Cīņā pret suņu un kaķu nelikumīgu tirdzniecību, cer uz ES rīcības plānu 1
Eiropas Savienības (ES) rīcības plāns izbeigt lolojumdzīvnieku nelikumīgu tirdzniecību palīdzētu sakārtot šo jomu Latvijā, aģentūrai LETA pauda Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa.
Mudina izstrādāt rīcības plānu
LETA jau ziņoja, ka Eiropas Parlamenta (EP) deputāti aicina izstrādāt ES rīcības plānu nelikumīgas lolojumdzīvnieku tirdzniecības izbeigšanai ar mērķi aizsargāt dzīvnieku labturību, mājdzīvnieku īpašniekus un sabiedrības veselību.
Riekstiņa atgādināja, ka patlaban Latvijā ir spēkā Ministru kabineta noteikumi “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai”, kas nosaka prasības, kādas jāievēro, pavairojot dzīvniekus.
Neatkarīgi no tā, vai dzīvniekus pavairo sev jeb tirdzniecībai, ir jāievēro attiecīgo labturības prasību nosacījumi – dzīvnieka īpašniekam ir jābūt apmācītam, jāievēro atsavināšanas nosacījumi.
Tāpat jānodrošina, ka gada laikā nav vairāk kā viens mazuļu metiens un jāievēro mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieka un turētāja tiesības un pienākumi, kā arī nedrīkst pieļaut dzīvnieku nekontrolētu vairošanos, klāstīja Riekstiņa.
Viņa arī norādīja – ja mājdzīvnieka īpašnieks neievēro šos noteikumus, viņš var tikt saukts pie atbildības normatīvos noteiktajā kārtībā.
PVD var kontrolēt jau tagad
Riekstiņa piebilda, ka PVD inspektoriem ir tiesības kontrolēt mājdzīvnieku labturības prasību ievērošanu, ja ir aizdomas vai sūdzības par šo prasību pārkāpumiem. Taču dienestam nav tādu resursu, lai varētu kontrolēt katru dzīvnieka turēšanas vai tirdzniecības vietu, tādējādi ES rīcības plāns palīdzētu sakārtot šo jomu Latvijā.
Uzziņa:
EP deputāti trešdien, 12.februārī, pieņēma rezolūciju, kurā prasa izstrādāt pasākumus pret lolojumdzīvnieku nelikumīgu tirdzniecību, kas nodara dzīvniekiem ciešanas, izplata slimības un rada lielus ienākumus organizētajai starptautiskajai noziedzībai.
EP deputāti prasa obligātu ES sistēmu lolojumdzīvnieku reģistrēšanai, izstrādāt ES definīciju liela mēroga lolojumdzīvnieku komerciālai audzēšanai, kas pazīstama kā “kucēnu fermas”, uzlabot tiesību aktu īstenošanu un piemērot stingrākas sankcijas, kā arī mudināt cilvēkus adoptēt nevis pirkt lolojumdzīvniekus.
PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.