Covid-19 izraisītās krīzes laikā svarīga ir finanšu pieejamība 0
Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Covid-19 izraisītās krīzes laikā svarīga ir finanšu pieejamība un iespēja garantēt ilgāka termiņa aizdevumus eksportspējīgiem uzņēmumiem, uzskata uzņēmējus pārstāvošās organizācijas.
Eksportspējīgie uzņēmumi vēlas garākus kredītu termiņus un valdībai jādomā, kā tos garantēt uz ilgāku laiku.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes loceklis Jānis Lielpēteris skaidro, ka aizdevuma termiņa ilgums ir uzņēmuma un bankas individuāla vienošanās.
Kopumā tieši aizdevuma mērķis lielā mērā ietekmēs aizdevuma ilgumu, procentu likmi un citus aizdevuma aspektus.
Aizdevumu termiņi var atšķirties, piemēram, apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem, aizdevumiem, kas paredzēti investīciju projektu īstenošanai un citiem aizdevumu veidiem.
“Tā kā eksportspējīgi uzņēmumi ir viens no svarīgākajiem Latvijas tautsaimniecības stūrakmeņiem, šādu uzņēmumu darbības nodrošināšana ir nozīmīga Latvijas tautsaimniecībai kopumā.
Līdz ar to ir būtiski, lai valdība rastu iespēju garantēt ilgāka termiņa aizdevumus, kas Latvijas eksportspējīgiem uzņēmumiem ļautu aktīvi īstenot darbību eksporta tirgos, tādējādi sekmējot Latvijas ekonomikas izaugsmi kopumā.
Minētais ir īpaši svarīgi Covid-19 krīzes kontekstā, jo krīze ir ne tikai mainījusi riskus eksporta tirgos kopumā, bet arī ietekmējusi attiecības ar eksportējošo uzņēmumu sadarbības partneriem ārvalstīs,” uzskata LTRK valdes loceklis.
Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone norāda, ka šobrīd vissvarīgākais ir finansējuma pieejamība – aizņēmumi ar zemām procentu likmēm un gariem atmaksas termiņiem, kā arī nepieciešams dažādot atbalsta instrumentus, lai uzņēmumiem būtu plašāks pieejamo finanšu instrumentu piedāvājums.
LDDK saistībā ar ekonomikas atveseļošanas plāna izstrādi un ES fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” iekšējām pārdalēm Covid-19 pandēmijas seku mazināšanai jau ir rosinājusi nodrošināt uzņēmumu piekļuvi apgrozāmiem līdzekļiem – grantiem un aizņēmumiem, lai veicinātu uzņēmumu modernizāciju un attīstību.
Tāpat pēckrīzes ekonomikas atveseļošanās plānā, kura izstrādē piedalījās LDDK, kā prioritāte norādīta trīs līmeņu finansējuma pieejamība.
Arī Eiropas Komisija ir pieņēmusi pagaidu regulējumu, kas dalībvalstīm dos iespēju maksimāli izmantot valsts atbalsta noteikumos paredzēto elastību, lai atbalstītu ekonomiku sakarā ar Covid-19 uzliesmojumu.
Jo īpaši regulējums paredz nosacījumus bankām, kuras tiek izmantotas valsts atbalsta ieplūdināšanai reālajā ekonomikā. Regulējumā ir noteikts, ka šāds atbalsts ir uzskatāms par tiešo atbalstu banku klientiem, nevis bankām.
LDDK uzsver, ka būtiska ir adekvāta mēroga apgrozāmo līdzekļu pieejamība uzņēmumiem starptautiskai konkurētspējai, Latvijas ekonomikas noturībai un izaugsmei.