SHUTTERSTOCK ilustrācija

Cilvēce ir soli tuvāk saziņai ar citplanētiešiem: Zeme “saņēmusi pirmo svešzemju vēstījumu” – signālu no kosmosa 123

SETI institūts, kas bezpeļņas organizācija, kuras mērķis ir izprast dzīvi kosmosā, uztvērusi simulētu ārpuszemes signālu – tas ticis raidīts no Marsa orbītas, raksta portāls dailymail.com.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Radioviļņi traukušies kosmosā ar gaismas ātrumu, līdz tos 16 minūšu laikā notvēra trīs īpaši teleskopi.

Signāls tiks nosūtīts no Eiropas Kosmosa aģentūras TGO, kas atrodas virs Marsa, pētot tā atmosfēru. Trīs masīvi teleskopi visā pasaulē fiksēja pārraidi: Kalifornijā, observatorija Rietumvirdžīnijā un stacija Itālijas ziemeļos. Signāls nebija dzirdams uz Zemes vai teleskopu stacijās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais šāda veida vingrinājums bija paredzēts, lai sagatavotu zinātniekus “visas cilvēces dziļi transformējošai pieredzei”, ja citas pasaules būtnes saskartos ar mūsu planētu. Zinātnieki ASV un Itālijā bija ļoti priecīgi, kad ziņojums parādījās viņu datoru ekrānos, kas lejupielādēja radioviļņus.

Protams, zinātnieku komanda slēpj galveno informāciju, tostarp par signāla veidu un to, ko tas ietver. Tomēr kodētā pārraide tiks atklāta sabiedrībai, ļaujot tai palīdzēt informācijas atšifrēšanā. Ieraksta lielums ir aptuveni pieci gigabiti vienā teleskopā. Būs pieejami četri faili.

Projekta “A Sign in Space” pārstāve Daniela dePaulis tiešraides laikā sacīja: “Tas ir ļoti reāli. Šī nav pirmā reize, kad esam saņēmuši signālu no TGO [ExoMars Trace Gas Orbiter], taču šī ir patiesa vēsts.”

Zeme arī iepriekš ir uztvērusi signālus, kas ceļo pa kosmosu. “Lielu daļu no kosmosa radio staru emisijas izstaro sīkas, elektriski lādētas daļiņas, kas pazīstamas kā elektroni, kas pārvietojas pa magnētiskajiem laukiem,” norāda Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA). “Šie elektroni parasti ir paātrināti prom no eksplodējošu zvaigžņu triecienviļņiem, kas pazīstami kā supernovas.”

Viena problēma bija tā, ka astronomi vienmēr ir cīnījušies, lai atšķirtu iespējamos ārpuszemes signālus no cilvēka izraisītajiem. Tas mainījās februārī, kad Toronto universitātes vadītā zinātnieku komanda izstrādāja algoritmu, kas spēj noteikt, kuri signāli ir mākslīgi un kuri varētu būt svešzemju ziņojumi.

SETI projekts ar nosaukumu “Zīme kosmosā” ir galvenā daļa no pētījuma par iespēju citplanētiešiem sazināties ar Zemi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.