Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” jau devīto gadu organizē Latvijas Basketbola savienība un Latvijas sieviešu volontieru biedrība “VITA”.
Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” jau devīto gadu organizē Latvijas Basketbola savienība un Latvijas sieviešu volontieru biedrība “VITA”.
Foto: publicitātes

Cīņā ar vēzi efektīvāka personalizēta medicīna 0

Mirstība no onkoloģiskām saslimšanām joprojām ir otrs izplatītākais nāves cēlonis aiz sirds un asinsvadu slimībām. Ar to terapiju, kas ir bijusi līdz šim, nepietiek, tāpēc 21. gadsimts iezīmē jaunu sākumu – personalizētu ārstēšanu onkoloģijā. Personalizētai terapijai ir vesela virkne ieguvēju, tajā skaitā valsts, kas lieki netērē naudu par medikamentiem, kas pacientiem neder, norāda onkoloģe ķīmijterapeite prof. Gunta Purkalne.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas
Katru gadu krūts vēzis tiek diagnosticēts vairāk nekā tūkstotim sieviešu, un katrs gadījums ir citādāks.

Lai noteiktu piemērotas terapijas veidu, tiek veikts gēnu tests, kas dod iespēju noteikt piemērotāko ārstēšanas metodi. “Personalizētās terapijas mērķis ir pacientei saņemt to, kas viņai strādā un ir vajadzīgs. Lai nesaņemtu terapiju, kas ir toksiska un nedos nekādu ieguvumu,” uzsver onkoloģe ķīmijterapeite asoc. prof. Alinta Hegmane.

CITI ŠOBRĪD LASA
onkoloģe ķīmijterapeite asoc. prof. Alinta Hegmane
Foto: publicitātes

“Krūts un olnīcu vēža gēnu analīze ir ieteicama visām sievietēm, kas saslimušas ar krūts vai olnīcu vēzi agrīnā vecumā (pirms 50 gadu vecuma) un kurām slimība skar abas krūtis. Ir gadījumi, kad arī veselām sievietēm ir ieteicams noteikt mutācijas krūts vēža gēnos, taču šādi gadījumi un nepieciešamība jāvērtē ārstam”, skaidro Gen Era DNS testēšanas laboratorijas valdes priekšsēdētāja un ģenētiķe dr. med. Liene Ņikitina- Zaķe.

Personalizēta medicīna tika atklāta jau pagājušā gadsimta beigās, taču tās popularitāte ir augusi tieši pēdējo gadu laikā, mediķiem meklējot jaunas un efektīvākās metodes pacientu ārstēšanā. Personalizēta medicīna sniedz pacientam efektīvāko iespējamo ārstēšanu, ņemot vērā katra pacienta slimības vēsturi, fizioloģisko stāvokli un konkrētā audzēja molekulāro dabu.

“Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” kampaņas laikā 7. jūnijā Arēnā Rīga tiks atzīmēta Rozā lentītes diena, kurā gaidāmas dažādas aktivitātes – Street food festivāls, skaistuma darbnīcas, stafetes, dažādas balvas un ikgadējā rozā lentītes sieviešu basketbola spēle, – ar mērķi aktualizēt krūts vēža agrīnu diagnostiku un ārstēšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.