Publicitātes foto

“Cirque du Soleil” karaļvalstī
 0

Jau šovakar “Arēnā Rīga” uzmirdzēs pasaulē slavenākais cirks – “Cirque du Soleil” un tā leģendārā izrāde “Alegria”, kuru redzēsim piecu izrāžu sērijā, kas beigsies 14. aprīlī. Sarunā ar “Latvijas Avīzi” cirka publicitātes pārstāve Vanesa Napoli (Vanessa Napoli) stāsta par populāro “Saules cirka” izrādi un ļauj ieskatīties slavenā cirka aizkulisēs.


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Vanesa Napoli dzimusi Monreālā, Kanādā, vietā, kas ir arī pirms 33 gadiem dibinātā “Cirque du Soleil” dzimtene. Cirka komandai publicitātes speciāliste pievienojusies pirms trim gadiem, strādājusi vairākās citās izrādēs, arī Rīgā jau redzētajā “Saltimbanco”, bet uz mūsu galvaspilsētu Vanesa atceļos pirmoreiz. Sarunas laikā slavenais cirks piestājis tepat kaimiņos, sniegotajā Tallinā. Nākamais pieturas punkts – Rīga.

“Alegria” ir vecākā un arī populārāk “Cirque du Soleil” izrādēm. Kur slēpjas tās popularitātes noslēpums?

CITI ŠOBRĪD LASA

“Alegria” ir klasiska “Cirque du Soleil” izrāde, kas jau savos pirmsākumos izpelnījās ievērojamas atsauksmes. Tāpat kā “Saltimbanco”, tā kļuva par vienu no izrādēm, kas mūsu cirku padarīja slavenu visā pasaulē. Man šķiet, šī un citas “Cirque du Soleil” izrādes ir tik skaistas, jo tās ļauj sapņot.

Tu vari aizmirsties veselas divarpus stundas brīnumskaistas mūzikas pavadījumā! Izrāde iemieso laimi, prieku un gaviles – kaut ko, kas saprotams ikvienā kultūrā, ikvienai nacionalitātei visā pasaulē. Šajā izrādē nav daudz tehnisku efektu, galvenais ir tas, ko cilvēks spēj izdarīt ar savu ķermeni, turklāt ļoti artistiski.

Izrādē nav konkrētas valodas, taču ir stāsts.

Šis ir stāsts par karaļvalsti bez karaļa. Te darbojas vecie putni, kas kādreiz bijuši karaļa tuvumā un nu vēlas pārņemt varas pozīcijas. tad iesaistās jaunā paaudze, kas cīnās otrā pusē. Kaut kas tāds notiek ikvienā sabiedrībā, kultūrā – jaunie allaž uzstājas pret veco kārtību, vēlas izaicināt un ieviest jaunas idejas. Šo vēstījumu sapratīs ikviens. Mūzika ir brīnišķīga – jūs jau zināt, ka izrādes skaņu celiņš ir STARP visvairāk pārdotajiem cirka vēsturē, kostīmi ir brīnišķīgi, bet numuri liek aizrauties elpai. “Alegria” aizved skatītāju emocionālā ceļojumā. Izrāde ne tikai ļauj jums piedzīvot laimes virsotnes, bet arī ļauj aizdomāties. Tajā ir arī skumja nots – arī dzīvē laimes mirkļi mijas ar skumjām. Mūsu rādītais prieks gan ļauj aizmirst ikdienas problēmas, gan liek no sirds priecāties par mūsu mākslinieku meistarību.

Kā iespējams nokļūt “Cirque du Soleil” mākslinieku sastāvā – tajā darbojas gan akrobāti, gan atlēti, gan gaisa vingrotāji un spēkavīri uz krievu līdztekām. Vai tie ir cilvēki ar īpašu cirka izglītību?

Reklāma
Reklāma

No simts turnejā iesaistītiem cilvēkiem 55 ir cirka mākslinieki. Katram no viņiem ir citāda iepriekšējā pieredze – daudzi iepriekš bijuši profesionāli sportisti, piemēram, profesionāli sporta vingrotāji, viens no viņiem pat startējis Sidnejas olimpiskajās spēlēs. Tomēr daudzi mākslinieki ir no cirka vides jau otrajā paaudzē.

