visā Eiropā.
Pēdējo divu mēnešu laikā cūkgaļas cena Latvijā ir sasniegusi jaunu absolūto cenas antirekordu – 95,5 centus/kg, kas ir par 26% zemāk nekā šajā laikā pērn. Savukārt ražošanas izmaksas pieaugušas, to skaitā lopbarībai nepieciešamo graudu cenas kāpušas pat par 45%.
Uzņēmums “Gaižēni” oktobrī cūkas realizējis par vidējo cenu 0,74 eiro kilogramā, kas bijusi vēsturiski viszemākā cena vairāk nekā 20 gadu ilgajā uzņēmuma darbības laikā, ziņo LETA.
Šāds cenu līmenis ne tikai nesedzot ražošanas pašizmaksu kopumā, bet nekompensē pat cūku audzēšanai nepieciešamās barības izmaksas. Novembra pirmajā pusē Latvijā cūkas bijis iespējams realizēt vairs tikai par 0,65 eiro/kg. Bez valsts atbalsta nozare neizdzīvotu, uzsver cūkaudzētāji.
Kopējais nepieciešamais atbalsts pērn no jūlija līdz oktobrim tika vērtēts divu miljonu eiro apmērā, kur viens miljons bija paredzēts atbalstam par kaušanai realizētām nobarojamām cūkām, bet otrs miljons – atbalstam sivēnmātēm.
No pagājušajā gadā lauksaimniekiem rezervētajiem 45 miljoniem eiro lielu daļu – 14,5 miljonus eiro bija plānots novirzīt cūkkopju atbalstam.
Nule kā izsludināta pieteikšanās valsts atbalsta saņemšanai Covid-19 pandēmijas negatīvās ietekmes mazināšanai cūkkopības nozarē.
Provizoriskās atbalsta likmes ir 29,52 eiro par kaušanai realizētu cūku un 11,23 eiro par realizētu atšķirtu sivēnu. Saistīto personu grupa nevarēs saņemt vairāk par 225 tūkstošiem eiro – šādu ierobežojumu noteikusi Eiropas Komisija.