“Cilvēki pārtiku pērk tik un tā.” Meļņiks par cenu kāpumu un iespējamiem risinājumiem 0
Pārtikas cenu pieaugums Latvijā ir kļuvis par vienu no aktuālākajām problēmām, ko izjūt teju ikviena mājsaimniecība. Kāpēc pārtika kļūst dārgāka, un kādus risinājumus varētu piedāvāt gan valdība, gan uzņēmēji? Šie jautājumi tika apspriesti TV24 raidījumā “Preses klubs”, kur savu skatījumu pauda žurnālists un TV24 raidījuma “Nacionālo interešu klubs” vadītājs Romāns Meļņiks.
Brīvā tirgus paradokss un pārtikas cenas
Meļņiks uzsvēra, ka atšķirībā no citām precēm, kuras iespējams aizstāt vai iegādāties retāk, pārtika ir neaizvietojama nepieciešamība. Tas rada situāciju, kur tirgotājiem ir lielākas iespējas paaugstināt cenas, nebaidoties no pircēju zuduma. “Cilvēki pērk pārtiku tik un tā – tas ir neizbēgami,” viņš norādīja.
Meļņiks pieļauj, ka brīvais tirgus šeit var darboties ne tik efektīvi kā citās nozarēs. “Nav tā, ka vienošanās par cenu būtu obligāta, bet, ja viens paaugstina cenu, tad otrs skatās un rīkojas līdzīgi,” viņš teica, piebilstot, ka šāda cenu “sekošana” ir viens no iemesliem, kāpēc pārtikas cenas turpina kāpt.
Vai administratīva iejaukšanās būtu risinājums?
Meļņiks skeptiski vērtē ideju par valdības administratīvu spiedienu samazināt cenas. “Man liekas, ka tas būs tāds neveiksmes stāsts,” viņš sacīja, uzsverot, ka tirgus apstākļos šāda pieeja varētu nebūt efektīva. Tā vietā viņš aicina politiķus izdarīt savu “mājasdarbu”, meklējot risinājumus, kas ir gan ekonomiski pamatoti, gan sociāli atbildīgi.
PVN samazināšana pārtikai – iespējams risinājums?
Kā vienu no iespējamajiem soļiem Meļņiks piedāvā samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) pārtikai. Viņš norādīja, ka vairākās valstīs, piemēram, Lietuvā un Polijā, PVN pārtikai ir zemāks, un tas palīdz mazināt cenu slogu patērētājiem. “Varbūt ne visai pārtikai, bet minimālajam grozam – pienam, maizei, augļiem un dārzeņiem – PVN samazināšana būtu loģisks solis,” viņš sacīja.
Meļņiks arī mudina valdību uz dialogu ar lielākajiem pārtikas tirgotājiem, lai panāktu sociāli atbildīgu pieeju. “Premjeram būtu jāsavāc lielāko tīklu īpašnieki un jānorāda, ka valdība sper soli PVN samazināšanas virzienā. Tirgotājiem tad būtu jāparāda, ka arī viņi vēlas būt sociāli atbildīgi,” viņš ieteica.
Papildu ieguvumi: tūrisms un vietējais patēriņš
Samazinātas pārtikas cenas varētu veicināt arī citus pozitīvus efektus. “Cilvēki bieži priecājas, cik lēti ir iedzert kafiju Lietuvā vai Polijā. Pie mums tas ir dārgāk, un tas negatīvi ietekmē ne tikai iedzīvotāju maciņus, bet arī tūrismu,” Meļņiks norādīja, uzsverot, ka saprātīgākas cenas varētu piesaistīt vairāk tūristu un palielināt viņu tēriņus citos sektoros.
Divpusēja rīcība – efektīvākais risinājums
Noslēgumā Meļņiks uzsvēra, ka efektīvs risinājums prasīs gan valdības, gan uzņēmēju iesaisti. “Vispirms ir nepieciešama valdības rīcība – PVN samazināšana, atbalsta mehānismi. Tad var prasīt tirgotājiem sekot šim piemēram,” viņš rezumēja.