Foto – LETA

“Citadeles” jaunie īpašnieki zināmi 4

Pēc pagājušās nedēļas vidū noslēgtā līguma par valstij piederošo 75% bankas “Citadele” akciju pārdošanu, kuru no pārdevēju puses parakstīja Latvijas Privatizācijas aģentūras (LPA) pārstāvji Vladimirs Loginovs un Ģirts Freibergs, bet no pircēju puses – ASV investīciju fonda “Ripplewood Advisors LLC” izpilddirektors un dibinātājs Tims Kolinss, kļuvis zināms, kam turpmāk piederēs banka un kā jaunie īpašnieki sadalīs savā starpā bankas kapitāldaļas.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Piektdien žurnālistiem tika skaidrots, kam turpmāk piederēs banka “Citadele” un kā jaunie īpašnieki sadalīs savā starpā bankas kapitāldaļas. Viens no investoriem – ASV investīciju fonda “Ripplewood Advisors LLC” izpilddirektors Tims Kolinss, kurš pēc uzraudzības iestāžu apstiprinājuma saņemšanas kļūs par bankas padomes priekšsēdētāju, – stāstīja, ka akcionāru uzdevums būšot ne tikai veicināt bankas attīstību, ar laiku pārvēršot to par lielāko un vadošo banku Latvijā, bet arī izplatīt ziņas par Latviju, par ko pasaulē vēl zinot maz. Savukārt “Citadeles” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis paziņojumā raksta: “Jaunie īpašnieki paver mums plašākas iespējas uzlabot un attīstīt bankas darbību. Bankas pāriešana privātīpašumā sekmēs “Citadeles” bilances nostiprināšanos un palīdzēs attīstīt tās kredītportfeli Latvijā un Baltijas valstīs. Tas ir svarīgi ne tikai bankai, veicinot tās rentabilitāti, bet arī stiprina Latvijas tautsaimniecību, paplašinot finansējuma pieejamību privātpersonām, maziem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī lielām organizācijām. Esam jau sākuši nostiprināt bankas pakalpojumu pieejamību, lai piedāvātu vairāk alternatīvu un labāku piekļuvi mūsu bankas tīklam, jo īpaši mazākās Latvijas pilsētās. Mums un mūsu jaunajiem investoriem ir kopīga attīstības vīzija: izveidot banku “Citadele” par Latvijas banku sektora nacionālo čempionu kvalitātes un produktu dažādības ziņā.” Attēlā: “Ripplewood Advisors LLC” izpilddirektors un dibinātājs Tims Kolinss (no kreisās) un bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis preses konferencē.

Ieguldītāju jeb investoru pulkā ir dažādu ASV, Kanādas finanšu uzņēmumu un ieguldījumu fondu bijušās un pašreizējās amatpersonas, tostarp arī kāds Ēģiptes miljardieris.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušajā piektdienā žurnālistiem rīkotajā preses konferencē Tims Kolinss ar sarkanbaltsarkano karodziņu pie svārku atloka pūlējās kliedēt Latvijas sabiedrības bažas par to, ka banka nonāks sliktās rokās – jau pēc pāris gadiem bankas akcijas tikšot pārdotas tālāk vai mainīšoties akciju procentuālais sadalījums tās pašreizējo akcionāru starpā. Visi jaunie bankas akcionāri esot pieredzējuši finanšu lietās un pārstāv solīdus uzņēmumus.

“Mēs nekad neieguldām naudu pasākumā, par ko neesam pārliecināti,” viņš sacīja, “to apliecina tas, ka esam šeit, nevis kādā citā valstī.” Cita starpā Tims Kolinss vēstīja, ka 2005. gadā akcionāri ieguldījuši lielus kapitālus kādā Ēģiptes bankā, kas par spīti biežajām valdību maiņām un citiem satricinājumiem turpmāko piecu gadu laikā kļuvusi par vadošo banku valstī.

Amerikānis skaidroja, ka akcionāru uzdevums būšot ne tikai veicināt bankas attīstību, ar laiku pārvēršot to par lielāko un vadošo banku Latvijā, bet arī izplatīt ziņas par Latviju, par ko pasaulē vēl zinot maz. Tādējādi tikšot veicināta jaunu kapitālu pieplūdums Latvijas ekonomikā. Tims Kolinss atzina, ka ap bankas pārdošanu izvērstās, pēc viņa vārdiem, “politiskās diskusijas” neesot bijis pats labākais fons šādam darījumam.

