Cimdars: Interneta vēlēšanu sistēmas izveide nav prioritāte 0
Interneta balsošana ir tikai viens no papildu balsošanas rīkiem, kurš dod daudz ērtību, bet arī bez tās vēlēšanas var notikt tāpat kā ir notikušas līdz šim, un tas nav Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) primārais darbs, komentējot interneta vēlēšanu sistēmas izveidi, kas paredz, ka jau nākamgad pašvaldību vēlēšanās balsot varēs arī ar interneta palīdzību, “Rietumu Radio” sacīja CVK vadītājs Arnis Cimdars.
“Tas, ko Centrālā vēlēšanu komisija dara, – mēs mēģinām iniciēt, diskusiju starp šī projekta atbalstītājiem un pretiniekiem. Mērķis ir gūt pēc iespējas lielāku skaidrību,” sacīja Cimdars. Viņš norāda, ka ļoti svarīgs jautājums ir par uzticēšanos šādai sistēmai, un jautājumi, kas rada šaubas, esot jāapspriež laicīgi. “Būtu ļoti nepareizi pilnīgi neko nezinošam vēlētājam pēkšņi vēlēšanu dienā piedāvāt iespēju, kurai viņš nav īsti gatavs. Viņam varētu rasties sajūta, ka ar viņu mēģina manipulēt,” sacīja Cimdars.
Jautāts, vai interneta vēlēšanu sistēmu izdosies ieviest līdz pašvaldību vēlēšanām, Cimdars sacīja: “To es viennozīmīgi nevaru pateikt. Mana kompetence un atbildība ir, ka jānotiek pašvaldību vēlēšanām, kuru rezultātā tiek ievēlēta leģitīma pašvaldību vadība. Interneta balsošana ir tikai viens no papildu balsošanas rīkiem, kurš dod daudz ērtību, bet arī bez tās vēlēšanas var notikt tāpat, kā ir notikušas līdz šim.”
Kā atzina Cimdars, CVK piedalās šī projekta izstrādē, bet uzsvēra, ka “tas noteikti nav primārais uzdevums, kas mums būtu jāveic”. Viņš arī norādīja, ka laika līdz pašvaldību vēlēšanām atlicis ļoti maz, – citas valstis interneta balsošanas ieviešanai gatavojas daudz ilgāku laika periodu.
Jau ziņots, ka Ministru kabineta komitejā šodien bija plānots skatīt Tieslietu ministrijas koncepciju par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi, kas paredz, ka jau nākamgad pašvaldību vēlēšanās balsot varēs arī ar interneta palīdzību. Koncepcijas skatīšana šodien tika atlikta, lai atrisinātu vairākus ar drošību saistītus jautājumus.
Saskaņā ar Tieslietu ministrijas apkopoto informāciju 700 000 latu nepieciešami pašas balsošanas sistēmas izveidei, interneta vēlēšanu sistēmas uzturēšanai Satiksmes ministrijai nākamgad būs vajadzīgi 25 000 latu, bet 50 000 – katru nākamo vēlēšanu rīkošanai.
Iekšlietu ministrijai būs nepieciešami 345 000 latu, no tiem 300 000 – vēlētāju reģistra pilnveidošanai un 45 000 – vēlētāju reģistra uzturēšanai. Savukārt turpmākajos gados vēlētāju reģistra uzturēšana izmaksās 45 000 latu.
Centrālai vēlēšanu komisijai (CVK) vēlēšanu sistēmas ieviešanai nākamajā gadā būs vajadzīgi 180 000 latu, bet interneta vēlēšanu sistēmas uzturēšanai nākamgad un turpmākajos gados – 62 000. Vēl 36 000 vajadzēs katru nākamo vēlēšanu rīkošanai.
Paredzēts, ka jautājumu par finansējuma piešķiršanu izskatīs kontekstā ar valsts budžeta kārtējam gadam sagatavošanu.