Foto: Uldis Muzikants

Ciklamenas: dārzkopes padomi kopšanā, mēslošanā, lai augs krāšņi ziedētu 0

Kamēr aiz loga pelēks un drēgns, mājoklī vairāk gaismas un siltāku sajūtu var ienest ar krāšņi ziedošiem telpaugiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ciklamenām, kas tautā bieži tiek sauktas par Alpu vijolītēm, šķirņu daudzveidība ir milzīga, sākot ar krāsu toņiem, ziedlapu formām, lapu zīmējumiem, beidzot ar smaržojošiem ziediem un miniatūriem augiem.

“Šos krāšņos podaugus parasti realizē no novembra līdz martam. Ciklamenas ir salizturīgas, iztur –2…–3 °C temperatūru. Lielākā aukstumā gan augi var apsalt, tāpēc, iegādājoties veikalā, ieteicams podiņus rūpīgi ietīt papīrā. Labāk ciklamenu iegādāties tās ziedēšanas sākumā – tad krāšņais augs priecēs ilgāk, pakāpeniski plaucējot pussimtu ziedu,” pamāca Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Silvija Rožkalne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Siltās telpās ar sausu gaisu ciklamenām lapas ātri nodzeltē, uzzied tikai lielākie ziedpumpuri, pārējie, kas zem lapām, parasti sakalst. Ilgāk (aptuveni trīs mēnešus) ciklamenas zied gaišās telpās 12–14 °C temperatūrā. Ja šādu temperatūru nodrošināt nav iespējams, jāraugās, lai izvēlētā vieta vismaz būtu gaiša. Augiem netīk tumšas vietas tiešā radiatoru tuvumā – tad tiem sažūst lapas, augi strauji nozied.

Ciklamenām vajag vienmērīgu, bet ne pārmērīgu mitrumu. Laistīšanai derīgs mīksts ūdens. Izplatīts ir uzskats, ka ciklamenas jālaista tikai no apakšas (lejot ūdeni paliktnī). Tas nav obligāti. Silvija Rožkalne vienmēr laista parastā veidā, izmantojot mazu lejkanniņu: ūdens strūklu uzmanīgi virza gar poda malām, lai nesaslapinātu cera vidu, bumbuli un neizraisītu pūšanu. Laista, kad augsnes virskārta apžuvusi. Ja gadās ciklamenu iekaltēt un tā apvīst, nedrīkst uzreiz liet daudz ūdens (jālaista nelielās devās), citādi augs ātri vien aizies bojā. Bieži dzirdēti ieteikumi, ka dzīvokļos ar siltu, sausu gaisu ciklamenām uz substrāta vajag likt sniegu. Speciāliste bilst, ka puķēm šāda atvēsināšana tomēr nepatīk, tikai rada lieku stresu.

Pēc noziedēšanas vecos ziedus un bojātās lapas uzmanīgi norauj. Augus ievada miera periodā. Laista reti – tā, lai bumbulis neiekalstu. Lapas dzeltē, nokalst. Augus novieto tālāk no logiem, var iznest pagrabā.

Maijā iepodoto ciklamenu var iznest dārzā (vai nojumē, ja ir ilgstoši nokrišņi). Vasarā, kad sāk parādīties pirmās dzīvības pazīmes, ciklamenu pārstāda svaigā, vieglā, irdenā, ūdenscaurlaidīgā augsnē. Stāda tā, lai 2/3 bumbuļa būtu virs augsnes. Augu laista, karstā laikā rasina un ik pēc 10–14 dienām dod Vito pilnmēslojumu, lai veidotos vairāk ziedpumpuru. Septembrī ciklamenu ienes atpakaļ telpā. Uzziedināšanu var turpināt gadu no gada.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.