Kā zināms, vislielākās “politiskās diskusijas” sabiedrībā izraisīja cena, par kādu valsts pārdod banku. LPA pārstāvis Vladimirs Loginovs uzskata, ka akcijas tiekot pārdotas pat par mazliet augstāku cenu nekā līdzīgos darījumos aizvadītajos trijos gados, kur valsts bijusi pārdevēja. Tiesa, pārdošanas cena gan varot vēl mainīties, galīgā tikšot noteikta 2015. gada pirmajā ceturksnī, kad būs redzami bankas šā gada darbības rādītāji. Cena varot sarukt vien tad, ja bankas kapitāls izrādīsies mazāks, nekā iepriekš bijis noteikts, tad starpība starp pašlaik līgumā noteikto cenu tiks ieguldīta bankas kapitālā.

Reklāma
Reklāma

Bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis gan pauda pārliecību, ka nekāda krituma bankas darbībā nebūšot, banka ir stabila, tāpēc cena nevar sarukt. Šā gada trešo ceturksni “Citadele” pabeidza ar gandrīz 23 miljonu eiro neauditēto peļņu, kas ir par 56% vairāk nekā 2013. gada deviņos mēnešos. Šā gada deviņos mēnešos “Citadele” izsniegusi kredītus par 157 miljoniem eiro, bankas kredītportfelim sasniedzot 956 miljonus eiro. Viņš arī pauda atvieglojumu, ka beidzot beigsies par pārdošanu saceltā jezga, kas bankas darbību gan nekā neesot ietekmējusi, bet paņēmusi daudz laika, lai skaidrotu valsts starptautiskās saistības un darījuma plānoto norisi.

Darījuma noteikumi

Pēc pašlaik noslēgtā līguma valstij piederošie 75% bankas “Citadele” akciju tiek pārdoti par 74 miljoniem eiro.

Valstij piederošās bankas akcijas pāriet jauno akcionāru īpašumā līdz 2015. gada martam, kad saņemts Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, kā arī Lietuvas un Šveices banku uzraugu (ņemot vērā, ka šajās valstīs ir bankas “Citadele” filiāles) piekrišana.

ASV investīciju fondam “Ripplewood Advisors LLC” piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem, kopskaitā divpadsmit investoriem, 52,6% bankas “Citadele” akciju, līdzšinējam akcionāram – Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai (ERAB) – paliek 25% bankas akciju.

Bankas akcionāri nepārdod akcijas vismaz divu gadu laikā.

Bankas kapitāls tiek palielināts par 10 miljoniem eiro.

Turpmāko triju gadu laikā valsts atgūst visu bankas “Citadele” izveidošanā ieguldīto naudu. Banka atmaksā valstij 18,4 miljonus eiro no subordinētā aizdevuma, ERAB pārfinansēs daļu subordinētā aizdevuma 11,21 miljona eiro apmērā. Atlikušo daļu 34,72 miljonu eiro apmērā kopā ar procentiem banka “Citadele” atdod valstij līdz 2017. gada beigām.

Uzziņa

Bankas “Citadele” jaunie akcionāri

* Pols Volkers, bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs.

* Nasevs Saviris, Ēģiptes miljardieris.

* Stenlijs Šūmans, ASV investīciju bankas “Allen & Company” izpilddirektors.

* Džeralds Krāmers, viens no ASV investīciju kompānijas “Cramer, Roshental & McGlynn”dibinātājiem.

* Kanādas fonds “Vealhouse Capital Management”.

* Graiems T. Alisons, centra “Belfer Center for Science and International Affairs” direktors.

* Džeimss L. Basili, Kanādas ilgtspējīgās attīstības tehnoloģijas padomes priekšsēdētājs.

* Metjū O. Digs, bijušais “Copeland Corporation” prezidents.

* Danandžaja Dvivedi, bijušais bankas “Šinsei” korporatīvais izpilddirektors.

* Edmonds Safra, kompānijas “EMS Capital LP” pārstāvis.

* Džeimss E. Stenlijs, uzņēmumu “Wolfensohn Fund Management” un “Wolfenson&Company, LLC” priekšsēdētājs.

* Džeimss D. Volfensons, uzņēmuma “Baupost Group” pārstāvis.

* ASV investīciju fonds “Ripplewoods Advisors LLC”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.