5 idejas, kuras vērts pārņemt 1
1. Daudzās saimniecībās tehnikai ir grūti iebraukt ganībās. SIA “Vecmeiri” īpašnieks ganību vārtus izgatavojis no alumīnija sakausējuma un sapinis kā antenas, kas vērstas viena pret otru. Ideju viņš aizguvis no vācu kataloga “Patura”. Vārti atveras, tos pastumjot ar traktoru. Tie paši arī aizveras, un iebraukt un izbraukt no ganībām var, neizkāpjot no transportlīdzekļa.
2. Izmantojot stacionārās barotavas, tajās sakrājas barības pārpalikumi un apkārtne pārvēršas par dubļu vannu. Labāks risinājums ir mobilās barotavas, jo katrā barošanas reizē iespējams mainīt to atrašanās vietu, lopi ir tīri, un laukums vienmērīgi samēslots. Krietni lētāk ir barotavu veidot no koka un metāla, teiksim, izmantojot lietotu GAZ kravas mašīnu metāla rāmi ar riteņiem un vecus, impregnētus “Latvenergo” elektrības stabus un apaļkokus. Protams, arī tādai liellopi pamanās kaut ko salauzt. No metāla uzbūvētu, sametinātu barotavu dzīvnieki nespēj sabojāt, taču tai metāla izejvielu izmaksas ir daudzkārt lielākas.
3. Ganībās meža dzīvnieki bieži vien pārrauj elektrisko ganu. Lai bojātās vietas salabotu, strāvai jābūt atslēgtai. Lai to izdarītu no attāluma, var iegādāties “GSM Power Control” ierīci. Tajā ievieto mobilā operatora SIM karti, lai strāvu varētu kontrolēt ar mobilā telefona īsziņu.
4. Ziemā gaļas liellopus turot ārā, tiem jādod laba barība un silts ūdens. Tāpēc iegādāta neaizsalstoša dzirdne. Tajā iegremdējamais sildelements ūdeni uzsilda līdz +14 °C.
5. Liellopi neēd pāraugušu zāli, tāpēc pavasarī tos vajag palaist pēc iespējas plašākās ganībās. Pēc tam ganības sadala sektoros. Ja smagajiem dzīvniekiem ļauj ilgstoši ganīties vienā un tajā pašā platībā, tie vairāk nomīņā augsni, nekā apēd zaļbarību. SIA “Vecmeiri” veido ziemas ganības, sadalot tās 2–3 ha lielos sektoros. Pēc noganīšanas zemes platību var laist papuvē, uzart un apsēt. Pārvietojot barotavas katrreiz citā vietā, paliek pakaiši – jauna un laba guļvieta, tāpēc dzīvnieki vienmēr ir tīri.