Ārstēšana atkarīga no mērķa 0
“Lai saprastu, kā palīdzēt konkrētajai pacientei, ķermenī jāmeklē vājā vieta, kur veidojas disbalanss,” skaidro ginekoloģe Dace Matule. Dažkārt nepieciešams atbrīvoties no liekā svara, jo virsnormas kilogrami tieši iespaido vīrišķo hormonu pārprodukciju. Lai nomestu svaru, ne vien jāpārskata uztura režīms, bet arī normāli jāizguļas, jācenšas mazināt stresu un regulāri jāizkustas, jo visi šie faktori ietekmē svara pieaugumu. Reizēm ar kilogramu nomešanu pietiek, lai atjaunotos kaut cik regulāras menstruācijas un atjaunotos ovulācija.
Iespējama arī ārstēšana ar specifiskām zālēm, kas nomāc androgēnu darbību, savukārt diabēta gadījumā jāizvēlas medikamenti endokrīnās sistēmas sakārtošanai. Citkārt hormonālo līdzsvaru panāk, lietojot hormonālos pretapaugļošanās līdzekļus, taču, ja ārstēšanās virsuzdevums ir grūtniecības iestāšanās, jāizraugās citāda veida ārstēšana, piemēram, ar medikamentiem, kuri satur inozīdu, kas uzlabo vielmaiņu, vai līdzekļiem, kas stimulē ovulāciju.
Iespējams veikt arī olnīcu fenestrāciju (no latīņu valodas vārda fenestra – logs), izmantojot laparoskopijas metodi. Tās laikā izdur caurumiņus (lodziņus) ap olnīcu esošajā kapsulā, kas izveidojusies pārlieku lielā androgēnu daudzuma dēļ. Pēc šīs procedūras auglība atjaunojas, taču simtprocentīgas garantijas nav. Jāpiebilst, ka PCOS gadījumā biežāk gadās spontānie aborti.
(Raksta tapšanā izmantota Sāras Gotfrīdas grāmata Hormonu dziedniecība)
Noslēpumainie PCOS cēloņi
Policistisko olnīcu sindroma cēloņi nav precīzi zināmi. Tie var būt:
■ glikozes vielmaiņas traucējumi. Ja organismā ir insulīna rezistence, aizkuņģa dziedzerim tas jāveido pastiprinātā daudzumā, lai varētu notikt glikozes (cukuru) pārstrāde un šūnas spētu to izmantot enerģijas ražošanā, taču palielinātā insulīna daudzuma ietekmē olnīcas sāk pastiprināti ražot androgēnus;
■ ģenētiska pārmantojamība. Ja mātei bijis PCOS, visai iespējams, ka tas būs arī meitai;
■ hronisks iekaisums. Izpētīts, ka organisma atbildes reakcija uz iekaisuma procesu var stimulēt olnīcas pastiprināti ražot vīrišķos hormonus.