Cīņa ar tīruma tīteni dārzā 1
“Kā iznīcināt tīteni dārzā? Nezālei ir ļoti garas saknes, tā pārņem zemenes, avenes.” JURIS
Tīruma tītenis (Convolvulus arvensis) ir ļoti grūti apkarojama daudzgadīga nezāle ar kāpelējošu, līdz 1 m garu stublāju. Lapas ir ar smailu galu un bultveida pamatni, novietotas pamīšus. Pirmajā gadā augi veido stīgojošus stublājus, nākamajā zied (no jūnija līdz septembrim). Lapu žāklēs pa vienai izvietotas baltas vai iesārtas ziedu piltuvītes garos kātos. Augi vairojas ar saknēm (2.–3. gadā pēc sadīgšanas tās izaug vismaz 1,5 m garas), sakņu fragmentiņiem un sēklām, kas augsnē saglabā dīgtspēju aptuveni 3–4 gadus.
Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele uzskata, ka mazdārzā ķimikālijas lietot nevajag – dārza kopējam jācenšas tīruma tīteni izravēt, kamēr tas vēl nav saaudzis, sācis ziedēt un gatavināt sēklas.
Piesārņoto platību var arī noklāt ar plēvi, lai segmateriāls būtu apmēram 2 m lielākā platībā, jo no viena auga saknes izplatās vismaz 2 m rādiusā. Jāņem vērā, ka noklāto platību nevarēs izmantot pāris gadu. Veģetācijas periodā jāraugās, lai caur plēves bojājumu vietām tītenis netiktu pie gaismas, pretējā gadījumā ieliktais darbs un līdzekļi būs iztērēti veltīgi.
Lielos zemeņu un aveņu stādījumos tīteni atļauts ierobežot ar preparātu Basta (2. reģistrācijas klase). Nezāles un kultūraugu stīgas apsmidzina to aktīvas augšanas periodā pēc ražas novākšanas. Deva 4–5 l/ha.
Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra Nezāļu pētniecības grupas vadītāja Zane Mintāle iesaka tīteņa stipri piesārņotos laukos augsni atstāt papuvē, vairākkārt dažādos dziļumos apvēršot aramkārtu. Ar glifosātu saturošiem preparātiem apsmidzina papuvēšanas starplaikos, kad parādījušies tīteņa dīgsti. Var izmantot, piemēram, Raundaps Eko (deva 3–6 l/ha), Raundaps Klasiks (20 ml/l).