Kā Āfrikas cūku mēris ietekmējis jūsu ražotās produkcijas pieprasījumu tirgū? 0
Produkcijas realizācijas apjomus tas nekādi neietekmē, arī izejvielas piegādes tas neietekmē. Cūkgaļas cenas nenosaka Latvijā.
Bet ar ko varētu skaidrot, ka Latvijā cūkgaļas iepirkuma cenas vienmēr ir zemākas nekā Eiropā?
Latvijā tirgū tiek piedāvāta divu veidu cūkgaļa. Vienas cūkas audzē zemnieki, piemājas saimniecības, bet otras audzē lielajos kompleksos. Tā saucamā kompleksu cūkgaļa maksā dārgi – maz tauku, daudz gaļas, maz kaulu, standartizēta. Šādai gaļai ir augsta cena gan Latvijā, gan Beļģijā, gan Polijā. Polijā, piemēram, kompleksu cūkgaļa maksā ne mazāk kā Vācijā, dažreiz pat dārgāk.
Bet mazo zemnieku saimniecību cūkas ir lētākas. Šie liemeņi nav kalibrēti, dažādi liemeņu izmēri, atšķirīgs gaļas sastāvs. Saprotiet, katrs fermeris audzē ar savu tehnoloģiju – viens baro ar miltiem, cits ar burkāniem un kartupeļiem. Šī cūkgaļa ir ļoti dažāda.
Ar kuru cūkgaļu jūs strādājat?
Mēs izmantojam gan lielo kompleksu cūkas, gan arī zemnieku saimniecību cūkgaļu. Taču šobrīd apsveram domu no fermeru cūkām atteikties, jo ir problēmas ar kvalitātes nodrošināšanu. Tas nav normāli, ka no gaļas tek ārā ūdens vai tai ir ne pārāk laba konsistence. Tas ir jautājums par cūku pareizu audzēšanu, barošanu, selekciju utt.
Kur jūs iegādājaties cūkgaļu?
20% – Latvijā, 80% – Vācijā, Beļģijā, Polijā. Liellopu gaļa 100% ir Latvijas izcelsmes. Putnu gaļa ir no Eiropas.
Kāpēc tik maza Latvijas cūkgaļas proporcija?
Pirmkārt, mums cūkgaļu vajag daudz, bet Latvijas ražotāji to nespēj nodrošināt. Otrkārt, augstas kvalitātes cūkgaļa Latvijā maksā dārgāk nekā Vācijā.
Kurš Latvijā ražo tik labu gaļu?
Piemēram “Ulbroka”, bet viņi pārdod dārgāk, nekā maksā importa gaļa. Līdz šim strādājām ar “Ancers”, bet cūku mēra dēļ mūsu sadarbība pārtrūka. Mēs ļoti elastīgi izvēlamies izejvielas, nepārtraukti monitorējam tirgu. Mums ir lieli apjomi, dienā vajag 25 – 28 tonnas cūkgaļas vien.