“Cilvēka un auga šūna daudz neatšķiras, arī tā pazīst bailes!” Vija Eniņa par augiem medicīnā 17
“Augs ir dzīvs organisms, kurā ir šūnas. Auga šūna tāpat kā cilvēka šūna, prasa sev zināmu uzmanību. Augs ļoti rūpējas, lai viņa šūnas būtu veselas, lai viņa šūnas darbotos tā, kā tas ir ieprogrammēts ģenētiskajā kodā,” TV24 raidījumā “Dr. Apinis” komentāru sniedz Vija Eniņa, farmācijas zinātņu doktore, profesore.
Augs dažādos veidos aizstāv sevi pret ārējiem faktoriem.
Augi tāpat kā cilvēki baidoties no slimībām. Arī viņiem ir bakteriālās infekcijas, arī viņiem ir sēnīšu un vīrusu infekcijas.
“Ja cilvēks var šādās situācijās aiziet uz aptieku, augs to nevar, tas atrodas vienā vietā, tādēļ tas savā šūnās izveido kolosālu aktīvo vielu dažādību, ar ko sevi pasargāt pret, piemēram, pārmērīgu karstumu. Augs iztvaiko ēterisko eļļu,” Eniņa norāda.
Kā piemēru viņa min piparmētru lapas. Dienas vidū, kad saule spiež siltumu, izdalās ēteriskā eļļa, lapas virspuse tiek atdzesēta un augs jūtas pietiekami labi.
Nāk rudens, arī pret aukstajām naktīm un salnām augiem ir dažādi veidi, kā sevi pasargāt.
“Augs savās šūnās uzkrāj daudz ko tādu, kas kalpo pret baktērijām, vīrusiem. Ja tas viss auga šūnā darbojas, tad, nonākot cilvēka organismā, tā darbība bieži vien ir ļoti līdzīga, jo cilvēka un auga šūna savā principiālajā funkcijā neatšķiras!” profesore norāda.