“Cilvēki cieš! Tiem, kuriem nepamaksā migrēnas zāles, jātērē divreiz vairāk. Kāpēc?” Skaidro Zāļu valsts aģentūras pārstāvis 16
“Lai gan veselības ministrs Hosam Abu Meri ir teicis, ka viņa prioritāte ir zāļu cenu samazināšana, tomēr reālajā dzīvē mēs redzam grūti saprotamas darbības, piemēram, iekļaujot migrēnas zāles kompensējamo medikamentu sarakstā, to cena kāpusi divas reizes, no kā cieš tie, kam tās valsts nekompensē un ir jāiegādājas par privātiem līdzekļiem. Kā jūs skaidrojat šādu situāciju? Vai nav cita migrēnas zāļu piegādātāja, kas nodrošinātu konkurenci un ierobežotu viena zāļu tirgotāja monopola stāvokli un patvaļu. Kā arī, kam šīs zāles kompensē un kam ne?” TV24 raidījumā “Uz līnijas” jautā kāds skatītājs.
“Šobrīd kompensējamo zāļu sarakstā valsts atradusi iespēju un līdzekļus iekļaut migrēnas ārstēšanai paredzētas zāles, lai iedzīvotāji, kuri cieš no šīm smagajām veselības problēmām un kuriem neder pirmās izvēles medikamenti, varētu saņemt injekcijas un ilgtermiņā tikt vaļā no vismaz dažiem simptomiem,” TV24 raidījumā “Uz līnijas” atbild Sergejs Akuličs, Zāļu valsts aģentūras direktora vietnieks farmācijas jautājumos.
Viņš turpina sakot, ka situācija nav viennozīmīga un viņi šobrīd ved sarunas ar zāļu ražotāju.
“Mēs saņēmām paziņojumu par ražotāju cenām un kopš paša sākuma, kad zāles tika ielaistas Latvijas tirgū, to cena nav mainījusies un ir tāda pati kā sākumā. Esam saņēmuši pamatotu sašutumu no iedzīvotājiem un skaidrojamies ar ražotāju.”
Izrādās, ka bija laiks, kad ražotājs īslaicīgi samazinājis cenu Latvijas tirgum, citās valstīs iespējams, ka šī atlaide vēl ir spēkā, bet, kad valsts izlēma šo medikamentu kompensēt, ražotājs atgrieza iepriekšējo zāļu cenu.
“Iedzīvotāju sašutums ir saprotams, kuriem tagad jāmaksā krietni vairāk. Mēs skatām, kā tas izveidojies, kāpēc paziņojumi nebija ātrāk un risinām situāciju,” Akuličs norāda.
Viņš gan norāda, ka visdrīzāk cenu zālēm neizdosies samazināt, bet šī būs laba mācība, kā rīkoties turpmāk šādās situācijās.