Covid-19 ir mākslīgi radīts laboratorijā – cik daudz latviešu tam tic? 24
Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 ir mākslīgi radīta laboratorijā, liecina pētījumu aģentūras SKDS veiktās aptaujas dati.
Šogad oktobrī iedzīvotāji tika lūgti vērtēt vairākas versijas, kas saistībā ar Covid-19 izcelšanos izskanējušas sabiedrībā.
50% aptaujāto sliecās domāt, ka Covid-19, visticamāk, ir mākslīgi radīts laboratorijā. Šādu pozīciju pārstāvošie ir izplatīti visās vecuma grupās, tomēr biežāk šāds viedoklis ir cilvēkiem vecumā no 55 līdz 63 gadiem.
Šāds slimības rašanās scenārijs tuvāks ir cilvēkiem ar zemāku izglītības līmeni, tomēr arī 44% aptaujāto ar augstāko izglītību par Covid-19 rašanās avotu uzskata laboratoriju. Salīdzinoši biežāk šādi domā arī strādnieki, individuālā darba veicēji un mājsaimnieces, kā arī Latgales un Zemgales iedzīvotāji.
Teju katrs trešais iedzīvotājs uzskata, ka Covid-19 ir radies dabīgi – tas, piemēram, varētu būt sikspārņu, pangolīnu vai kādu citu dzīvu radību vīruss, kas nelaimīgas apstākļu sagadīšanās dēļ ir pārnesies uz cilvēkiem.
Šāda scenārija piekritēji salīdzinoši biežāk ir gados jaunāki cilvēki – aptaujā minētajam apgalvojumam piekrita 50% aptaujāto vecumā no 18 līdz 24 gadiem. Attiecīgi ievērojami biežāk nekā citu nodarbju pārstāvji šādu viedokli pauduši studenti, kā arī Rīgā dzīvojošie.
Nevienai no minētajām versijām nepiekrīt 6% aptaujāto, savukārt vēl 14% nespēja sniegt konkrētu viedokli šajā jautājumā.