Cilvēki iemīlēsies robotos, datori uzlabos paši sevi, pasaulē nebūs slimību. Slavenās Kurcveila prognozes 6
Māris Zariņš, žurnāls “Planētas Noslēpumi”
Viens no potenciālā pasaules pārvaldītāja lieluzņēmuma Google vadoņiem Reimonds Kurcveils nācis klajā ar paziņojumu, ka jau tuvāko desmit gadu laikā parādīsies dators, kuru nebūšot iespējams atšķirt no dabiskas izcelsmes dzīva sarunas biedra (tā dēvētais “Tīringa tests”). Savukārt jau grāmatā “Garīgo mašīnu ēra”, kas sarakstīta 1996. un 1997. gadā, viņš publicējis 108 pareģojumus par iespējamiem nākotnes attīstības scenārijiem līdz 2009. gadam, no kuriem, kā tagad tapis skaidrs, precīzi bijuši 89 pareģojumi. Par vēl 13 pareģojumiem speciālisti strīdas, lai gan atzinuši, ka pēc būtības arī tie uzskatāmi par precīziem. Tātad faktiski paliek tikai seši Kurcveila pareģojumi, kas nav attaisnojušies. Jāatzīst – tas nav maz, patiešām!
Kurcveilam ļoti patīk dekādes, un viņš devis savus pareģojumus arī līdz 2019., 2029. un pat 2099. gadam. Cita starpā jau 1989. gadā Kurcveils publicēja pareģojumu par to, ka 2020. gadā pasauli pārvaldīs vienota pasaules valdība…
Kam jānotiek līdz 2019. gadam (1999. gadā izteiktās prognozes)
– Pilnas visu datoru skaitļošanas jaudas izlīdzināšanās ar pilnu cilvēku rases smadzeņu jaudu.
– Datori būs iemontēti visos mājsaimniecības un vides apkalpes priekšmetos.
– Cilvēkiem būs iespēja baudīt trīsdimensiju virtuālo realitāti un papildināto realitāti, izmantojot kontaktlēcas, kas acīs īpašā veidā projicē attēlu.
– Cilvēki sazināsies ar datoriem, izmantojot ne tikai klaviatūru, bet gan runu un žestus, turklāt dators viņiem jau kalpos kā personiskais palīgs jeb asistents, kas pakāpeniski novedīs līdz cilvēka un datora atšķirību izzušanai.
– Pilnībā būs izzuduši jebkādi ar datoru saistīti vadi.
– Plašā lietošanā būs ieviesti masīvi neironu tīkli un ģenētiskie algoritmi.
– Visviet būs sastopamas kniepadatas galviņas izmēra filmējošās kameras, kas ļaus bez izņēmuma visas publiskās vietas kontrolēt, lai izsargātos no terorisma un vardarbības.
– Datori būs teju vai pilnībā likvidējuši papīra dokumentāciju un grāmatas.
– Studijas notiks attālināti, studentiem atrodoties nevis reālās nodarbībās, bet gan pastarpināti – ar interaktīvo datorprogrammu un simulētu skolotāju starpniecību.
– Lielākā daļa strādājošo cilvēku laiku galvenokārt patērēs, iegūstot aizvien jaunas zināšanas.
– Aklie cilvēki valkā speciālas brilles, kas viņiem ar runas palīdzību apraksta apkārtējos pasauli, kā arī jau ir plašā apritē ieviesti dažādi neironu implanti, lai gan tie vēl tomēr neesot pietiekam efektīvi.
– Pasaulei ir izdevies izvairīties no ekonomikas kolapsa.
– Automašīnas galvenokārt vada datori, lielākā daļa ceļu aprīkoti ar datorsistēmām, kas vada autotransporta plūsmu, kā rezultātā ievērojami samazināt ceļu satiksmes negadījumu skaitu.
– Cilvēki aizvien vairāk uzsāk romantiskas attiecības ar robotiem, jo personības simulācija kļūst aizvien pārliecinošāka.
– Visas trūkumcietēju bāzes prasības būs apmierinātas.
– Visās mākslas sfērās būs plaši izmantoti virtuālie mākslinieki un mūziķi.
– Neskatoties uz pārliecinošiem faktiem un pierādījumiem, lielākā daļa speciālistu un cilvēce kopumā joprojām turpinās uzskatīt, ka datori nekad nespēs izturēt “Tīringa testu”.