Cik tālu no šosejas drīkst vākt ārstniecības augus? Atbild biologs un farmaceits Dailonis Pakalns 0
Esmu dzirdējusi, ka nav ieteicams vākt ārstniecības augus autoceļu tuvumā. Taču nekur nav teikts, cik tālu no autoceļa tos drīkst plūkt. Tā jautā Zane no Priekuļu novada.
“Neviens nevarēs precīzi pasacīt, vai tie ir 100 vai 500 metri no autoceļa. Tādi pētījumi nav veikti. Jo tad būtu jāsaista smago metālu saturs ārstniecības augā ar tā augšanas attālumu no šosejas,” uzsver ārstniecības augu speciālists, bioloģijas zinātņu doktors un farmaceits Dailonis Pakalns.
Protams, daudz kas ir atkarīgs no satiksmes intensitātes. Ja dienā pa šo ceļu pārvietojas vien kādas piecas mašīnas, nekāds īpašais kaitējums tuvumā esošiem augiem neradīsies. Pavisam citādi, ja automašīnas kursē bieži, tātad apkārtējā vide visu laiku tiek piesārņota ar smagajiem metāliem. Tādēļ nedrīkst arī cienāties ar āboliem vai citiem augļiem, kas dāsni aug kokos šosejas tuvumā.
“Der zināt – ja šīs vielas jau nonākušas augā, tās nekur nezudīs. Tādēļ liela ceļa tuvumā noteikti nevajag vākt ārstniecības drogas, kas ietver auga virszemes daļas, lapas un ziedus. Saknes un sakneņi gan tik ļoti piesārņoti netiek,” skaidro Dailonis Pakalns.
Pārtikas un veterinārā dienesta ieteikumos sacīts: aizliegts augus vākt teritorijās, kas atrodas tiešā piesārņojuma avotu tuvumā, tātad ceļmalās, mežos pilsētu administratīvajā teritorijā un citur. Svarīgi raudzīties, vai iekārotie ārstniecības augi neatrodas tuvu vietai, kas tiek intensīvi miglota, tiek lietoti pesticīdi. Tātad vislabāk doties pļavā vai mežā, kas atrodas tālu no intensīvas satiksmes ceļa un pilsētas.
Daudzi bažījas par baltajiem putekļiem, ko saceļ automašīnas, braucot pa grantētu ceļu. Vai šādas brauktuves tuvumā augus drīkstētu vākt? Dailonis Pakalns uzskata, ka uztraukumam īsti nav pamata, ja tas ir necils lauku ceļš, kur satiksme maza. Jo putekļu piesārņojums ir tikai mehānisks, tas neabsorbējas, neuzsūcas augos. Izveidojas rasa vai uznāk lietus un – putekļi noskalojas.
Drogu kvalitātes ienaidnieks gan ir pārlieks mitrums, tādēļ augus nevajadzētu vākt lietus laikā vai uzreiz pēc tam. Šādos augos ir daudz mazāk aktīvo vielu, turklāt mitrums var veicināt pelējuma attīstību. Slapjā laikā vāktas drogas žūst lēnāk, nav tik kvalitatīvas.