Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Covid-19 uz pansionātiem “atnes darbinieki”: situāciju sociālās aprūpes centros vērtē kā kritisku 4

Situācija sociālās aprūpes centros un to spēja klientiem sniegt ar veselības aprūpi saistītos pakalpojumus ir vērtējama kā kritiska, šorīt Latvijas Radio vērtēja Veselības inspekcijas (VI) vadītāja Indra Dreika.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
Dreika pastāstīja, ka VI šogad īpaši pievērsās situācijas vērtēšanai sociālās aprūpes centros. Kopumā valstī tādu ir 184, tostarp 27 no tiem uzturas bērni.

Aprīlī un maijā visās sociālās aprūpes iestādēs veikti apsekojumi, bet pašlaik VI gatavo gala ziņojumu, lai pēc tam izvērstu diskusiju ar politiķiem un sabiedrību, “ko varam darīt labāk”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Dreikas vārdiem, pirmais secinājums bijis, ka situācija ir kritiska, piemēram, divās trešdaļās sociālās aprūpes iestāžu nav bijis nekādu iespēju izolēt saslimušus klientus, kas ir īpaši svarīgi Covid-19 pandēmijas laikā.

VI ir secinājusi, ka pamatā Covid-19 uz pansionātiem “atnes darbinieki”, tomēr viņa neatbildēja uz jautājumu, kas par plašu Covid-19 izplatīšanos sociālās aprūpes centros būtu atbildīgs.

Kā atzīmēja Dreika, ja Covid-19 iekļūšanu pansionātā laicīgi nekonstatē, rodas situācijas, kad ar šo slimību saslimst teju visi darbinieki un klienti.

Dreika stāstīja, ka slimības izplatību pansionātos tiek mēģināts monitorēt ar regulāriem testiem – gan siekalu, gan no deguna, taču pret otrajiem nereti esot noraidoša attieksme no sociālās aprūpes iestāžu puses, jo tos ir sarežģītāk veikt un tie būtu jāveic pašiem centru darbiniekiem, turklāt valsts puse gaida, ka tos varētu veikt brīvdienās, kad ir mazāk noslogotas testu laboratorijas.

Savukārt runājot par premjera Krišjāņa Kariņa (JV) vakar izteikto neuzticību veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP), Dreika vērtēja, ka šis ir papildus stress veselības aprūpes sistēmai, “kuru varēja arī nenodarīt”.

Viņķeli viņa vērtēja kā veiksmīgu krīzes menedžeri, kas bijusi ļoti atbalstoša veselības aprūpes sistēmai.

Vērtējot vakcinācijas pret Covid-19 plānu, Dreika atzina, ka Latvija, “iespējams, varēja kaut ko labāk, ātrāk vai citādi”, tomēr prakse pasaulē liecinot par dažādām pieejamām, arī par nogaidošām, un neviens pašlaik nevarot pateikt, kura no tām beigās izrādīšoties pareizā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.