Citāds Repše un partija 16
Ar mērķi celt iedzīvotāju labklājību dibina labēji konservatīvu partiju “Latvijas attīstībai”.
Ar lielāku pieredzi un zināšanām
Biedrība “Latvijas attīstībai”, kas tika nodibināta 2012. gada pavasarī, vakar pilnsapulcē, nobalsojot vairāk nekā 200 personām, pārtapa par labēji konservatīvu partiju. Uzrunās tika uzsvērts, ka šī ir nevis politiķu, bet uzņēmēju partiju. Par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Einars Repše.
Atceros, ko Repše runāja, kad dibināja “Jauno laiku” un veidoja valdību – arī tad viņš bija nolēmis samazināt birokrātiju, atvieglojot cilvēku dzīvi. Repše atzīst, ka kopš tā laika “problēmas un programma nav būtiski mainījusies”. “Ja katra partija velk uz savu pusi, tad, kā izrādās, nav iespējams tikt galā pat ar nemainīgi skaidrām problēmām. Lai tās lietas varētu īstenot, partijām ir jāsadarbojas arī ar saviem konkurentiem,” sacīja partijas priekšsēdētājs.
Gan pats Repše, gan viņa domubiedri, piemēram, Edgars Jaunups un ekonomists Ojārs Keh-ris, kurš gan nav starp partijas dibinātājiem, bet bija viesa statusā, atzina, ka jaundibinātās partijas priekšsēdētājs strādājot ar daudz lielāku pieredzi un zināšanām nekā pirms desmit gadiem. E. Repše: “”Jaunajā laikā” biju daudz vairāk cīnītājs un konfrontēju ar visām negācijām, bet tagad esmu vairāk reālists, atbalstot labo katrā. Veidojot sistēmu, kur labais izvirzās, mēs varam sasniegt daudz vairāk nekā nesadarbojoties.” Kopš 1987. gada viņš sevi uzskata par sabiedriski politisku darbinieku, bet darbs pie mākslīgā intelekta esot ļoti paplašinājis viņa redzesloku, zināšanas, kā arī nostiprinājis pārliecību, ka jābeidz vienam otru apkarot.
Toties O. Kehris neslēpa, ka Repše bijis bīstams, strebjot karstu un pieņemot nesagatavotus lēmumus. “Einars ir pieļāvis kļūdas, taču, manuprāt, viņš no tām ir mācījies un tieši tādēļ ir daudz gatavāks valsts darbam šobrīd nekā toreiz, kad kā mesija ienāca politikā. Viņš ir apguvis spējas analizēt, pārdomāt, ieklausīties un sadarboties ar citiem. Viņam, tāpat kā partijas biedram Andrejam Žagaram, piemīt izteikta nacionālā piederība un vēlme uzstādīt visaugstākos mērķus.”
Nav jāgaida līdz vēlēšanām
Partijas programmā par galveno mērķi izvirzīta iedzīvotāju labklājības uzlabošana. To plānots sasniegt, uzlabojot uzņēmējdarbības vidi un attīstot ražošanu, pilnveidojot izglītības sistēmu, palielinot praktisku un finansiālu atbalstu zinātnei un pētniecībai.
Repše savā runā uzsvēra, ka nav jāgaida līdz nākamajām parlamenta vēlēšanām, bet jāsāk rīkoties, kad būs izveidota jaunā valdība. E. Repše: “Jāatjauno atbalsts mazajam biznesam un biznesa sākšanai un jābeidz mazā biznesa pamatu graušana. Nesen bez jebkādas vajadzības, bez diskusijām pieņemti Saeimas ieviestie palielinājumi mikrouzņēmumu nodoklim, jaunievestais valdes locekļu nodoklis, kā arī apgrozījuma neesamības nodoklis. Šie jaunie nodokļi ir nekavējoties jāatceļ. Valdība nedzird un neņem vērā uzņēmēju organizāciju viedokli. Spilgts piemērs ir nesadzirdētās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras aktivitātes pret nepārdomātām nodokļu maiņām. Valdība nav pildījusi savu solījumu samazināt darbaspēka nodokli vismaz par deviņiem procentu punktiem jau tuvākajos gados. Tūlītēja un radikāli strauja nodokļu samazināšana darbam ir pirmais no jaunās valdības veicamajiem pasākumiem.