Lielākoties cirka trupā nonāk cilvēki, kuru profesionālā karjera ir gandrīz beigusies – kā zināms, sportā, sevišķi, kas saistīts ar vingrošanu, tas notiek ļoti agri. Viņi pievienojas “Cirque du Soleil” komandai, lai varētu turpināt darīt to, kas viņiem patīk un ko viņi prot. “Alegria” sastāvā ir cilvēki no 17 zemēm, pagaidām gan vēl neviena no Latvijas.

Trupas pretendentu atlase noteikti ir ļoti stingra un pretendentu daudz.

“Cirque du Soleil” dažādās izrādēs kopumā strādā vairāk nekā četri tūkstoši cirka mākslinieku, allaž dodam iespēju jauniem. Tomēr “Cirque du Soleil” nav sporta sacīkstes – galvenais ir izrāde, priekšnesums. Emocijas, nevis perfekcija. Pēc atlases mākslinieki dodas uz Monreālu, kur veselu gadu īpaši trenējas un apgūst aktiermākslu, grima pamatus, dejas mākslu.

Ilgu laiku “Alegria” bija piemērota vien lielajai cirka teltij, bet pirms četriem gadiem tā tika pārveidota lielām arēnām. Kas mainījies?

Izrādei šogad aprit 19 gadu. Vēlējāmies to parādīt vietās, kurās līdz tam nevarējām uzstāties ierobežotā formāta dēļ. Tomēr svarīgi, ka izrāde joprojām saglabājusi tās intīmo noskaņu, bet priekšnesums ir redzams arī no arēnas tālākajām malām. Mums ir svarīgi, lai tas joprojām ir cirks, kur var just ikvienu mākslinieka kustību un sejas izteiksmi.

“Alegria” krāšņie kostīmi vien ir uzmanības vērti – par tādu izdomu varētu priecāties pat Lēdija Gāga.

Izrādē ir aptuveni četri tūkstoši kostīmu un to detaļu – tie radīti pirms 20 gadiem. Tos visus radījis kostīmu dizainers Dominiks Lumjērs. Tā kā darbība norisinās karaļvalstī, kurā valda baroka stils, kostīmiem jābūt ļoti bagātīgiem un izteiksmīgiem. Mēs nepasūtām tērpus modes dizaineriem, jo šo kostīmu radīšanā vajadzīgas īpašas – cirka kostīmu dizainera zināšanas, tomēr, tāpat kā augstajā modē, it visi ir šūdināti ar rokām, turklāt pielāgoti katra mākslinieka izmēram. Sevišķi skaists ir baltās dziedātājas kostīms ar daudziem dārgakmeņiem. Galvenais ir izcelt konkrēto tēlu, darīt to vienlaikus ticamu un vienlaikus ārpus šīs realitātes. Vecā putna kostīma izgatavošanai vien vajag vairāk nekā 400 stundas.

Rīgā Saules cirks rādīs piecas izrādes – cirka mākslinieka ikdiena ir ļoti noslogota?

Tā kā izrādes ir nedēļas nogalēs, nedēļas sākums māksliniekiem parasti ir brīvs. Trešdienās agri no rīta sākas intensīvi treniņi, tad atklāšanas izrāde un šāds dienas režīms ilgst visu nedēļu. Māksliniekiem ir jābūt patiešām labā formā, ir jāievēro noteikta diēta, jāievēro veselīgs dzīvesveids. Ceļojumu dienas ir svētdienas, kad atkal nonākam jaunā pilsētā.

“Cirque du Soleil” ir īsts 21. gadsimta ceļojošais cirks. Kas jūs pašu saista šajā dzīvesveidā?

Atšķirībā no Viduslaiku ceļojošā cirka, mēs tomēr guļam viesnīcās, mums ir jogas nodarbības un nav jāuzstājas uz ielas (smejas). Nopietni runājot – ne katram ir šāda iespēja apceļot tik daudz zemju un vēl saņemt par to algu. Atzīstu, šis nav darbs, kas jums nodrošinās Bila Geitsa cienīgu eksistenci, taču atalgojums ir ļoti labs. “Cirque du Soleil” ir iespēja baudīt dzīvi, redzēt pasauli, sastapt iespējas, par kurām nekad agrāk neesi pat nojautis.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.