Cīnīties ar iemesliem, nevis ar sekām! Kauno Grūdai piedāvātie knifiņi barības piedevu un vitamīnu risku novēršanā palīdz pelnīt 2
Saimniecība LA.lv Cīnīties ar iemesliem, nevis ar sekām! “Kauno Grūdai” piedāvātie knifiņi barības piedevu un vitamīnu risku novēršanā palīdz pelnīt
Teliņu un slaucamo govju barošana ir māksla, ja ilgā laika posmā vēlas gūt peļņu no veselu dzīvnieku ganāmpulka! Šādu atziņu daudzi Latvijas piensaimnieki guva Baltijas valstīs lielākā dzīvnieku barības un premiksu ražotāja a/s “Kauno Grūdai” seminārā Jelgavā. Tajā ar saistošu un profesionālu uzstāšanos par riskiem vitamīnu un minerālvielu nodrošināšanā barības devās pārsteidza daudzās valstīs veterinārārsta darba pieredzi guvušais uzņēmuma “KG Group” liellopu ēdināšanas nodaļas vadītājs Rits Kretavičus.
“Pabarot dzīvnieku ir viegli, bet pareizi barot – grūti!” uzsver R. Kretavičus. Kāpēc? Vēl pirms 20 gadiem govis dienā deva 10 litrus piena, patlaban trīs četras reizes vairāk. Piena devējas vidējais svars ir pieaudzis par 100 kilogramiem, nevis proporcionāli slaukumam. Gotiņa nevar ieēst trīs četras reizes vairāk spēkbarības vai siena, tāpēc tiem saimniekiem, kas vēlas augstu izslaukumu, ir jāpiebaro lopiņi ar barības koncentrātiem. Tiem ir jābūt labi sajauktiem ar lopbarību. Īpaši svarīgi, lai barība govīm ir visu laiku sasniedzama, tāpēc vienu reizi stundā tā ir jāpiestumj. Piena devējai viena stunda pie tukša galda nozīmē 1 – 1,5 litru piena slaukuma kritumu. “Pēc ēšanas uz galda nedrīkst palikt vairāk kā 3 – 5% barības. Pārliecinieties par to, barību sverot!” aicina R. Kretavičus.
Govs spureklī atrodas miljardiem baktēriju, infuzoriju un sēnīšu. Ja barības devā kaut ko mainām, daļa no iepriekš nosauktajiem organismiem var justies labi, citi slikti. Kad spureklī nonāk barības koncentrāti, pH līmenis krītas, vide kļūst skāba. Veselai govij pH ir jābūt vairāk nekā 5,8. Ja barībā būs pārmērīgi daudz ogļhidrātu vai arī maz kokšķiedras, sausnas, vai arī barības devas smalcinājums būs pārāk īss, tad spurekļa vide kļūs skāba un izraisīs ražīgajām govīm tik izplatīto acedozi. Tās pazīmes: caureja, dzīvnieks nevēlas gulēt uz vēdera, galvu tur uz sāniem. Acedozes pazīme ir arīdzan vēlme pakāpties ar priekškājām. Tauku daudzuma kritums pienā jau liecinās par ielaistu acedozi.
Acedozes profilakse – barībai ir jābūt sabalansētai, labi samaisītai. “Ja tā patiešām ir, tad neredzēsim, ka govis no barības kaut ko cenšas izlasīt,” piebilst R. Kretavičus.
Ja tomēr nav izdevies izvairīties no acedozes, tad lopbarībā iestrādāti 5 – 7 cm gari salmi, priekšroka dodama rapšu salmiem, palīdzēs kaiti ārstēt. Augstražīgu govi, kas dod 40 – 50 litrus piena dienā, no acedozes ir grūti nosargāt, tāpēc svarīgi tai palīdzēt ar pareizu barošanu un imunitātes stiprināšanu. Acedozes sekas aptuveni 80% gadījumu ir laminīts – dzīvnadža lameļu iekaisums, kuru ārstēt var tikai ar ķirurģisku iejaukšanos.
