Citrondzeltanais skaistulis – tīģerpitons Saule 0
Armands un Viktoria Dambekalni Rīgā, Iļģuciemā, jau trīsarpus gadus dzīvo zem viena jumta ar koši dzeltenu tīģerpitonu, vārdā Saule. Viktorijai no čūskām gan ir bail. Saule ir Armanda prieks un mīlulis.
Reiz, kad Armands bija darbā, viņa mobilajā telefonā atskanēja satraukts zvans – Viktorija steidzami aicināja vīru mājās, jo Saule izbēgusi no terārija. Labi, ka Armanda darba vieta atrodas netālu un viņš varēja doties bēgli sagūstīt. Vectēvs Jānis, kurš atnācis ciemos pie mazdēla, teic, ka viņam gan no citrondzeltenā skaistuļa nav bail. Abi esot pat sadraudzējušies. Armandam čūskas patikušas vienmēr. Agrāk viņš turējis piena čūsku, bet pirms trīsarpus gadiem nolēmis iegādāties pitonu. Saule atvesta no Lietuvas. Kad Armands to saņēma, pitons bija vienu metru garš. Un tievs, tā ķermeni varēja paņemt saujā. Šobrīd čūska sasniegusi 2,70 metru garumu un sver vienpadsmit kilogramus. Tīģerpitoni varot sasniegt pat sešu metru garumu.
Pitons regulāri maina ādu. Pirms ādas nomešanas čūska kļūst pavisam bāla, pēc tam nedēļas laikā vecā āda lēni nolobās un izaug jaunā. Armanda kolekcijā jau sakrājušās piecas sešas izkaltušas Saules ādas.
Vakaros, skatoties televīzijas raidījumus, saimnieks Sauli paņem rokās, izstaipa tās muskuļoto ķermeni un ļauj vīties ap sevi. Pitoniem patīk sajust cilvēka ķermeņa siltumu.
Kad Armands ir mājās, čūskai atļauts ložņāt pa vienu no istabām. Vakaros, skatoties televīzijas raidījumus, saimnieks Sauli paņem rokās, izstaipa tās muskuļoto ķermeni un ļauj vīties ap sevi. Pitoniem patīk sajust cilvēka ķermeņa siltumu. Saulei patīk arī ložņāt pa plauktiņiem un gadās izgāzt to saturu. Vakaros, kad saimnieki dodas pie miera, arī Saulei nākas pārtraukt aktīvu darbošanos.
– Pitons ir dzīvnieks, nevaru uzminēt, kas notiek viņa galvā, tāpēc nakts melnumu, drošs paliek drošs, Saule pavada stikla terārijā, – stāsta Armands. Visnepatīkamā procedūra, ar ko nākas samierināties pitonu saimniekiem, ir barošana. Kad Saule bija maza, tā pārtika no dzīvām pelēm, vēlāk – no žurciņām, bet nu reizi mēnesī apēd pieaugušu trusi. Kad pitons gremo ēdienu, tā sirds palielinās par 40 procentiem un vielmaiņas ātrums pieaug četrdesmit reizes, teikts literatūrā.
Visnepatīkamā procedūra, ar ko nākas samierināties pitonu saimniekiem, ir barošana. Kad Saule bija maza, tā pārtika no dzīvām pelēm, vēlāk – no žurciņām, bet nu reizi mēnesī apēd pieaugušu trusi.
Par Sauli un tās koši dzelteno ādu priecājas ne tikai Armands un viņa ģimenes locekļi. Saule ir piedalījusies daudzās fotosesijās. Čūskai nav grūti vairākas stundas pozēt fotogrāfam. Taču meitenēm, kuras vēlas fotografēties kopā ar pitonu, Armands lūdz ievērot vienu prasību – neizdarīt straujas kustības. Jo tās Sauli var saniknot un tad čūska mēdz iekost. Armandam Saule ir iekodusi divas reizes. Viņš zina, cik pitona kodiens ir nepatīkams. Zobi tīģerpitonam ir kā žiletes. Pirmajā reizē Saule saimniekam iekoda tāpēc, ka viņa roka bija tuvu čūskas barībai – pelītei. Otrajā reizē Armands pitonu gribēja satvert no aizmugures, Saule sabijās un sāpīgi ieķēra.
Tīģerpitonu dzimtene ir Indija, tie sastopami arī Āzijas dienvidos, kur klimats ir silts. Tāpēc arī nebrīvē turētajiem pitoniem jānodrošina siltums. Armands stāsta, ka ziemā Saules visiemīļotākā vieta ir uz radiatoriem. Uz tiem čūska varot gulēt stundām ilgi. Saulei patīk pavadīt laiku arī baseinā, kurā vienmēr ir silts ūdens. Terārijā ierīkots speciāls sildītājs, kas ūdenim nodrošina vajadzīgo temperatūru. Prieku Saulei sagādā arī peldēšanās siltā vannā. Sajutusi ūdens siltumu, Saule sāk vijīgi locīties.
Tīģerpitons: • Ēd žurkas, trušus; • vajadzīgs siltums; • patīk cilvēka tuvums; • nepatīk straujas kustības; • ik pa laikam maina ādu; • var sasniegt sešu metru garumu; • dzīvo vairāk nekā desmit gadus. Dabas aizsardzības pārvalde informē, ka Latvijā, pamatojoties uz Dzīvnieku aizsardzības likumu, čūskveidīgos dzīvniekus ir aizliegts turēt, ja nav reģistrēta dzīvnieka turēšanas vieta. Lai reģistrētu turēšanas vietu, jāuzaicina Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki to pārbaudīt un novērtēt turēšanas apstākļus. Īpašniekam jāuzrāda dzīvnieka legālu izcelsmi apliecinošs dokuments. Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka tīģerpitoniem un citiem bīstamajiem dzīvniekiem saglabājas dabiskie instinkti, tāpēc, ja izvēlaties tos turēt mājās, esiet piesardzīgi! |