Čomisms, šarms un dinamīts. Testējam mēra kandidātus 62
Rīgas mēra kandidātu tests
Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanas liecina, ka cīņā par Rīgas domes priekšsēdētāja krēslu izšķiroša nozīme ir nevis partijas programmai, bet gan politiskā spēka izvēlētā mēra kandidāta personīgajām īpašībām – spējai uzrunāt sabiedrību, piedāvāt saprotamus risinājumus un, ko tur slēpt, arī pievilcīgam vizuālajam tēlam. Spēka kategorijas gan stipri atšķiras – dažas partijas izvēlējušās politiskajās cīņās rūdītus smagsvarus, bet citas liek uz plašākai sabiedrībai nepazīstamiem tumšajiem zirdziņiem. Kamēr kandidāti vēl tikai iesilda muskuļus publiskiem dueļiem, “Latvijas Avīze” kopā ar ekspertiem vērtē viņu stiprās un vājās vietas dažādās kategorijās – cik saprotama ir kandidāta politiskā orientācija, cik pārliecinošs ir saimnieciskais piedāvājums un kāds ir viņu publiskais tēls. Viedokļi dalās, bet viens gan ir paredzams – cīņā par Rīgas atslēgām gaidāms pamatīgs “kautiņš” un grūstīšanās. “Nils Ušakovs pie sava tēla visus šos gadus ir strādājis tik rūpīgi, ka teju vai brīnums, kādēļ veikalos vēl nav parādījies degvīns “Ušakovka”.” “Juta Strīķe ir kā dinamīts, viņa var uzsprāgt un izraisīt balsu lavīnu, bet tikpat labi tāds čiks vien var sanākt.” Šādi un citi vērtējumi izskan no ekspertiem par Rīgas domes priekšsēdētāju kandidātiem.
Rīgas domes vēlēšanas ierasti vairāk raksturo nevis partiju programmatiskā piedāvājuma konkurence vai ideoloģiju sadursme, bet gan izvirzīto mēra amata kandidātu savstarpējās cīņas. Tādēļ partijas nekavējas nosaukt savus saraksta līderus, lielākoties (bet ne vienmēr) mēģinot piemeklēt harismātiskas un sabiedrībā zināmas personības. Turpretim ar politisko un ekonomisko piedāvājumu vēlētājiem politiskie spēki īpaši nesteidzas.
Iepazīstinot ar pirmo mēra amata kandidātu sešinieku, lūdzām katram no viņiem īsi atbildēt uz visiem vienādu jautājumu – ko Rīga un rīdzinieki iegūs, ja kļūsiet par galvaspilsētas vadītāju? Tāpat savu vērtējumu par kandidātiem sniedz dažādu jomu eksperti – politisko orientāciju vērtē politologs Ivars Ījabs, saimnieciskumu – ekonomiste Inga Vilka, bet publisko tēlu – sabiedrisko attiecību speciālists Juris Šleiers. Uzskatāmībai eksperti katra kandidāta piedāvājuma novērtējumu papildinājuši ar atzīmi piecu baļļu sistēmā, kur 5 ir teicami, bet 1 – neapmierinoši.