“Citadele Index”: uzņēmēji atkal kļuvuši piesardzīgāki 0

Latvijas uzņēmēju noskaņojums kopš augstākā optimisma līmeņa sasniegšanas 2011.gada septembrī gada nogalē atkal kļuvis piesardzīgs, pirmdien, prezentējot pētījuma “Citadele Index” rezultātus, atzina sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

“”Citadele Index” ir apsteidzošais indekss, tas rāda, kā citi makroekonomiskie indeksi mainīsies nākotnē. Ja kopš 2010.gada pirmā ceturkšņa uzņēmēju nākotnes prognozes gandrīz vienmēr bija optimistiskākas nekā tagadnes noskaņojums, tad decembra pētījums liecina, ka arī uzņēmēju nākotnes prognozes ir kļuvušas piesardzīgas un raksturojamas kā drīzāk pesimistiskas,” sacīja Kaktiņš.

Pētījuma rezultāti liecina, ka valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes vērtējuma indekss atkal ir nokrities zem 50 punktu atzīmes un ir 48,54 punkti. Kaktiņš uzsvēra – ja 2010.gada nogalē uzņēmēju pesimisms bija skaidrojams ar valsts budžeta konsolidāciju, tad pašreizējā situācija liecina, ka uzņēmēji raugās arī uz pasaulē notiekošo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču SKDS vadītājs apliecināja, ka optimismu joprojām saglabā ražošanas nozarē strādājošie uzņēmumi, kuru noskaņojuma indeksa vērtība ir 50,40 punkti. “Ražošanas nozarei seko tirdzniecības, pakalpojumu un būvniecības nozarēs strādājošie uzņēmumi (attiecīgi 48,46; 47,99 un 45,76 punkti). Jāuzsver, ka 50 punktu robežu indeksa vērtība pārsniedz vidējo un lielo uzņēmumu grupā (attiecīgi 52,12 un 53,93 punkti), kā arī uzņēmumos, kuros pārstāvēts gan vietējais, gan ārvalstu kapitāls (55,32 punkti) vai tikai ārvalstu kapitāls (51,84 punkti),” informēja Kaktiņš.

Tāpat ir krities uzņēmēju optimisms attiecībā uz ekonomisko aktivitāti nozarē, uzņēmuma apgrozījuma prognozēm, finansiālo stāvokli, rentabilitāti un darbinieku skaitu uzņēmumā. Tomēr SKDS vadītājs norādīja, ka ir pieaudzis uzņēmēju optimisms saistībā ar investīciju apmēru uzņēmumā, tāpat viņš piebilda, ka arī konkurenci pārstāvētajā nozarē uzņēmēji joprojām vērtē optimistiski.

Savukārt, komentējot ražotāju prognozes par darbinieku skaita izmaiņām, Kaktiņš teica, ka pesimismā ir iegrimuši tieši mazie uzņēmumi, savukārt tie, kur ir vismaz 50 darbinieku, ir noskaņoti salīdzinoši optimistiskāk. SKDS vadītājs arī piebilda, ka visnegatīvāk noskaņotie ražotāji ir Latgales reģionā, tam seko Kurzeme un Pierīga, bet trešajā vietā ierindojas Rīgas un Zemgales reģions. “Optimistiski noskaņots nav neviens,” atzina Kaktiņš, tomēr piemetināja, ka pretēji gaidītajam lielākais pesimisms ir nevis laukos, bet tieši pilsētās, izņemot Rīgu.

Atbildot uz jautājumu, kāds varētu būt uzņēmēju noskaņojums turpmākajos ceturkšņos, Kaktiņš pastāstīja, ka “galvu reibinošs pieaugums nav gaidāms. Protams, gribētos redzēt labākus rezultātus”.

Bankas “Citadele” galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis klāstīja, ka jau kopš 2007.gada uzņēmēju noskaņojums ir bijis piesardzīgāks nekā reālie ekonomikas rādītāji. “2011.gadā ekonomikas izaugsme ir bijusi straujāka, nekā iepriekš prognozēts, iekšzemes kopproduktam (IKP) pārsniedzot cerēto un sasniedzot 5,3% līmeni. Turklāt ceturtajā ceturksnī pozitīvi izceļamies uz Igaunijas un Lietuvas fona. Lai gan “Citadele Index” rezultāti norāda, ka uzņēmēji kopumā kļūst piesardzīgāki, Latvijas ekonomikā pašlaik krīzes pazīmes nav redzamas. Uzņēmēju piesardzīgums Latvijā, visticamāk, ir skaidrojams ar to, ka viņi vairāk seko līdzi pasaules ekonomikai, tostarp norisēm eiro zonā,” paskaidroja Vaikulis.

Reklāma
Reklāma

Savukārt bankas “Citadele” Uzņēmumu apkalpošanas direkcijas vadītāja Agnese Paegle uzsvēra, ka Latvijas uzņēmēji jau iepriekšējās krīzes laikā ir iemācījušies būt elastīgi un ātri reaģēt uz tirgus izmaiņām, kā arī ir diversificējuši eksporta tirgus. “Tas viss viņiem palīdz darboties pašreizējā Eiropas tirgus nenoteiktajā situācijā. Galvenie faktori, kam uzņēmējiem būtu jāpievērš uzmanība, ir iespējami augsta kapitalizācija, kā arī nepieciešamība nodrošināt stabilu un pietiekamu naudas plūsmu,” teica Paegle.

Pētījums “Citadele Index” tiek veikts reizi ceturksnī. Jaunākais pētījums veikts 2011.gada decembrī, un tajā aptaujāti 750 dažādu lielumu uzņēmumu vadītāji no visiem Latvijas reģioniem, kas pārstāv dažādas tautsaimniecības nozares. Pētījumu veic banka “Citadele” sadarbībā ar SKDS.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.