Foto: Shutterstock

Cik veselīgs ir mutes skalojamais līdzeklis 0

Lasītājs jautā: “Kāda ir mutes skalojamā līdzekļa funkcija? Esmu redzējusi, ka citi to izmanto, lai atsvaidzinātu elpu un izskalotu muti pēc ēdienreizes savas iegribas dēļ, citiem to ieteicis pat ārsts. Kad jālieto mutes skalojamais līdzeklis? Vai vispār tas jādara?”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

“Mutes skalojamie līdzekļi tiek lietoti dažādu iemeslu dēļ: lai atsvaidzinātu elpu, mazinātu zobu mīksto un cieto aplikumu, novērstu un aizkavētu kariesa attīstību un smaganu saslimšanas, kā arī lai ārstētu dažādas izcelsmes iekaisumus un mazinātu to simptomātiku,” atbild sertificēta zobārste Anda Brinkmane.

Līdz šim visvairāk izpētītais līdzeklis aplikuma kontrolē ir bijis mutes dobuma skalojamais līdzeklis, kas gadsimtiem lietots kā elpas atsvaidzinātājs, medikamentozs un antiseptisks līdzeklis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī veikti daudzi klīniski pētījumi par skalošanas līdzekļu efektivitāti, ir grūti novērtēt to klīnisko vērtību.

Pēdējie klīniskie pētījumi pierāda, ka skalošanas līdzeklis spēj līdzvērtīgi vai pat labāk par zobu diegu iztīrīt interproksimālas zobu virsmas.

Šo iemeslu dēļ svarīgi noteikt mutes skalojamo līdzekļu klīnisko darbību un efektivitāti. Skalojamais līdzeklis var tikt rekomendēts infekciju ārstēšanai, iekaisuma mazināšanai, sāpju noņemšanai, pret halitozi vai kā lokālā fluora piegāde kariesa profilaksē.

“Mūsdienās ir pieejami daudzi dažādi skalojamie līdzekļi, bet katram pacientam jāizvēlas vispiemērotākais atbilstīgi veselības vajadzībām. Rekomendējot noteiktu skalojamo līdzekli, jāņem vērā tādi faktori kā pacienta zobu, smaganu un mutes dobuma gļot-ādas stāvoklis, potenciālais risks saistībā ar mutes dobuma slimībām, piemēram, kserostomiju, kā arī nedrīkst aizmirst skalojamā līdzekļa efektivitāti un drošību,” skaidro Anda Brinkmane.

Visus mutes skalojamos līdzekļus iespējams iedalīt divās grupās – kosmētiskajos un terapeitiskajos. Kosmētiskie skalojamie līdzekļi īslaicīgi novērš slikto elpu, un pēc izskalošanas mutē saglabājas patīkama garša, tomēr tie nenovērš sliktas elpas etioloģiskos faktorus un nesamazina aplikuma veidošanos un gingivīta attīstību. Terapeitiskie skalojamie līdzekļi tieši pretēji – novērš nepatīkamas elpas etioloģiskos faktorus un mazina aplikuma, kariesa un gingivīta attīstību, jo to sastāvā esošajām aktīvajām vielām piemīt antibakteriāla iedarbība. Fluorīdi novērš kariesa progresiju un remineralizē zobu cietos audus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.