Cūkām jānovērš uzmanība 0
Gan ažiotāžu, gan sapratni izsaukusi šā gada janvārī spēkā stājusies Eiropas Savienības direktīva par cūku labturības prasību ievērošanu. Viens no punktiem paredz šo mājdzīvnieku nodrošināšanu ar rotaļlietām.
Kā direktīvas prasības vērtē pieredzējusi cūkkope, Burtnieku novada Matīšu pagasta zemnieku saimniecības “Lelles” īpašniece Līvija Lelle un PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis?
Līvija Lelle: “Apkopjam ap tūkstoti rukšu un esam iepazinuši daudzus viņu stiķus un niķus. Gluži par rotaļlietām es nesaukšu priekšmetus, ko jau kopš saimniekošanas pirmsākumiem ievietojam būdās, bet no pieredzes saku, ka tādi ir obligāti vajadzīgi. Ja tapusi Eiropas direktīva ar likuma spēku, tad acīmredzot cūkkopēji nav izpratuši, kas vajadzīgs viņu aprūpējamajiem. Cūkas diemžēl ir ļoti plēsīgi dzīvnieki. Ja grupā ieliks kaut vienu svešu cūku, var uzskatīt, ka tās drīz nebūs – jauno vienkārši piebeigs. Tāpat agrāk vai vēlāk, ja nav nekā lieka, kam pievērst uzmanību, pat kopā dzīvot saradušas cūkas sāks plēst viena otru. Tad, kad komplektējam jaunas grupas, būdā jau priekšā ir kaut kas uzmanības pievēršanai.
Mūsu fermā par rotaļlietām izmantojam iekarināmas tukšas plastmasas pudeles, vecas autoriepas. Esam likuši arī gumijas bumbas, bet tās rukši ātri saplēš un pat apēd. Principā – visu, kas no saimniecībā izmantojamām lietām, protams, ne jau asām un plīstošām, kļūst nederīgs, var atdot cūkām spēlēties.
Noteikti nav jāņem rokā naudas maks un jāsteidzas uz veikalu pirkt dārgas rotaļlietas, kā situāciju neizprotoši un kritiski jau izskanējis dažos preses izdevumos un televīzijā. Arī cūkas uz kautuvi vedot, mašīnā, lai ir ar ko nodarboties, vēlams iebērt vai nu skaidas, vai kādu priekšmetu ielikt. Tad dzīvniekiem mazāks stress.”
Mārcis Ulmanis: “Pērn biju Eiropas Savienības organizētajos kursos par cūku labturības ievērošanu, kur prezentēja arī zinātnieku jaunākos pētījumus šajā jautājumā. Cūka ir bara dzīvnieks, tas ielikts jau gēnos gadsimtiem un tas turpināsies, kā bara dzīvniekam tam var rasties arī dažādas problēmas ar visām no tā izrietošajām sekām. Smagākās ir tās, kad cūkas savaino viena otru, ja nav cita uzmanības novērsēja. Ņemot vērā tādu negatīvu pieredzi, ir izstrādāti šie labturības noteikumi. Tas uzliek zināmu pienākumu arī mūsu dienesta speciālistiem, jo būs jāizvērtē, kādos apstākļos tiek turēti dzīvnieki. Ja prasības neizpildīs, droši vien sekos arī atbilstoši sodi.
Kas attiecas uz rotaļlietām, izskanējušās iebildes, ka to pirkšana sadārdzinās gaļu, ir vienkārši spekulācija par tēmu. Nevienam saimniekam šī direktīva neparedz kaut kādas īpašas rotaļlietas pirkt veikalā. Rotaļlieta var būt arī malkas pagale, salmi, kāds koka zars – lietas, kas nemaksā neko, bet cūkām ir laika kavēklis.
Tad nebūs problēmu ar nograuztām astēm un ausīm vai pat smagākiem sakropļojumiem. Jā, piekrītu, varbūt šīs labturības prasības ir it kā stingrākas par jau iepriekš noteiktajām, taču mērķis ir viens – izaudzēt veselu dzīvnieku un iegūt kvalitatīvu gaļu. Janvārī stājās spēkā arī direktīva, kas paredz sivēnmāšu turēšanu grupās līdz atnešanās brīdim. Izpētīts, ka tad cūkas ir mierīgākas, viņās izveidojas ģimeniskuma instinkti.”