Franks Gordons: Cik svarīgas ir inovācijas – arī Latvijai 1
Latvijas simtgades gaidās man prieks par sasniegumiem viedtehnoloģiju jomā, kas gūti pēdējā laikā. Iezīmēts visai svarīgs ceļš, jo inovācijas šai nozarē ir atslēga valsts augšupejai kopumā. Šai sakarā, manuprāt, der iepazīties ar te izklāstīto.
Viņa, protams, kārtējo reizi apliecināja vēsturiski pamatoto Vācijas atbalstu Izraēlas cilvēkdrošībai un gandrīz vai garāmejot pieminēja, manuprāt, bezcerīgo Izraēlas konfliktu ar palestīniešiem. Bet ne jau tas bija viņas vizītes mērķis: pēc daiļrunības kanclere un viņas pavadoņi steidzās sīkāk iepazīties ar Izraēlas sasniegumiem informācijas tehnoloģiju (IT) un kiberdrošības jomā un skubināt raženu sadarbību šajās nozarēs.
Tieši šie sasniegumi pēdējos gados pamudināja Ķīnas, Japānas un Indijas valdību vadītājus iespaidīgu biznesa “dūžu” pavadībā viesoties Izraēlā un paplašināt sadarbību, vien minimāli maksājot meslus nebeidzamajam “konfliktam”.
Un ja nu mēs runājam par Vāciju – valsti, kas lepojas ar savu auto industriju un kuģu būvi, vērts minēt dažus skaitļus: pēc vācu konsultācijas aģentūras “Roland Berger” datiem, “mākslīgā intelekta” (“Artificial Intelligence”, AI) jomā Savienotajās Valstīs veic pētījumus 1393 “start-up” (inovāciju) firmas (40% no globāla kopskaita), Ķīnā – 383 (11%), “sīkajā” Izraēla – 343, kamēr “brangajā” Vācijā – tikai 106. Atpaliek!
Angela Merkele un viņas pavadoņi, smēlušies pieredzi Izraēlā, atgriezās mājās, un nākamais viesis bija Ķīnas viceprezidents, kas šīs valsts hierarhijā ieņem astoto vietu. Viņš tikās ar premjeru Benjaminu Netanjahu un devās uz Telavivu, kur Peresa vārdā nosauktajā Inovāciju centrā notika starptautiska konference.
kura koncerns sekmīgi konkurē ar daudzināto amerikāņu “Amazon”, kura dibinātājs Džefs Bezoss nupat atzīts par ne tikai ASV, bet pasaules bagātāko cilvēku. Minētajā konferencē citstarp piedalījās bijušais “Google” ģenerāldirektors, fonda “Innovation Endeavours” vadītājs Ēriks Šmits, “Facebook” viceprezidents Deivids Markuss…
Bet ne jau runa te ir par naudu, bet par uzņēmību, gatavību riskēt, neatslābstošu zinātkāri, neatlaidību spraustā mērķa sasniegšanā. Ne velti Izraēlu pieņemts dēvēt par “Start-up Nation”: grāmata ar tādu nosaukumu, kas iznāca 2009. gadā, tiek lasīta visur, arī Latvijā.