Cilvēcei nav palicis daudz laika: zinātnieki ir noskaidrojuši, kad ies bojā Zeme 87
Kādu dienu Saule kļūs par Zemes bojāejas cēloni. Saules sistēmas centrālajai zvaigznei novecojot, tās dzīves cikls galu galā pārņems mūsu pasauli.
Planētas paredzamais nāves laiks – pēc vairākiem miljardiem gadu, bet dzīvība uz Zemes pazudīs daudz agrāk. Zeme kļūs nederīga lielākajai daļai organismu pēc aptuveni 1,3 miljardiem gadu Saules dabiskās evolūcijas rezultātā, pastāstīja Live Science eksperti.
Cilvēki var viegli novest sevi līdz izmiršanai jau tuvāko dažu gadsimtu laikā, ja līdzšinējie antropogēno klimata izmaiņu tempi netiks samazināti.
“Zemei droši vien ir 4,5 miljardi gadu, pirms Saule kļūs par lielu, sarkanu gigantu, kas pēc tam aprīs zemi,” “Live Science” pastāstīja planetologs Ravi Koparapu.
Pēc Eiropas Kosmosa aģentūras datiem, sarkanais milzis veidojas zvaigžņu evolūcijas pēdējās stadijās, kad zvaigznei beidzas ūdeņradis kodolsintēzei un tā sāk mirt
Tiklīdz kodolsintēze beigsies gravitācija ņems virsroku. Hēlija kodols gravitācijas ietekmē sāks sarauties, līdz ar to paaugstināsies temperatūra. Šis siltuma uzplūds izraisīs strauju Saules ārējā plazmas slāņa izplešanos.
Bet Zeme, visticamāk, neizvilks šos 4,5 miljardus gadu, un tā noteikti nebūs tā Zeme, kādu mēs to pazīstam.
“Nav jāgaida, kamēr Saules ārējie slāņi sasniegs zemi. Planēta ekstrēmu karstumu piedzīvos jau ilgi pirms Saule pabeigs savu pāreju. Saules nāves procesā temperatūra paaugstināsies, “okeāni iztvaikos, atmosfēra beigās izzudīs, un tad Saules pievilkšanas paisuma spēki sagraus zemi,” skaidroja zinātnieks.
Pēc aptuveni 1,3 miljardiem gadu “cilvēki nespēs fizioloģiski izdzīvot dabā, uz Zemes” noturīgo karsto un mitro apstākļu dēļ. Pēc Koparapa teiktā, aptuveni pēc 2 miljardiem gadu okeāni var iztvaikot, kad Saules spožuma līmenis būs gandrīz par 20% lielāks nekā pašlaik.
“Ja mēs runājam par cilvēka dzīvību, nākamie simt gadi būs interesanti,” sacīja Koparapams.