Foto: EPA/Scanpix/LETA

Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 25

Cik ticami ir Covid-19 testu rezultāti, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs, par to kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Uz līnijas” stāsta Stella Lapiņa, SIA “Centrālā laboratorija” valdes priekšsēdētāja.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Viņa norāda, ka līdz šim gan Latvijā, gan visā pasaulē bija maz zināms par jaunā koronavīrusa uzvedību. Pētījumi notiek visu laiku.

Lai noteiktu diagnozi, ir trīs metodes. Pirmā – simptomi, otrā – datortomogrāfija, trešā – Covid-19 tests.

CITI ŠOBRĪD LASA

Runājot par testiem, Lapiņa atzīmē, ka nekādā gadījumā nevar noteikt – pareizi vai nepareizi, pozitīvs vai negatīvs. Ar vīrusu esot tā, ka, piemēram, ja cilvēks šodien ir bijis pozitīvs, tests ir noteikts, cilvēks ir izslimojis, bet divas vai trīs dienas tests vēl ir pozitīvs, jo organismā vēl ir vīrusa nedzīvās daļiņas.

Tāpēc ir iespējama situācija, ka tests ir pozitīvs, lai arī cilvēks nejūt nekādus simptomus. Veicot testu nākamajā dienā, tas var būt negatīvs. Tas var, protams, radīt sašutumu, un nereti cilvēki tad ar šādu informāciju daļas soctīklos, medijos. Taču, kā atklāj Lapiņa, pozitīvo testu nodotie paraugi tiek saglabāti un tālāk nodoti pētniecībai.

Līdz ar to pierādīt, ka tests ir pozitīvs, ir vienkārši. Bet negatīvus testus pierādīt ir grūti, jo to paraugi tiek utilizēti.

Atbildot uz jautājumu, vai šie testi varētu būt kļūdaini, Lapiņa skaidro, ka Covid-19 testa veikšana ir vairāku faktoru kopums.

Viens no tiem ir tas, cik precīzi paņemti paraugi, kā bija sagatavojies pacients. Var arī būt tā, ka parauga ņēmējs, saudzējot testējamo personu, nav paņēmis pietiekami labi nepieciešamo paraugu.

Vēl var būt gadījums, kad ir pacients ar smagu slimības gaitu, bet viņa Covid-19 tests ir negatīvs. Lapiņa atklāj, ka tas ir skaidrojams ar to, ka “vīruss jau ir noslīdējis uz leju”. Proti, vīruss ir nonācis bronhos un plaušās. Un no turienes paraugu varētu dabūt tikai ar ārsta palīdzību.

“Tā ir ļoti smaga manipulācija, un to principā neveic. Tas nav arī vajadzīgs,” atzīmē Lapiņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.