Citādas durvis – bīdāmas, salokāmas… 0
Durvis nav tikai veramas. Tās var būt arī bīdāmas vai salokāmas. Kad tādas ir noderīgas un kā tās ierīko?
Bīdāmās
Bīdāmās durvis izmanto iekštelpās, ārkārtīgi reti – ārpusē, kad parastajām nevar atrast ap 1 m2 lielu brīvu laukumu vēršanas virzienā vai arī durvis atrodas pretim citām, un vienlaicīga virināšana rada neērtības. Bīdāmās durvis no klasiskajām atšķiras ar konstrukciju: vērtne izvietota vai nu speciālā nišā sienas iekšpusē, kura izveidota, jau mājokli būvējot, vai plaknē gar pašu sienu, kur arī tā netraucē.
Bīdāmās durvis ļauj ieekonomēt telpu, jo atvērtā stāvoklī aizņem mazāk vietas nekā parastās. Visvienkāršākajā variantā durvju plakne slīd pa grīdā ievietotu sliedi un kustību stabilizē otra sliede ailes augšpusē.
Tāpat kā tradicionālajos japāņu un korejiešu interjeros, kur ēteriskas papīra durvis plānā koka rāmī viegli pārvietojas pa pulētu un ievaskotu koka sliedi. Modernās bīdāmās durvis izgatavo no koksnes, finiera, stikla vai plastmasas un tām kustību atvieglo ritenīši vai gultņi. Tās ir iekšējās penāļa tipa un ārējās, var sastāvēt no vienas vai vairākām plaknēm.
Standarta komplektācijā ietilpst durvju vērtne ar pildījumu, furnitūra, seglīste un rokturi. Ja durvis ir vairākas, ir nopērkamas vienrindas, divrindu un trīsrindu apakšējās vadotnes, kuras var iestrādāt mīkstajā vai cietajā grīdas segumā. Ir arī tādas, kas speciāli domātas flīzētai grīdai. Bīdāmajām durvīm ir augšējā un apakšējā atdure, ko ievieto attiecīgajā vadotnē. Labāk uzstādīt abas. Augšējai un apakšējai vadotnei atvērtos galus nosedz ar PVC vai alumīnija vākiem. Pats rāmis var būt izgatavots no koka, plastmasas vai metāla, visbiežāk alumīnija. Pēdējā laikā visvairāk bīdāmās durvis piekarina uz T veida gultņiem pie augšējās vadulas.
Bīdāmās durvis izmanto šaurās, pieblīvētās telpās, kā arī vietās ar īpašām konstruktīvām vai dizaina prasībām. Tās piešķir interjeram visdažādāko stilu – no viegla japāņu pieskāriena līdz minimālismam vai modernismam.
Izmantojot vairākas bīdāmās durvis, var izveidot neierobežota garuma un platuma starpsienas. Piemēram, ar dubulto vadotni var izveidot 480 cm platu un ar četrām durvīm pārdalītu telpu starp viesistabu un virtuvi. Ja durvis atbīda, iegūst 240 cm platu brīvu aili, ko abās pusēs norobežo durvju plaknes. Ja piemontē divas dubultās vadotnes, visas četras durvis var nobīdīt vienā telpas sānā, izveidojot 360 cm platu atvērumu.
Dažādību interjerā panāk ar durvju paneļiem. Plaši stiklotas bīdāmās koka iekšdurvis labi norobežo platību un saglabā vēlamo apgaismojuma līmeni. Durvis dekorē ar vitrāžām, fotoapdrukām, PVH plēvēm, plastiku, rotangu, bambusu un citiem. Ja konstrukciju izmanto kā starpsienu, dekoratīvs zīmējums var atrasties abās pusēs. Stikls un spogulis obligāti armējams ar pretšķembu plēvi, lai avārijas gadījumā nevienu netraumētu. Ļoti bieži bīdāmās durvis izmanto skapju izgatavošanā.
Salokāmās
Iecienītas ir arī salokāmās durvis, kuras klusi bīdās pa augšējo un apakšējo slieci. Arī tās ir viegli pielietojamas un aizņem mazāk vietas nekā veramās. Konstrukciju, kas sastāv no divām bīdāmām daļām, sauc par grāmatas tipa, bet vairāku sekciju – par akordeona tipa. Pēdējās noder mājokļiem, kur nav iespējams izmantot salokāmās durvis ar divām vērtnēm. Durvis darina no koka, plastikāta vai stikla plāksnēm, kuras savieno ar eņģēm. Katras plāksnes vidū atrodas iestrādāts elements, kas bīdās pa vadotni. Durvis atverot, tās sastumj vienā telpas malā.
Šī tipa durvīm sliedi ar vadulu var izvietot tikai vērtņu augšpusē, nebojājot grīdas segumu. Tās iespējams ievietot jebkura platuma un augstuma ailē. Salokāmās durvis fiksē speciāla slēdzene, kas saāķējas ar stenderi.
Durvju popularitātes iemesls ir ērtā konstrukcija un ilglaicīga kalpošana. Tās izmanto telpu sadalīšanai, piemēram, virtuves atdalīšanai no ēdamistabas. Durvis, it īpaši stikla, veido spilgtu interjera akcentu. Tās var būt salokāmas vienā ailes pusē vai no ailes vidus uz abām pusēm. Ir iestrādāta atslēga, dažāda veida rokturi vai kombinētie rokturi ar slēdzeni grīdā. Piemēram, akordeona tipa durvīm ar augšējo iekari stikla vairogi ir sastiprināti ar speciālām nerūsējošā tērauda eņģēm, un to augšējos stūros ir ritentiņi. Vairogu apakšējie stūri savienoti ar eņģi, kurā iestrādāta speciāla detaļa to fiksēšanai grīdas vadotnē. Ierīkojot salokāmās durvis, var izvēlēties arī matētu, tonētu vai krāsainu stiklu, pieskaņojot to telpas interjeram vai apdarinot ar dekoratīviem zīmējumiem. Stiklotas durvis ar vitrāžām izmaksā krietni vien dārgāk.
Salokāmās durvis ir viegli kopjamas, izmantojot veikalos nopērkamos līdzekļus mēbeļu, stikla un plastikāta tīrīšanai. Ja nevar nopirkt gatavas durvis, tās var pasūtīt.
UZZIŅA • Pēc atvēršanas principa bīdāmās ir arī grozāmās jeb virpuļdurvis, kuras izmanto sabiedriskajās būvēs ar intensīvu cilvēku plūsmu. • Nesen kāds telpu šaurības nomākts taivanietis mazā dzīvoklī izveidojis bīdāmo durvju sistēmu, kas ļauj to sadalīt 24 kombinācijās. Lielākas jau telpas no tā nepaliek, toties dažādākas gan!
|