Neskaidrība. Apšauba zāles 3
Šaubas par to, vai pretvēža zāles “Rigvir” patiešām spēj paveikt to, ko tām piedēvē to izplatītāji Latvijas Viroterapijas centrā, pagājušajā nedēļā apstiprinājušas trīs Latvijas ārstu asociācijas (onkologu, onkologu ķīmijterapeitu un reto slimību speciālistu), kā arī Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas katedra. Vēstulē Veselības ministrijai tās pieprasa izslēgt preparātu no zāļu reģistra un kompensējamo medikamentu saraksta, kā arī pārskatīt Latvijas melanomas ārstēšanas vadlīnijas, kurās ieteikts izmantot “Rigvir”.
Šoreiz tas ir kas vairāk par publisku retoriku – Zāļu valsts aģentūrā saņemts iesniegums uz padsmit lappusēm ar vairākiem pielikumiem, kuros ārsti pamato savas aizdomas, ka līdzekļa efektam trūkst pierādījumu.
“Rigvir” vēl padomju ērā 50. – 60. gados izgudroja zinātnieku grupa Ainas Mucenieces vadībā, atklājot vīrusa spēju iznīcināt vēža šūnas. Tolaik tika veikti arī klīniskie pētījumi, apstiprinot zāļu iedarbību pret melanomu; zāļu izstrāde ar to vēl nebeidzās. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas prasības pret jaunu medikamentu ienākšanu farmācijas tirgū ievērojami paaugstinājās, padarot “Rigvir” turpmāko ceļu pie pacientiem ļoti sarežģītu. Par spīti tam, ka jaunu zāļu nonākšana aptiekās parasti ilgst 10 – 15 gadus un izmaksā miljonus, “Rigvir” tas notika krietni īsākā laikā un ar mazākiem līdzekļu (tostarp – arī valsts) ieguldījumiem. Kā tas bija iespējams, tagad jānoskaidro Zāļu valsts aģentūrai, pārbaudot, kā notika zāļu reģistrācija pirms vairāk nekā desmit gadiem un kādi klīniskie pētījumi tolaik tika atzīti par gana labiem, lai “Rigvir” atzītu par drošām un iedarbīgām zālēm. Izpēte varētu ilgt apmēram pāris mēnešus.
Sagatavojuši: Guntis Ščerbinskis, Zane Eniņa, Ģirts Vikmanis, Ģirts Zvirbulis, Linda Rasa