Interesentā matemātika 0
“AEROC” skaitļiem var ticēt vai neticēt, tomēr tie noder vismaz priekšstatam. Siltuma caurlaidības koeficients kā nosacījums šajos aprēķinos izmantots, lai būvniecības gaitā tiktu pie energoefektīvas mājas, ko saimniekam pēcāk lēti ekspluatēt. Interesanti, ka lielākajai daļai pagājušajā gadsimtā uzcelto daudzstāvu dzīvojamo ēku siltumenerģijas patēriņš apkurei un karstā ūdens sagatavošanai ir robežās no 150 līdz 350 kWh/m2 gadā. To var atļauties tikai valstī, kur šie resursi ir gluži vai par brīvu. Eksperti apgalvo, ka pareizi uzprojektētā un kvalitatīvi uzceltā ēkā iespējams iztikt ar 50 līdz 60 kWh/m2 gadā, un sienu materiālam tad būtībā nav nozīmes – vienīgi tā biezumam un siltinājumam!
Šīs būvniecības sezonas aktualitāte neapšaubāmi ir “AEROC” Eco Term Plus – 500 mm biezs gāzbetons, kas vispār nav jāsiltina, tam attiecīgais koeficients ir nevis pieļaujamie 0,23 W/m2k, bet gan tikai 0,17! Bloki, java, armatūra plus iekšējās un ārējās apdares materiāli plus amatnieku korekts atalgojums veido 87,40 eiro/m2, kopā ar nodokļiem – 105,49 eiro/m2. Eco Term Plus pieejams arī 375 mm un 300 mm biezumā, plānākais esot jāsiltina ar 30 mm minerālvati, tomēr finālā vien 87,38 eiro/m2, kaut gan darbietilpība lielāka. Alternatīvie varianti – 300 mm keramzīta bloki, kam attiecīgais koeficients ir 0,63, un māla bloki, kam tas divreiz mazāks – 0,31. Abi tātad jāsiltina: pirmajam nepieciešama 120 mm, otrajam – 50 mm bieza minerālvate. Galarezultāti naudas izteiksmē – 104,55 eiro/m2 keramzīta sienai un 117,89 eiro/m2 māla keramikai.
Secinājumus nav grūti izdarīt. Pirmkārt, jaunais gāzbetons ir tikai 1 eiro/m2 dārgāks nekā keramzītbetons, kam pēc siltināšanas attiecīgais koeficients noslīd līdz 0,22, nevis 0,17, tāpēc šī ir korekta cena par starpību gaidāmajā enerģijas ietaupījumā. Pārējo gāzbetona bloku veidu izmantošana saimniekam izmaksā krietni lētāk, pat līdz 18 eiro/m2. Ietaupījums iespaidīgs, jo fasādes nemēdz tikai stikla pakešu vitrīnās darināt. Otrkārt, gandrīz tikpat lielas summas vēl papildus var izdot, izvēloties māla blokus. Ir pamats ticēt, ka tā nebūt nav zemē nomesta nauda, protams, ja iekrāta vairumā, gatavojoties mājokli arī nākamajām paaudzēm būvēt. Treškārt, šie skaitļi lielā mēra apstiprina viedokļus, kas dzirdami interesentu aprindās, konkretizējot vien gaidāmās izmaksas.