Pieprasījuma samazinājums slēgto ēdinātavu un arī skolu dēļ izraisījis dārzeņu cenu ievērojamu samazinājumu.
Pieprasījuma samazinājums slēgto ēdinātavu un arī skolu dēļ izraisījis dārzeņu cenu ievērojamu samazinājumu.
Foto: TImurs Subhankulovs

Vai Covid-19 satricinājumu dēļ pārtikas cenas piedzīvojušas dramatiskas izmaiņas? Jaunākie dati 3

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Neskatoties uz Covid-19 satricinājumiem valstī, pārtikas cenas nav piedzīvojušas dramatiskas izmaiņas, “Latvijas Avīze” uzzināja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrā (LTVC).

2020. gada decembrī salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu būtisks cenu pieaugums bija augļiem un kūpinātai gaļai, bet samazinājums – dārzeņiem, svaigai gaļai, kafijas pupiņām un pienam, vēsta LTVC vadītāja Ingūna Gulbe.

CITI ŠOBRĪD LASA
Spriežot pēc cenu apkopojuma, visvairāk sadārdzinājās importa zemenes, apelsīni un piena šokolāde, kā arī tomāti un āboli, savukārt cenu kritums attiecās gandrīz uz visiem dārzeņiem – sīpoliem, galviņkāpostiem, burkāniem, kartupeļiem.

Slēgtie restorāni un ­skolas nodzina cenas

“Vietējo iedzīvotāju pavasarī saceltā ažiotāža palielināja griķu un rīsu cenas, bet piegādes ķēžu traucējumi un mazākas ražas cēla dažu importēto augļu cenas.

Gan Latvijā, gan Eiropā šogad bija labas dārzeņu ražas, bet pieprasījums Covid-19 dēļ slēgto HoReCa sektora, arī “Skolas augļu” programmu dēļ ir samazinājies, kas izraisījis dārzeņu cenu ievērojamu samazinājumu.

Veikalos esošās akcijas, kur, piemēram, kāposti maksā 16 centi/kg, ir neadekvāti zema cena ražotājam.

Pagājušā gada beigās visā Eiropā bija ievērojams iepirkuma cenu kritums cūkgaļai un liellopu gaļai. Cenu haoss, kas bija radies Vācijas cūkgaļas tirgū Covid-19 un Āfrikas cūku mēra dēļ, tika pārnests uz pārējām ES dalībvalstīm.

Cūku audzētāji cieš vairāku desmitu eiro lielus zaudējumus uz katru pārdoto cūku, bet pircējiem tas sāka atspoguļoties ar zemākām svaigas gaļas cenām Latvijas veikalos.

Krūmmelenēm cena samazinājusies, jo ievērojami palielinājušās to stādījumu platības gan Latvijā, gan Eiropā, kas būtiski palielināja piedāvājumu tirgū,” stāsta LTVC vadītāja Ingūna Gulbe.

Neviens neuzņemas prognozēt nākotni

Kādas būs cenu izmaiņas turpmākajos mēnešos, pagaidām neviens neņemas prognozēt.

Arī starptautiskā līmenī eksperti ir piesardzīgi un nevēlas izteikt prognozes, jo daudz būs atkarīgs no pandēmijas ierobežošanas un tā, cik ātri izdosies tikt pie vakcīnām un apstādināt vīrusu.

Šobrīd starptautiskā piena tirgū darījumu veikšana notiek piesardzīgi – uz laiku no janvāra līdz aprīlim. Piena produktu cenas ir stabilas ar tendenci pieaugt, un tas var atsaukties uz Latvijas tirgu, kur iepirkuma cenas jau ilgstoši ir vienas no zemākajām ES valstu vidū.

Liellopu gaļai pēdējo mēnešu laikā bija liels cenu kritums, pašlaik tās sāk stabilizēties, bet kādu laiku, visticamāk, lielas izmaiņas nav gaidāmas.

Runājot par dārzeņu tirgu, pagājušajā sezonā lielākajā daļā ES valstu bija labas ražas, līdz ar to ražotājcenas attiecīgi bija zemas.

Tirgū ir liels kāpostu, burkānu, sīpolu, galda biešu un kartupeļu piedāvājums un attiecīgi – cenas ir samazinājušās. Arī blakus esošajās valstīs – Ukrainā, Krievijā – ir liels dārzeņu piedāvājums un paredzams, ka dārzeņu cenas arī turpmāk saglabāsies zemas. Patērētājiem tā ir laba ziņa, ko gan nevar teikt par ražotājiem.

Reklāma
Reklāma

Vegāni kavē cūkgaļas cenu pieaugumu

Cūkgaļas tirgū cenas ir strauji nokritušās, pašlaik ražotājiem zaudējumi uz vienu cūku ir 30–40 eiro. Turklāt vērojamas samērā augstas graudu cenas, kas rada lielākas izmaksas cūkkopjiem, putnu gaļas un olu ražotājiem.

Eksperti ilglaicīgu cenu kāpumu cūkgaļai tuvākā nākotnē neprognozē. Jāņem arī vērā, ka cūkgaļas patērētāju skaits samazinās, jo jaunieši pievēršas vegānismam un veģetārismam.

Pašreizējā līmenī varētu saglabāties kafijas cenas, taču jau tagad vērojams neliels cenu kāpums cukuram.

Paredzams, ka nedaudz pieaugs kakao cena, jo Rietumāfrikā nav bijuši labi laikapstākļi šīs kultūras novākšanai, tāpat var pieaugt saulespuķu eļļas cena, bet palmu eļļas cenas pēc neliela kāpuma pagājušajā gadā, visticamāk, saglabāsies pašreizējā līmenī, vēsta pieticīgās ekspertu prognozes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.