Foto: pexels.com

Covid-19 pārslimojušiem sociālās aprūpes darbiniekiem nebūs jāveic atkārtota diagnostika 0

Covid-19 pārslimojušiem sociālās aprūpes darbiniekiem nebūs jāveic atkārtota diagnostika, paredz ceturtdien Ministru kabinetā atbalstītie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Grozījumi rīkojumā nosaka, ka ārkārtējās situācijas laikā ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās testē darbiniekus ar “SARS-CoV-2” antigēna noteikšanas testu.

Covid-19 diagnostika nebūs jāveic darbiniekiem, kuri varēs apliecināt, ka pārslimojuši Covid-19, atveseļojušies un vairs nevar radīt inficēšanās risku apkārtējiem, trīs mēnešus pēc saslimšanas datuma vai Covid-19 infekciju apstiprinošā parauga ņemšanas datuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Grozījumi rīkojumā arī paredz, ka pozitīva “SARS-CoV-2” antigēna testa gadījumā darbinieks ir jāatstādina no darba pienākumu veikšanas. Šādā gadījumā darbiniekam būs nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu, lai veiktu Covid-19 laboratorisko diagnostiku.

Tāpat kolektīvā būs jāapzina kontaktpersonas, uz kurām attiecas mājas karantīnas prasības, kā arī par konstatēto iespējamas inficēšanās gadījumu būs jāinformē Slimību profilakses un kontroles centrs.

LETA jau vēstīja, ka sociālās aprūpes centru darbiniekiem Covid-19 eksprestestus veiks ne biežāk kā reizi divās līdz četrās dienās, ceturtdien lēma valdība.

No valdībā skatītajiem dokumentiem izriet, ka sākotnēji Labklājības ministrija (LM) vēlējās, lai šie testi tiktu veikti katru reizi pirms darba sākuma. Tomēr Veselības ministrija paskaidrojusi, ka nazofaringeālās iztriepes ņemšana jeb testēšanas kociņa ievadīšanu deguna dobumā katru dienu traumēs deguna gļotādu, ietekmēs darbinieku fizisko labsajūtu un apmierinātību ar darba apstākļiem.

Vienlaikus par veselības nozari atbildīgā ministrija norādījusi, ka šo manipulāciju veic apmācīts veselības aprūpes personāls, kas ievēro īpašu piesardzību, jo nepareizi paņemtas iztriepes gadījumā tests būs viltus negatīvs, kā arī piesardzības pasākumu neievērošana pakļauj paraugu ņēmējus inficēšanās riskam.

Attiecīgi tā aicinājusi kolēģus LM izvērtēt testu veikšanas biežumu, ņemot vērā ilgstošas sociālās aprūpes iestāžu iespējas piesaistīt apmācītas ārstniecības personas, kā arī šīs manipulācijas ietekmi uz darbinieku labsajūtu un līdzdalību.

Reklāma
Reklāma

Rezultātā valdība atbalstījusi LM piedāvājumu par eksperstestu veikšanu ne biežāk kā reizi divās līdz četrās dienās. Tāpat LM atzinusi, ka tikai 36 no 215 sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētajiem sociālās aprūpes centriem ir iekļauti arī Ārstniecības iestāžu reģistrā, līdz ar to var uzskatīt, ka tajos ir ārstniecības persona. Tādējādi pārējos sociālās aprūpes centros būs nepieciešams piesaistīt citus pašvaldībā esošos laboratorijas speciālistus vai ģimenes ārstu medicīnas māsas.

Valsts, pašvaldību un privātajos sociālās aprūpes centros uz 31.decembri bija nodarbinātas 8056 personas, līdz ar to kopējais nepieciešamo testu skaits mēnesī, pieņemot, ka tests tiek veikts ne biežāk kā reizi divās līdz četrās dienās, ir vidēji 103 000 testu.

Darbinieku testēšanu plānots veikt visu janvāri, ja darbinieku vakcinācija pret Covid-19 noritēs Veselības ministrijas plānotajā laikā un apjomā. Nepieciešamības gadījumā ir iespējams turpināt veikt eksprestestus līdz pilnīgai darbinieku vakcinācijas pabeigšanai, norāda ministrija.

Kā ziņots, otrdien Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) paziņoja, ka atbildīgajām ministrijām līdz darba nedēļas beigām jābūt skaidram rīcības plānam Covid-19 būtiskai ierobežošanai sociālās aprūpes centros.

Premjera birojā aģentūru LETA informēja, ka Kariņš otrdien izdevis rezolūciju, ar kuru uzdevis LM, Veselības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijām līdz darba nedēļas beigām iesniegt koordinētas rīcības plānu tūlītējiem pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai visās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.

Šomēnes Covid-19 gadījumi konstatēti kopumā 80 sociālās aprūpes iestādēs Latvijā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Valdība iepriekš jau atbalstījusi eksprestestu veikšanu sociālās aprūpes iestādēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.