Vai sērgas dēļ drīkst turēt cūkas mazās saimniecībās? Atbild eksperts 0
Jautājums. Vēlos audzēt cūkas, lai ģimenei būtu kvalitatīva gaļa. Vai bīstamās cūku slimības dēļ to mazajās saimniecībās drīkst darīt? Kas jāievēro? Vai var kaut pats, vai jāved uz kautuvi? Esam nesen pārcēlušies uz laukiem. ANDREJS TADENAVĀ
Cūku mēris nesnauž
“Aizliegts tas nav, bet atbildīgie kontroles dienesti arī nemudina cilvēkus savās kūtiņās audzēt cūkas. To darot, saimnieks uzņemas lielu atbildību ne tikai par saviem lopiņiem, bet arī par cūkām tuvējā apkārtnē, pat tuvumā esošām cūku lielaudzētavām, kam varētu rasties nopietnas problēmas, ja kāda mājas cūka saslimst ar nāvīgo Āfrikas cūku mēri,” skaidro Pārtikas un veterinārā dienesta Veterinārās uzraudzības departamenta novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.
Šo slimību ārstēt nevar, saslimušie un visi karantīnas zonā novietnē esošie rukši jālikvidē. Plašā rajonā tiek noteikti arī citi ierobežojumi un apgrūtinājumi cūku turētājiem.
Diemžēl vēl aizvien ir arī neapzinīgi audzētāji, kuri paļaujas uz veiksmi. Sak, maniem lopiem nekas tāds nav bijis un gan jau nebūs.
Par to, cik viltīgs un grūti kontrolējams ir cūku mēra vīruss, liecina arī tas, ka pat speciālās audzētavās, kur ir stingri biodrošības noteikumi, notiek slimības uzliesmojumi.
Meklē konsultantu
Pirms iegādājas sivēnus, derētu konsultēties ar vietējo veterinārārstu vai veterināro konsultantu. Padomu dos arī vietējā Pārtikas un veterinārā dienesta filiālē.
Turklāt šāda konsultācija der gan tiem, kas cūkas iegādājas pirmoreiz, gan tiem, kam jau ir pieredze lopu audzēšanā. Iespējamos riskus vislabāk norādīs speciālists.
Kad mazās cūkas pārvestas mājās, tās reģistrē Lauksaimniecības datu centrā. Nekādas profilaktiskās potes (kā mīļdzīvniekiem) sivēniem nav vajadzīgas. Audzētājam jārēķinās, ka pie viņa ieradīsies arī veterinārais inspektors, lai pārbaudītu, kā mājlopi tiek turēti.
Pielāgo kūtiņu
Iepazīties sīkāk ar biodrošības prasībām un mājlopu novietnes iekārtošanu var Ministru kabineta noteikumos Nr. 291 Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām.
Vieglāk cūkkūti atbilstīgi prasībām iekārtot, ja tajā dzīvos tikai rukšķes. Tad gādā, lai pa lodziņu nevarētu ielidot putni vai ielavīties kaķis vai suns. Ja tā ir tradicionālā lauku kūtiņa, kur mīt arī kāda gotiņa, putni vai citi lopi, atdalīt cūku aizgaldu būs grūtāk. Taču arī to var izdarīt, jo pietiks pat ar plānu starpsienu, kas nodrošinās sivēnu autonomiju.
Pirms ieejas cūku novietnē izveido dezinfekcijas vannu. Tam labi derēs paliela šāle (lai var stabili iekāpt ar abām kājām), kurā ielikts porolons (labāks par skaidām) un ieliets dezinfekcijas šķīdums (iegādājami veterināro preču veikalos). Šķīdumu lej tik daudz, lai tas, iekāpjot vanniņā, žļarkstētu ap kājām.
Saimnieks drīkst ieiet kūtī, pāraujot tikai šim nolūkam paredzētus apavus un uzvelkot virsvalku (ar tiem neiet nekur citur).
Cūku mēra vīruss neizplatās pa gaisu, to var ievazāt kāds, kas bijis ar to kontaktā. Vīruss pats neielido aizgaldā, to kāds ienes.
Pārdomā barību
Pēdējos gados mājās cūkas audzē arvien retāk – gan slimības draudu dēļ, gan tāpēc, ka tradicionāli laukos lietotā cūku ēdienkarte krietni jāmaina. Piemēram, aizliegts cūkām dot zāli no pļavas, biešu lapas un citu zaļbarību. Aizliegti arī āboli, bietes, zaļi kartupeļi un citas saknes un augļi, kas ņemti tieši no lauka. Tas tāpēc, ka ar zāli vai augļiem saskarē var būt bijusi slima mežacūka vai arī citi zvēri ar kājām izplatījuši mēra vīrusus.
Zaļbarību un saknes drīkst dot tikai termiski apstrādātus, jo vārot slimības ierosinātājs iet bojā.
Pakaišiem drīkst izmantot pērnos salmus vai sienu, kas glabājies noslēgtā telpā. Ja arī vīruss uz zāles bijis, tas glabājoties gājis bojā.
Drīkst kaut mājās
Īsti nav noteikts, cik cūku likumīgi drīkst audzēt pašpatēriņam. Daži rukši noteikti pieļaujami aizgaldā.
Ja gaļu plānots lietot tikai pašpatēriņam, mājlops nav jāved uz sertificētu kautuvi, cūku var kaut mājās pašu spēkiem. Protams, šis darbs jāuztic pieredzējušam kāvējam, kādi ir katrā ciemā.
Taču dažādas stingras prasības jāievēro, ja gaļu plānots tirgot.
Ja ir bažas, ka nevarēs izpildīt visus cūku turēšanas drošības priekšrakstus, gaļas ieguvei labāk izvēlēties citus mājlopus. Piemēram, audzēt jaunlopu, aitas. Salīdzinoši ātri var tikt pie gaļas, ja audzē trušus, mājputnus.
UZZIŅA
Lai izsargātu mājas cūkas no Āfrikas cūku mēra (ĀCM), ar biodrošības prasībām var iepazīties arī Pārtikas un veterinārā dienesta mājaslapā: www.pvd.gov.lv. Ievadot meklētājā burtus ĀCM, tiek piedāvāts ļoti daudz izziņas materiāla. Visuzskatāmāk vajadzīgos darbus var saprast, noskatoties videomateriālus un pat animācijas filmiņas par šo tēmu.