M. Antonevičs: – Bet “Vienotība” taču ir pieredzējusi un ietekmīga varas partija. Nevar būt, ka jūs tā vienkārši pakļaujaties zemsaviešu prasībām, neko neprasot pretī. Jūs taču tirgojaties? 33
– Nelietosim vārdu “tirgoties”, jo tas uzreiz rada asociācijas par preču un naudas attiecībām, tādu šeit nav. Ja es apgalvotu, ka mums nekādas sarunas ar ZZS nenotiek, tas patiešām izklausītos naivi un lasītāji diezin vai tam ticētu. “Vienotība” uzskata, ka mums valsts stabilitātes un prognozējamības vārdā ir svarīgi saglabāt esošo valdību. Dabiski, ka savstarpējās sarunās tas izskan. Šīs valdības un koalīcijas saglabāšana un iekšējo pretrunu mazināšana ir galvenais iemesls, kāpēc “Vienotība” nevirzīja savu kandidātu, kaut mums labu kandidātu ir diezgan daudz.
– Tātad jūs rīkojaties valdības saglabāšanas vārdā…
– Jā, tas ir viens no aspektiem. Arī šajā koalīcijā mums laiku pa laikam rodas domstarpības, arī par fiskālās disciplīnas ievērošanu. Ir ļoti vilinoši, vajadzīgi un svarīgi tas, ko, piedāvā, piemēram, Labklājības ministrija. Straujāks palielinājums pensijām, indeksējot piecdesmit procentu pieaugumu darba algai, kas nākamajā gadā izmaksātu trīsdesmit miljonus, kuru mums nav, utt. Arī pensijas negatīvā kapitāla izslēgšana – koeficients nedrīkstētu būt mazāks par vienu, bet tas maksātu četrus miljonus eiro nākamajā gadā, kuru mums arī nav. Saprotot šo jomu svarīgumu, aicinām Labklājības ministriju un ZZS izstrādāt garāku periodu minēto uzdevumu veikšanai. Diemžēl to nevar izdarīt 2016. gadā. Fiskālā telpa 2017. gadā, visticamāk, izskatīsies daudz labāk, un tad šo soli varam spert straujāk. Labklājības ministrs gūst popularitāti sabiedrībā ar to, ka izvirza neiespējamas prasības, kuras pēc tam it kā sliktie koalīcijas partneri norok. Lai šādu priekšlikumu būtu mazāk, lai tie publiskajā telpā parādītos tikai pēc tam, kad esam izdiskutējuši un sapratuši, ka mēs to varam izdarīt, tas ir koalīciju stiprinošs elements. Diemžēl prakse ir tāda, ka premjera partijai bieži vien jāpiekāpjas kopējās solidaritātes vārdā.
– ZZS un Nacionālā apvienība, sajutusi, ka “Vienotībai” šobrīd tik būtiska ir valdības noturēšana, varētu izvirzīt nākamos ultimātus. Tā jūs nepārtraukti būsiet spiesti piekāpties.
– Tā tas parasti arī notiek. Tam, kas iegājis trauku veikalā, ir vilinājums sajust, cik tālu drīkst ieplest elkoņus, lai tur nebūtu stikla šķindoņas. Protams, ZZS vēlas kāpināt savu popularitāti, bet viņi taču arī nav valstiski neatbildīgi. Pastāv taču partijas iekšējā disciplīna un saprāta robežas, ko mēs varam un ko nevaram atļauties. Nākamā gada fiskālā telpa, pēc dažādām aplēsēm, ir vai nu mīnus 105 vai mīnus 114 miljoni eiro, pat neiekļaujot tās jaunās politiskās iniciatīvas, kas ir absolūti nepieciešamas. Tā ir, piemēram, aizsardzība, kas ir ZZS pārziņā…