Foto: Bibiphoto/SHUTTERSTOCK

Cik zemam jābūt tā sauktajam sliktajam holesterīnam? 0

Esmu kungs pensijas vecumā, slimoju ar II tipa diabētu. Mana ģimenes ārste, arī kardioloģe, pie kuras bija jāārstējas, visu laiku atgādina, ka man jādomā ne tikai par cukura līmeni, bet arī jācenšas vēl vairāk samazināt zema blīvuma holesterīna līmeni. Es jau lietoju statīnus. Cik tad zemam jābūt šim rādītājam? AIVARS BAUSKĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Ja cilvēkam ir augsts sirds un asinsvadu slimību attīstības risks, piemēram, viņš smēķē, ir mazkustīgs, arteriālā asinsspiediena un holesterīna rādītāji ir paaugstināti, turklāt, ja ir arī II tipa cukura diabēts, šādu cilvēku apdraud miokarda infarkts vai insults. Pierādīts, ka II tipa diabēta pacienti ar infarktu vai insultu saslimst septiņas astoņas reizes biežāk, kā arī piecreiz vairāk ir pakļauti sirds mazspējas riskam,” skaidro kardiologs profesors Kārlis Trušinskis.

“Lai tā nenotiktu, kā liecina jaunākie pētījumi, ar cukura līmeņa asinīs normalizēšanu vien nepietiek – noteikti jāmaina dzīvesveids un jāsakārto gan asinsspiediens, gan holesterīns. Diabēta pacientam, vienkāršoti runājot, ļoti bieži holesterīns ir sapakots mazās, blīvās daļiņās, un tas var ātrāk izraisīt artēriju aterosklerozi nekā cilvēkam, kam ir tāda paša līmeņa holesterīns, bet kurš neslimo ar II tipa cukura diabētu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl jāzina, ka, lietojot zāles pret zema blīvuma jeb tā saukto slikto holesterīnu, bet nesasniedzot mērķi, īsta labuma nebūs. Mērķis ir šāds: ja cilvēkam ir zems vai mērens sirds un asinsvadu slimību risks, zema blīvuma lipoproteīnu līmenis asinīs ieteicams 3 mmol/l, ja ir augsts risks – 2,6 mmol/l, ja ļoti augsts risks (piemēram, diabēta pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām) – 1,8 mmol/l. Tad zema blīvuma holesterīns nevar būt par zemu! Vērts arī painteresēties par jaunajām zālēm, kas tagad pieejamas cukura diabēta ārstēšanai, tās palīdz samazināt arī infarkta un insulta risku. Iesaku visus neskaidros jautājumus izrunāt ar endokrinologu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.