“Citadeles” pārdošanas noslēgšanai Latvija nākamgad ERAB atmaksās 77 miljonus eiro 4
Latvija nākamgad Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai (ERAB) plāno atmaksāt apmēram 77 miljonus eiro, liecina publiskotā informācija Privatizācijas aģentūras (PA) mājaslapā.
“Bankas “Citadele” investori, kas iegādājās 75% bankas akcijas, kā vienu no noteikumiem uzstādīja ERAB līdzdalības saglabāšanu bankā arī turpmāk. ERAB apmierināja Latvijas puses izvēlētais bankas investors un ERAB piekrita palikt par bankas “Citadele” akcionāru, vienlaikus vienojoties veikt attiecīgus norēķinus, samazinot esošās PA saistības. Papildus ERAB piekrita pārfinansēt PA izsniegto subordinēto aizdevumu bankai “Citadele” 11,2 miljonu eiro apmērā, kā arī pagarināt šī subordinētā aizdevuma termiņu līdz 2020.gadam,” informē PA pārstāvji, piebilstot, ka uz šo ieguldījumu valsts galvojums nav attiecināms.
Tāpat PA pārstāvji norāda, lai pabeigtu bankas “Citadele” akciju pārdošanas darījumu un valsts budžetu atbrīvotu no saistībām, kas izriet no galvojuma līguma, ir jāizbeidz PA un ERAB noslēgtais bankas “Citadele” akcionāru līgums, kā arī nepieciešams restrukturizēt 2009.gadā uzņemtās saistības pret ERAB, tajā skaitā PA jāveic noslēdzošais maksājums ERAB. “Noslēdzošā maksājuma apmērs atbilst garantētajam ERAB ieguldījumu apmēram un maksai par kapitāla izmantošanu,” atzīmē PA pārstāvji.
PA pārstāvji informē, ka šobrīd ERAB ieguldījums bankas “Citadele” un problemātisko aktīvu pārvaldītāja “Reverta” (iepriekš “Parex banka”) pamatkapitālā kopumā ir 93 miljoni eiro. ERAB pieder 25% plus viena bankas “Citadele” akcija un 12,74% “Reverta” akciju.
“Uz šiem ERAB ieguldījumiem, kā arī uz līguma pamata aprēķināto maksu par kapitāla izmantošanu ir attiecināmas tiesības ERAB pārdodot savas akcijas PA. Aprēķinātais finanšu saistību apmērs, kas izriet no izsniegtajām garantijām, 2015.gada pirmajā ceturksnī varētu būt aptuveni 114,2 miljoni eiro. Ņemot vērā “Reverta” akciju vērtību, kas ir negatīva, un ERAB piederošo bankas “Citadele” akciju vērtību, kas ir aptuveni 24,7 miljoni eiro un šīs akcijas paliek ERAB īpašumā, maksājuma summa ir aptuveni 89,5 miljoni eiro,” informē PA pārstāvji.
Vienlaikus PA pārstāvji norāda, ka PA jau ir veikusi 1,26 miljonu eiro avansa maksājumu ERAB finanšu saistību dzēšanai. “Ņemot vērā šo avansa maksājumu, kā arī to, ka ERAB ir piekritusi pārfinansēt PA izsniegto subordinēto aizdevumu bankai “Citadele” 11,2 miljonu eiro apmērā, aprēķinātais maksājuma apmērs, kas būtu jāveic PA 2015.gadā, ir aptuveni 77 miljoni eiro. Maksājuma apmērs tiks koriģēts atbilstoši bankas “Citadele” akciju gala cenai,” atzīmē PA pārstāvji.
Paredzēts, ka darījuma rezultātā ERAB saglabās līdzdalību “Reverta” kapitālā un bankā “Citadele”, tiks dzēstas iepriekš noslēgtajos akcionāru līgumos valsts garantētās finanšu saistības, kā arī valsts varēs pabeigt “Parex bankas” restrukturizāciju paredzētajos termiņos. Vienlaikus PA ir noteiktas tiesības atpirkt ERAB piederošās “Reverta” akcijas par vienu eiro.
Fiskālo ietekmi uz vispārējo valdības budžetu plānots atainot 2014.gadā, ņemot vērā, ka bankas “Citadele” akciju pirkuma līgums noslēgts 2014.gada 5.novembrī.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka valstij piederošos 75% bankas “Citadele” akciju pārdos 12 starptautisku investoru grupai un “Ripplewood Advisors LLC” (“Ripplewood”) par 74 miljoniem eiro. Darījums noslēgsies 2015.gada pirmajā ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums.
Pārdošanas cena gan var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014.gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015.gada pirmajā ceturksnī. Pēc darījuma noslēgšanas “Ripplewood” piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju. ERAB plāno saglabāt savā īpašumā 25% bankas akciju.
Banka “Citadele” dibināta 2010.gada 30.jūnijā, bet patstāvīgu darbību sāka 2010.gada 1.augustā, kad beidzās “Parex bankas” operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par “Parex bankas” restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no “Parex bankas” tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka – “Citadele”, bet “Parex banka” sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.