“Cilvēks nevar palikt bez pilsonības.” Kūtris par pilsonības atņemšanu tiem, kuri kļuvuši par valsts nodevējiem 174
Pieļauj pilsonības atņemšanu naturalizētiem pilsoņiem, kuri kļuvuši par valsts nodevējiem. Atņemt pilsonību cilvēkam, kuram citas pilsonības nav – vai tas maz ir iespējams? TV24 raidījumā “Ziņu TOP” situāciju vērtē Gunārs Kūtris, 14. Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs (ZZS), bijušais ST priekšsēdētājs.
“Es šo ideju dzirdēju un saprotu, ka šī ideja vēl nav līdz galam izdiskutēta starp dažādām partijām. Kā jurists uzreiz teikšu, ka ne vienmēr par solījumu pārkāpšanu cilvēkam ir “nāvessods”, galīgais sods. Otra lieta, pilsonības atņemšanai mums Pilsonības likumā ir 24. pants, kurš uzskaita, par ko var atņemt pilsonību. Nevarētu būt tā, ka tiem, kas ir naturalizējušies, viņiem ir cits pilsonības atņemšanas pamats. Viņi ir pilsoņi, tātad pamats ir viens.
Diskutējamais jautājums, kas man vēl līdz galam nav skaidrs, – ja viņš ir tikai Latvijas pilsonis, ja viņam atņem šo pilsonību… ANO vispārējā cilvēktiesību deklarācija nepieļauj atstāt cilvēku bez pilsonības. Ir ideja, ka šajā gadījumā viņiem atgriežas iepriekšējais nepilsoņa statuss. 90. gados starptautiski mēs šo nepilsoņa statusu pasniedzām kā starprisinājumu. Šobrīd atgriezties un palielināt nepilsoņu skaitu, kad mēs jau dzimušajiem pilsonību dodam, tas ir mazliet neskaidri.
Vēl ideja ir to atdot atpakaļ uz terminētu laiku kamēr viņš kārto savu pilsonību, bet tam gan es nevarētu juridiski piekrist, jo nevar būt tā, ka ir nepilsoņa statuss uz kādu laiku un tikmēr pa šo laiku jāmeklē pilsonība. Un, ja nevar dabūt? Tad cilvēks paliek bez pilsonības? Tā arī nevar būt,” neskaidros jautājumus šajā priekšlikumā iezīmē Kūtris.