No 1.jūnija klātienē iespējams apmeklēt pasaules čempionāta hokejā spēles tiem līdzjutējiem, kuriem ir derīgs šāds Covid-19 sertifikāts.
No 1.jūnija klātienē iespējams apmeklēt pasaules čempionāta hokejā spēles tiem līdzjutējiem, kuriem ir derīgs šāds Covid-19 sertifikāts.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Covid-19 sertifikāti jau iegūstami, taču derīgi tie ir tikai Latvijā. Kad tos atzīs Eiropā? 31

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kopš vakardienas plkst. 9 darbību sācis nacionāla mēroga digitālais Covid-19 sertifikāts, ar kuru iedzīvotāji var apliecināt savu vakcinācijas, izslimošanas vai Covid-19 laboratorisko analīžu veikšanas faktu.

Interese par jauno vietni bijusi gana liela – no rīta minūtes laikā bijuši 900 pieprasījumi, bet līdz pēcpusdienai tajā izveidoti aptuveni 82 000 sertifikātu, kaut apmeklējumu bijis četrreiz vairāk.

Norāda nepareizu vietnes adresi

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad mazliet pēc plkst. 10 no rīta centos iegūt savu sertifikātu, izmantojot mājaslapā www.covid19.gov.lv norādīto saiti www.covid19sertifikats.lv, sistēmā iekļūt nevarēju. Kaut gan pirms tam tviterī vairāki bija palepojušies ar sertifikāta lejupielādi.

Nospriedu, ka sistēma ir pārslogota un tādēļ mazliet jāuzgaida. Bet nekas neuzlabojās un bažīgu darīja fakts, ka mans dators uzsvēra, ka problēma ir ar minētajā vietnē norādīto www.covid19sertifikats.lv vietnes nosaukumu, nevis tās pārslodzi.

Beigās sapratu, ka pašā www.covid19.gov.lv nav norādīts pareizs vietnes nosaukums, jo tai būtu jābūt covid19sertifikats.lv. Izbrīna, ka tik svarīgā vietnē bija norādīta neprecīza saite.

Pēc pāris minūtēm gan šī ķibele jau bija novērsta. Jāatgādina, ka portāla veidotājs ir vienotā vakcinācijas tīkla “ViVaT” veidotājs SIA “ZZ Dats”.

Parastie identifikācijas soļi

Ko tad redzam, kad atveras digitālā sertifikāta mājaslapa? Logus “Apskatīt savus sertifikātus”, kā arī “Verificēt sertifikātus”.

Spiežam uz pirmā (otrais domāts personām, kuras sertifikātus pārbaudīs), un atveras “Latvija.lv” autentifikācijas sistēma, kurā jāizmanto kāds no dotajiem piekļuves līdzekļiem.

Kā zināms, “Latvija.lv” iespējams autentificēties ar internetbanku, eID karti vai “Mobile ID” pieteikšanos.

Kad sistēmā izdevies iekļūt, jāapstiprina personas datu pieprasījums no e-veselības sistēmas par vakcinācijām, slimībām un laboratorijas testu rezultātiem, lai digitālo sertifikātu varētu izveidot.

NVD vēlāk gan skaidroja, ka otrdien iedzīvotājiem būs pieejams vien sertifikāts par vakcināciju, bet abi pārējie sertifikāti tiks pievienoti vēlāk. Un tas arī viss – pāris sekunžu laikā atveras ekrāns, kurā ir apstiprināts mans vakcinācijas sertifikāts ar 25. maija datumu, turpat norādīts arī potes nosaukums.

Reklāma
Reklāma

Savukārt mazliet zemāk ir pavad­teksts, kurā norādīts, ka sertifikāts ir derīgs tikai tad, ja kopš potes ir pagājis noteikts laiks vai kopš pozitīva Covid-19 testa ir pagājušas vismaz 11 dienas, turklāt šis sertifikāts ir derīgs vien 180 dienas.

“Comirnaty” gadījumā jāpaiet vismaz 14 dienām kopš otrās vakcīnas. Tātad mans sertifikāts līdz 9. jūnijam nav derīgs un pasaules hokeja čempionāts man ies secen.

Bet nekas man neliedz sertifikātu lejupielādēt attēla vai PDF formātā jau šobrīd, lai vajadzības gadījumā QR kods būtu pa rokai. Tāpat, protams, neviens neliedz šo sertifikātu izdrukāt un noglabāt makā.

Katrs sertifikāts satur unikālu QR kodu, kas ir apliecināts ar digitālu simbolu virkni. Būtībā tas ir kā digitāls paraksts jeb apliecinājums par sertifikātā iekļautās informācijas ticamību.

Noskenējot QR kodu ar tā nolasīšanas lietotni, iespējams noskaidrot sertifikāta derīgumu, kā arī autentiskumu.

Derīgs tikai Latvijā. Pagaidām

Kopumā sertifikāta iegūšanas process ir ļoti vienkāršs un ātrs, tam nevajadzētu radīt nekāda veida problēmas vai nesapratni. Sistēma pieejama trīs valodās – latviešu, krievu un angļu.

Ja apgādībā ir vairākas personas, ir iespējams pār­slēgt profilus un iegūt sertifikātus arī, piemēram, par bērniem.

Kā novēroju sociālajos tīklos, problēmas piemeklēja tos nepacietīgākos, kuri centās savu sertifikātu iegūt uzreiz pēc plkst. 9 no rīta. Vēlāk tehniskas dabas problēmas vairs nebija novērojamas.

Kā jebkuram digitālam rīkam, vienmēr var gadīties kādas ķibeles. Lai izvairītos no neparedzētām problēmām, sertifikātu vajadzētu izprintēt un turēt arī mobilajā tālrunī. Dubults neplīst!

Būtiski, ka mūsu izsniegto sertifikātu atpazīs arī citās ES dalībvalstīs, taču no 15. jūnija, kad to nodrošinās integrācija ar Eiropas digitālā Covid-19 sertifikāta vārteju. Jāsaprot, ka tieši nacionāla mēroga pasākumiem sertifikāts pagaidām ir derīgs.

Plašākam izmantojumam jāpagaida līdz šim 15. jūnijam. Informācijas apmaiņā starp ES dalībvalstīm netiks nodota visa informācija, kuru satur digitālie Covid-19 sertifikāti, piemēram, par saņemtās vakcīnas nosaukumu, personas kodu u. c.

Minēto vārteju kopš 10. maija testēja 22 valstīs, un tieši vakar tā sāka strādāt. Būtībā ES sistēmu jau no šodienas izmanto septiņas dalībvalstis – Bulgārija, Čehija, Dānija, Vācija, Grieķija, Horvātija un Polija.

Visām dalībvalstīm teorētiski vārtejai būs jāpievienojas līdz 1. jūlijam, taču ir noteikts arī sešu nedēļu pakāpenisks ieviešanas periods.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.