Bankas “Citadele” filiāle.
Bankas “Citadele” filiāle.
Foto-LETA

“Citadele” pārdota 12 investoru grupai, bet galīgā cena būs zināma martā 1

Vakar Latvijas Privatizācijas aģentūras jaun­ieceltie pārstāvji Vladimirs Loginovs un Ģirts Freibergs un “Ripplewood Advisors LLC” izpilddirektors un dibinātājs Tims Kolinss parakstīja pirkuma līgumu par valstij piederošo bankas “Citadele” akciju pārdošanu starptautisku investoru grupai, kurā ietilpst “Ripplewood Advisors LLC”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Līgums paredz, ka par 75% akcijām valsts saņems 74 miljonus eiro. Citu noteikumu starpā “Ripplewood Advisors LLC” un investoru grupa nedrīkstēs vismaz 2 gadus pārdot bankas akcijas. Otrs līdzšinējais akcionārs – Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka – patur savā īpašumā 25% “Citadeles” akciju.

Zināms, ka parastajā kārtībā no līguma parakstīšanas brīža līdz akciju pāriešanai jauno īpašnieku rokās paies vēl aptuveni pusgads. Vai valsts vērtēs, kas ir šie investori, viņu reputāciju un no kurienes nāk viņu ieguldījumi? Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis atbild, ka visus vērtēšot ļoti nopietni, ievērojot likumā noteiktos kritērijus. “Lai izvērtētu investora finansiālo stabilitāti, ieguldīšanai paredzētās naudas izcelsmi, brīvā kapitāla pieejamību un reputāciju, FKTK sadarbojas ar tiesībsargājošajām iestādēm un citu valstu finanšu uzraudzības institūcijām,” piebilst Kristaps Zakulis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja bankas akciju pārdošana tālāk būs iespējama jau pēc 2 gadiem, vai nevar pieļaut, ka tās nopērk, piemēram, Krievijas uzņēmējs, “Latvijas balzama” lielākā līdzīpašnieka mātes kompānijas “S.P.I. Group” lielākais akcionārs Jurijs Šeflers, kurš, piesolīdams visaugstāko maksu, jau pašlaik gribēja nopirkt “Citadeli”, kas šoreiz neizdevās Drošības policijas iebildumu dēļ? Vai nopērk “Expobank”, kas iekļauta Kanādas sankciju sarakstā saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā?

Kristaps Zakulis uzskata, ka pašlaik neesot iemesla izteikt jebkādas spekulācijas par to, kā rīkosies investori pēc diviem gadiem. “Katru jaunu akcionāru, kas gribēs iegūt būtisku līdzdalību bankas darbībā, pārbaudīsim ar visu atbildību un pieredzi, kas mums ir uzkrāta, un pēc Eiropas Savienības standartiem un kritērijiem.

Arī bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis spriež, ka bankas iespējamā pārdošana pēc diviem gadiem citiem īpašniekiem ir spekulācijas. No sarunām ar viņiem viņš pārliecinājies, ka šīm bažām nav iemesla, investoriem Latvijā esot ilgtermiņa plāni un intereses. To pēc līguma parakstīšanas vēlreiz apstiprināja arī “Ripplewood Advisors LLC” izpilddirektors un dibinātājs Tims Kolinss.

Galīgā cena tiks noteikta 2015. gada pirmajā ceturksnī, informē Privatizācijas aģentūra. Izjautāts, vai līdz nākamā gada martam, kad bankas akcijas pilnībā pārietu jauno īpašnieku rokās, saņemtā summa nevar vēl mainīties, Guntis Beļavskis paskaidro, ka līgumā ierakstītā cena nevar mainīties. “Tiesa, ja šā pusgada laikā krasi pieaugtu nedrošo kredītu īpatsvars, tad investori varētu uzstāt, ka kāda daļa no pielīgtās summas viņiem jāiegulda bankas kapitālā,” viņš saka, “tik un tā šis ieguldījums nekur nepazustu un paliktu Latvijā. Turklāt nekas neliecina, ka šādas svārstības varētu notikt. Banka ir stabila, mūsu bilance nevis pasliktinās, bet pastāvīgi uzlabojas. Šā gada trešo ceturksni “Citadele” beidza aptuveni ar 23 miljonu eiro neauditēto peļņu, kas ir par 56% vairāk nekā pērn līdz septembra beigām. Šogad līdz septembra beigām “Citadele” parakstīja kredītu līgumus par 157 miljoniem eiro, bankas kredītportfelim sasniedzot 956 miljonus eiro.”

Reklāma
Reklāma

Bankas “Citadele” valdes loceklis Valters Ābele piebilst, ka, tāpat kā ikviena banka Latvijā, arī “Citadele” saskaras ar situācijām, kad aizņēmējiem rodas problēmas norēķināties par savām saistībām laikus. “Tomēr uzskatu, ka “Citadeles” kredītu portfelis kopumā ir kvalitatīvs. Vairāk par 90 dienām kavēto kredītu proporcija bankā ir zemāka nekā FKTK publicētie banku nozares vidējie rādītāji un ir aptuveni 6%. Atbilstoši grāmatvedības standartos noteiktajam piesardzības principam, banka savā bilancē ir izveidojusi uzkrājumus ar ķīlu nesegtajām riskanto kredītu summām,” paskaidro Valters Ābele.

Uzziņa

 Pirmais mēģinājums pārdot valstij piederošās bankas “Citadele” akcijas notika 2011. gadā, bet to izjauca Latvijas Krājbankas sabrukums.

 2012. gada augustā Eiropas Komisija apstiprināja grozījumus bankas restrukturizācijas plānā, kas uzlika par pienākumu Latvijas valdībai atrast pircēju un noslēgt līgumu līdz 2014. gada 31. decembrim.

 2013. gada vasarā darījuma finanšu konsultants – investīciju banka “Societe Generale” – piedāvāja valstij piederošās bankas akcijas aptuveni 100 pircējiem. Tolaik valdības prasītā cena bija 113 miljoni eiro.

 Par banku “Citadele” interesi izrādīja 14 investori, no kuriem 8 tika izbrāķēti. No atlikušajiem 6 interesentiem valdība turpināja sarunas ar 3, līdz beidzot apstājās pie “Ripplewood Advisors LLC” piedāvājuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.