Mums būtu nepieciešami ne tikai prognozējami, bet konkurētspēju veicinoši nodokļi, tādi, kas nedzen ēnu ekonomikā. Par to būtu jāvienojas jau tagad veidojamajai valdībai. Ja tas nenotiks, mēs par to cīnīsimies savu iespēju robežās, kamēr sasniegsim.
Būtu nepieciešams radikāli samazināt birokrātiju. To var izdarīt, vienkāršojot tos tiesību aktus, kurus reālā dzīvē ir grūti piemērot, un prēmējot ierēdņus par šā uzdevuma labu un kvalitatīvu veikšanu.
Būtu jāievieš princips – viena kontrole trijos gados, kas turpmāk liegtu pārslogot uzņēmumus ar dažādām mazvajadzīgām vai nevajadzīgām pārbaudēm, kas reizēm mēdz uzkrist uzņēmējiem katru mēnesi.
Latvija nav iedomājama bez cilvēkiem saprotamas un pieejamas veselības aprūpes sistēmas, tāpēc šeit vajadzētu ieviest Nīderlandes veselības aprūpes modeli. Pirms desmit gadiem piedāvāju ļoti līdzīgus principus – apdrošināšanu, solidaritāti, kvalitatīvu medicīnu… Toreiz neizdevās to ieviest, jo pret nostājās ieinteresētas lobiju organizācijas.”
Partijas rindās arī bijušie ierēdņi
Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane uzsvēra, ka daudzi politiķi stiprinot mītu, ka uzņēmēju rosība ir konfliktējoša ar sabiedrības kopīgajām interesēm. “Uzņēmējus interesē ne tikai apgrozījums un rentabilitāte, viņiem ir svarīgi mūsdienīgi izglītoti darbinieki. Tas nozīmē, ka uzņēmēji ir ļoti ieinteresēti pārmaiņām izglītības sistēmā.
Jāpārstāj nodokļus uzskatīt tikai par valsts budžeta papildināšanas instrumentu – nodokļi ir veids, kā valsts stimulē vai bremzē tautsaimniecību. Ekonomika ir kā zieds, to nevar atplēst ar varu, bet lai tas ziedētu, tam vajag labu augsni, rūpes, attieksmi un arī pacietību. Nereti politiķi izdara visu, lai vēl neuzplaukušu ziedu iznīdētu, paši to pat neapzinoties,” atzina ilggadējā Repšes līdzgaitniece Fromane.
Bijušais Latvijas Nacionālās operas vadītājs Andrejs Žagars sapulcē uzsvēra, ka mēs par daudz koncentrējamies uz Eiropas naudas iegūšanu, tā mēs varot palikt mūžīgā lūdzēju lomā. A. Žagars: “Ja apzināsimies savus talantus, radīsim vidi, kurā tie var uzplaukt, un turpināsim pasauli uzrunāt ar izcilībām ne tikai mūzikā, bet arī citās sfērās, būsim cienīti un apbrīnoti.”
Pilnsapulcē satiku arī vairākus bijušos valsts pārvaldes speciālistus. Piemēram, jurists Edmunds Stankevičs, kurš Valsts kancelejā vadīja komisiju, kas rēķināja PSRS okupācijas nodarītos zaudējumus, man sacīja, ka partijā iestājies tāpēc, ka pirms tam piedalījies biedrības rīkotajos uzņēmēju forumos un pārliecinājies, ka tie ir ļoti saturīgi un lietderīgi. Par partijas biedru kļuvis arī bijušais Nodarbinātības valsts aģentūras direktors un labklājības ministrijas valsts sekretārs Ringolds Beinarovičs, kā arī bijušais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce.
Partijas valdē tika ievēlēts Edgars Jaunups, Saeimas deputāts, bijušais “Saskaņas centra” biedrs Vladimirs Reskājs, Dans Titavs, Baiba Fromane, bijušais tēvzemietis Emīls Jakrins, uzņēmēji Uldis Osis un Edgars Čeporjus, kā arī juriste Liene Cakare.