Foto – Shutterstock

Ciparu spēlītes ārsienu apdarē. Kādu materiālu izvēlēties, kurš labs un ekonomisks? 0

Mājas ārsienu materiāla izvēle topošajam saimniekam ir dramatiska problēma. Ja principiālā izšķiršanās starp koku un mūri ir notikusi par labu pēdējam, uzdevums kļūst vēl sarežģītāks – gāzbetona vai keramzīta, māla vai pat silikāta bloki?

Reklāma
Reklāma

Ļaužu valodas

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varbūt kāds pilsonis par to naudu māju uzcēla…” ļaudis diskutē, vai 150 000 eiro par “Dimdiņu” zīmola maiņu nav pārmaksāts
Lasīt citas ziņas

Projekta autoriem teorētiski ir vienalga, kādu materiālu sienām izmanto, viņiem svarīgāk, lai ēkas plānojums un arhitektoniskais risinājums pasūtītājam ir pa prātam. Tehniskie jautājumi paliek konstruktora ziņā, nosacīta kontrole – energoauditora kompetencē, sagatavojot pagaidu sertifikātu, kas tagad jaunbūvēm obligāts. Paļauties tikai uz nolīgto profesionāļu ieteikumiem tomēr ir drusku vieglprātīgi vai pat riskanti. Lai nepiedzīvotu bankrotu, der ieklausīties arī ļaužu valodās.

Visiem vajag ātri, lēti un labi, un šādai kombinācijai pats piemērotākais šķiet gāzbetons. Sabiedriskajai domai tiešām liels spēks – daudzi tā būvē, tātad zina, ko dara! Daži mēģina iebilst – kas vainas keramzītam? Blokiem ģeometrija tikpat precīza, tie nav tik trausli, un, pats galvenais, būvniecības laikā tiem mitrums nekaitē, ja pēkšņi uznāk lietus. Ļoti aptuveni aprēķini ļauj spriest, ka varbūt trim cilvēkiem no desmit šie argumenti šķiet svarīgi, pārējie intuitīvi balso par gāzbetonu, par vietējo ražotāju “AEROC”!

CITI ŠOBRĪD LASA

Māla bloku, proti, rūpnīcas “Lode” KERATERM izstrādājumu izvēle daudziem šķiet ekskluzīva. Tos arī reklamē kā elpojošus, ekoloģiskus, ekonomiskus, proti, augsta kvalitāte par samērīgu cenu (it kā citi ražotāji apgalvotu pretējo!), bet tieši šā produkta eventuālās izmaksas potenciālos klientus biedē vai vismaz dara uzmanīgus. Sarkanais ķieģelis vienmēr bijis dārgāks par balto!

Par silikāta blokiem dzirdēts vismazāk. Tos ražo Lietuvā, pie mums pazīstami ar zīmolu “ARKO”, nopērkami ne tikai lielveikalos (“Kurši”, “Būvniecības ABC”), bet arī daudzviet citur mazpilsētās. Zīmīgi, ka šis materiāls nav aplūkots arī salīdzinošajos aprēķinos, ko interesentu izglītošanai sagatavojuši SIA “AEROC” speciālisti, skaitļojot ģimenes mājai pabeigtas ārsienas kvadrātmetra izmaksas, ja siltuma caurlaidības koeficients Ui ir mazāks par 0,23 W/m2k. Šī ir ļoti smalka matemātika, kur izmantotas vien būvinženieriem zināmas formulas. Piemēram, reizinātājs k ir temperatūras faktors, ņemot vērā to gan telpās, gan ārā, turklāt atkarībā no ēkas ģeogrāfiskās atrašanās vietas, jo Zosēnos, cik nojaušams, ziemā vienmēr ir aukstāks nekā Vaiņodē vai Kolkā. Par laimi, iznākums summējas kā eiro par kvadrātmetru, kas visiem jau labi saprotams.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.