Tavas paša cilmes šūnas var izmantot matu ataudzēšanai. Arī Latvijā! 0
Par cilmes šūnām
Par cilmes šūnām un to labajām īpašībām dzirdēts daudz. Tās dēvē par sava veida brīnumlīdzekli, ko arvien biežāk izmanto gan medicīnā, gan skaistumkopšanā. Šīs šūnas, kas gādā par audu un orgānu atjaunošanu, Latvijā pavisam nesen sāka izmantot, lai uzveiktu ne vien dažādas matu problēmas un to izkrišanu, bet arī lai palīdzētu matus ataudzēt tur, kur to vairs nav, un cilvēks jau zaudējis jebkādas cerības, ka viņa galvu atkal greznos matu rota.
Capital Clinic Riga ģimenes ārste, triholoģe, matu atveseļošanas speciāliste Inga Zemīte skaidro, ka mūsdienās cilmes šūnas var iegūt no dažādiem cilvēka audiem – ne tikai no nabassaites un placentas, bet arī, piemēram, no zemādas taukiem vai kaulu smadzenēm.
“Cilmes šūnu tehnoloģijas pamatā ir ideja dzīva organisma bojātos audus papildināt ar šūnām, kas stimulē to atjaunošanos,” akcentē daktere Inga Zemīte. “Cilmes šūnu galvenā īpašība ir to neierobežotā atjaunošanās spēja, kas nodrošina, ka veco un dabiskā ceļā atmirušo šūnu vietā var parādīties jaunas, pārņemot deģenerējušos jeb novecojušo šūnu funkcijas.
Cilmes šūnas var iegūt dažādos veidos. Embrionālās cilmes šūnas zinātnieki pētījumiem iegūst no blastocistas – šūnām, kas rodas ceturtajā piektajā dienā pēc spermatozoīda savienošanās ar olšūnu. Blastocistai ir iekšējā šūnu masa un ārējais apvalks. Tieši iekšējā masā atrodas šūnas, no kurām var iegūt pilnīgi jebkuru cilvēka šūnu. Tās gan patlaban netiek izmantotas nevienā medicīnas tehnoloģijā ne dzīvniekiem, ne cilvēkiem, jo nedarbosies tā, kā mēs to būtu vēlējušies. Proti, embrionālās šūnas, kas ievietotas jebkādos dzīvos audos, savas īpatnības dēļ – spēt pārveidoties jebkuros audos – audu signālu ietekmē sāk neadekvāti dalīties un pārtop teratomās. Tie ir dažādu jauktu audu veidojumi, būtībā līdzīgi ļaundabīgiem audzējiem. Līdz ar to embrionālās cilmes šūnas pašlaik izmanto tikai zinātniskiem nolūkiem un medikamentu pētījumiem.”
Cilmes šūnas iespējams iegūt arī no jaundzimušā nabassaites: bērna dzimšanas brīdī no tās noņem asinis un nodot glabāšanā cilmes šūnu bankā. Tādējādi rodas iespēja nākotnē asinis izmantot smagu medicīnisku problēmu risināšanai, ja tas notiek, veicot cilmes šūnu transplantāciju. Nabassaites asiņu cilmes šūnas jau tiek izmantotas vairāk nekā 70 dažādu slimību (galvenokārt imunoloģisko un hematoloģisko) ārstēšanai, stāsta ārste. “Domājams, ka, attīstoties tehnoloģijām, nākotnē radīsies papildu iespējas cilmes šūnu plašākai lietošanai.” Teorētiski nabassaites cilmes šūnas iespējams izmantot gan konkrētajam bērnam, gan viņa māsām, brāļiem un pat vecākiem. Visdrošāk tomēr ir likt lietā paša jeb autologās cilmes šūnas.
Gan bērnu, gan pieaugušo cilmes šūnas iespējams iegūt no visdažādākajiem organisma audiem. Šajā šūnu grupā ietilpst, piemēram, hematopoētiskās cilmes šūnas, no kurām veidojas pilnīgi visas asiņu šūnas (eritrocīti, leikocīti), neirālās cilmes šūnas, kas savukārt pārtop nervu šūnās. Daudz izpētīta pieaugušo cilmes šūnu grupa ir mezenhimālās cilmes šūnas, ko var lietot dažādās kosmetoloģiskās procedūrās, traumatoloģijā, zobārstniecībā, ortopēdijā un citur. Īpatnība ir tāda, ka šīs šūnas spēj veidot tikai konkrētās grupas šūnas un diferencējas nevis visās (jebkurās) ķermeņa šūnās, bet tikai tajās, kas raksturīgas konkrētajiem audiem. Šīm šūnām piemīt attīstības vektors, tātad jau ir ieprogrammēts, kādas šūnas no tām attīstīsies. Ne tikai Eiropā, bet daudzviet pasaulē tās ļoti plaši izmanto dažādu terapeitisko indikāciju gadījumā, kuru skaits nepārtraukti palielinās.
Pēdējos gados cilmes šūnas tiek daudz pētītas, jo tām ir augsts ārstnieciskais potenciāls ļoti daudzās medicīnas nozarēs, arī matu ārstēšanā un ataudzēšanā.