“KG Group” slimību risku novēršanai un lielas ražības sasniegšanai piedāvā augstas kvalitātes minerālbarību ar vitamīniem atšķirīgas ražības govīm. “VitaPrem Chelates Extra Plus” – minerālbarība ar vitamīniem, bagātināta ar helātiem un aktīvo raugu, tā būtiski uzlabos nagu stāvokli, mazinās tesmeņa iekaisumu un uzlabos reproduktīvās funkcijas. Paredzēta liellopu produktivitātes celšanai, veselības stāvokļa un piena kvalitātes uzlabošanai. “VitaPrem Chelates Extra” – ar sastāvā esošo kalcija karbonātu, monokalcija fosfātu un magnija oksīdu ir produkts augstražīgām govīm, tas palīdz uzlabot govju veselības stāvokli un piena kvalitāti.
“Kauno Grūdai” piedāvājumā piensaimniekiem ir arī citi visaugstākās kvalitātes produkti, tostarp:
- “VitaPrem Standart” slaucamām govīm – minerālbarība reproduktīvo funkciju un veselības stāvokļa uzlabošanai,
- “VitaPrem Plus (Mg, Se)” – minerālbarība ar vitamīniem, kas bagātināta ar organisko selēnu un magniju. Tā paredzēta liellopu produktivitātes celšanai, veselība stāvokļa un piena kvalitātes uzlabošanai. Ražošanā tiek izmantota unikāla selēna forma – selēna hidroksi – metionīns, kas stiprina govju imunitāti un tesmeņa fizioloģisko stāvokli. Magnija oksīds nodrošina vairāk nekā 200 fermentu organisma, muskuļu un nervu sistēmas optimālai darbībai.
- “VitaPrem Economy” slaucamām govīm – ceļ slaucamo govju produktivitāti, uzlabo veselības stāvokli un piena kvalitāti,
- “VitaPrem Eco” – minerālbarība ar vitamīniem slaucamām govīm, tās ražošanā izmantotas tikai bioloģiskās piedevas, tāpēc tā piemērota lietošanai bioloģiskajās saimniecībās.
Ir govis, kam vajadzīgas papildu minerālvielas un vitamīni. Gan tām, gan nobarojamiem liellopiem “Kauno Grūdai” ir izveidojis laizāmo minerālbarību ar vitamīniem “Vitaprem”.
R. Kretavičus uzsver – teles ir jābaro ar tām speciāli izveidoto barību, nevis ar govīm ražoto produktu! Teles nedrīkst barot tā, lai tās aptaukotos, tas kavē dzīvnieka attīstību. “Tauki uzkrājas alveolās un neļauj telēm augt,” skaidro eksperts. Viņš arī atgādina – tikko dzimušie teliņi ar jaunpienu ir jābaro, vēlākais, divas stundas pēc dzimšanas. Teliņi ir jābaro četras reizes 24 stundās ar jaunpienu, kura temperatūra ir ne zemāka par plus 39 grādiem. “Noteikti nedrīkst palielināt teliņa knupīša atveri, tāpēc ka dzīvniekam vēl nav izveidojusies barības vada rieva. Šāda rīcība var beigties letāli. Nedrīkst rīkoties, kā ir ērtāk barotājam, jādara tā, lai būtu labāk dzīvniekam,” uzsver eksperts.
Ļoti svarīga ir jaunpiena kvalitāte. To noteikt ir vienkārši – jānosaka blīvums. Ja tas ir intervālā no 50 līdz 75, tad kvalitāte ir viduvēja, ja robežās no 75 līdz 100, tad laba. Svarīgi – teliņiem līdz viena mēneša vecumam nedrīkst dot sienu. “Kauno Grūdai” piedāvā visu vecumu teļiem starterbarību. Tajā ir vismaz 20 – 25% olbaltumvielu, kas tik svarīgas dzīvnieka muskuļu augšanai.
Ikviens saimnieks var saņemt Rita Kretavičus padomu, tostarp arī barības devu sastādīšanā, savā saimniecībā, sazinoties ar “Kaunas Grūdai”. Tālrunis 00 370 65288650. Vairāk informācijas www.kglatvija.eu