Foto: Klavdiyav/SHUTTERSTOCK

Čili uz palodzes. Kad sēt, kā kopt un lolot? 1

“Gribu mājās podiņos audzēt čili piparus. Kad tos sēt?” jautā Rita Kandavā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Čili pipari ir viena no kultūrām, kas labi padodas audzēšanai podos. Turklāt mazie pipariņi ir arī ļoti dekoratīvi, atliek tikai izvēlēties piemērotākās šķirnes.

Audzēšanai podos izvēlas šķirnes, kas veido augļus ar plānām sieniņām, piemēram, Kajennas, halapenjo, lombardi, habanero. Jārēķinās, ka ražot tie sāk piecus mēnešus pēc sējas.

Sēj martā

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Alexander_Safonov/SHUTTERSTOCK

Kolekcionāre, kluba Tomāts biedre Maija Čerjaka iesaka piparus audzēšanai uz palodzes sēt martā. Tās var sēt kastītē visas kopā vai katru atsevišķā podiņā, bagātinātā kūdras substrātā (pH 6,5).

Sējot sēklas liek uz augsnes virsmas un apsmidzina ar Vitmīna šķīdumu, lai stimulētu dīgšanu, pēc tam uzber 0,5 cm biezu substrāta kārtu.

Diedzē 25 °C temperatūrā (gaismu nevajag), sējumus pārsedzot ar pārtikas plēvi (ja būs vēsāks, dīgs lēnāk vai vispār nesadīgs). Jaunas sēklas uzdīgst astoņās dienās, bet vecas – divās trīs nedēļās.

Parādoties dīg­stiem, plēvi noņem, augus aplaista ar siltu ūdeni, tad noliek istabā, gaišā vietā. Kastītē sētos pārpiķē – nedrīkst čili piparus iestādīt pārāk dziļi. Piķējot augu augsnē ievieto tikai līdz dīgļlapām. Kad izveidojušās trīs lapiņas, augus pārstāda 1 l podos.

Jo lielāks pods, jo lielāka raža

Čili piparus stāda 5–10 l plastmasas podos, kad tiem sāk veidoties pirmie ziedpumpuri (jo lielāks pods, jo lielāka būs raža). Traukus piepilda ar irdenu, auglīgu augsni, ko sagatavo, sajaucot melnzemi ar bagātinātu kūdras substrātu un biohumusu (slieku kompostu). Apakšā drenāžai ap 2 cm biezā slānī ieber sīkus akmentiņus vai granti.

Uzmana laistīšanu

Foto: Baloncici/SHUTTERSTOCK

Pipariem vajag daudz gaismas, telpās vispiemērotākās ir dienvidu un dienvidaustrumu puses palodzes. Laista bagātīgi, sevišķi saulainās, karstās dienās, ar siltu ūdeni, vēlams no rīta.

Reklāma
Reklāma

Ja aizmirst apliet un augi novīst, tie, protams, vēlāk atdzeras, taču tiek traumēts augšanas process, nobirst arī ziedi. Augšanas laikā piparu lapas un ziedi katru dienu jāmitrina, izmantojot pulverizatoru.

Apsmidzinot ar ūdeni ziedēšanas laikā, ziedi tiek sakustināti un tie apputeksnējas. Ja istabā ļoti sauss un karsts gaiss, piparus var bojāt tīklērces.

Mēslo, bet neveido

Lai augi normāli augtu un attīstītos, ik pēc nedēļas jāpiebaro ar šķīstošo mēslojumu tomātiem (0,1–0,2% barības šķīdums). Veģetācijas periodā augi nav jāatsien un nav arī jāveido.

Vasarā labāk uz balkona

Vasarā piparus der novietot uz balkona vai terases, taču tie jāsargā no spēcīgiem vējiem. Āra apstākļos augi krietni labāk apputeksnējas un veido augļus tieši gaisa mitruma dēļ. Podos uz palodzes čili piparus parasti audzē līdz nākamā gada pavasarim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.