‘Claas’ pļaujmašīnas izgājušas efektivitātes testu 0
Aizvadītajā sezonā tika testēta pļaujmašīna Disco 9200 ar darba platumu 8,9–9,10 metri darbā ar traktoru Axion 850. Zālaugu maisījuma no stiebrzālēm un lucernas pļauja notika divos atšķirīgas konfigurācijas laukos – līdzenā pareizas formas laukā un nepareizas formas laukā ar nelīdzenumiem, vietām ar gravām. Novācamās masas lauki bija attiecīgi 20 ha un 30 ha lieli’.
Strādājot ar darba ātrumu 15 km/h līdzenā laukā un ar ātrumu 14 km/h uz nelīdzena lauka, tika iegūti salīdzināmi rezultāti gan produktivitātes, gan degvielas patēriņa ziņā.
Izmēģinājums liecināja, ka darba ražīgums uz līdzena lauka bija 12,5 ha/h, bet uz nelīdzenā – 13,4 ha/h. Savukārt degvielas patēriņš attiecīgi – 9,2 un 9,3 l/ha. Eksperti atzīmē, ka labie rādītāji sarežģītākos darba apstākļos panākti, pateicoties pareiziem tehnikas regulējumiem, kā arī GPS navigācijas GPS Pilot lietojumam.
Claas eksperti uzsver, ka svarīgs faktors pļaujmašīnas darba produktivitātes un lopbarības kvalitātes nodrošināšanā ir griezuma augstuma regulēšana. Šodien lauku saimniecībās vērojama tendence palielināt zāles pļaušanas augstumu virs 40 mm, lai izvairītos no augsnes daļiņu iekļūšanas lopbarībā. Nenozīmīgos zudumus, ko rada augu nenogrieztā daļa, kompensē iegūtās lopbarības masas augstāka kvalitāte, kas savukārt veicina lopbarības uzņemšanu dzīvniekiem.
Mehanizatoriem jāņem vērā – griezuma augstuma noregulēšana virs 40 mm, tikai izmantojot augšējo vilci, nav pieļaujama. Tas izraisa neviendabīgu pļaušanas brusas balsta virsmas nodilumu, lauka velēnas slāņa bojājumu un tādējādi arī apgrūtinātu un neviendabīgu zāles ataugšanu.
Ja zāle tiek pļauta vairākas reizes sezonā, eksperti iesaka katrā nākamajā pļaušanas reizē griezuma augstumu palielināt par 1–3 cm. Tas novērsīs stiebra aprepējušās daļas iekļūšanu lopbarībā. Turklāt, pļaujot lielākā augstumā, mazāk intensīvi dilst naži. Mehanizatoram tāpat jāņem vērā, ka pļaujmašīnas darbs ar nodilušiem nažiem nozīmē palielinātu slodzi un tādējādi – lielāku degvielas patēriņu un lielāku gatavojamās lopbarības pašizmaksu.
Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops