Cik reizes dienā un dzīves laikā nopukst tava sirds: ārsts sniedz satriecošu atbildi 0
Cik daudz sirdspukstu ir vienā dienā un cilvēka mūžā – tas ir atkarīgs no tā, cik ātri pukst jūsu sirds. Par to plašāk vēsta publikācija Live Science. Tajā teikts, ka neatkarīgi no tā, vai jūs sēžat pie rakstāmgalda, ejat uz veikalu iepirkties vai skrienat pa skrejceliņu, jūsu sirds reaģē uz dažādiem enerģijas pieprasījumiem dažādi, pukstot ātrāk vai lēnāk.
Sirdsdarbības intervāli palēninās un paātrinās par aptuveni 100 milisekundēm katru reizi, kad ieelpojat un izelpojat.
Sirds interesantākais aspekts ir tās spēja regulēt pukstu biežumu un tās darbību atkarībā arī no organisma vielmaiņas vajadzībām. Fizioloģija nemitīgi pielāgojas — tai gandrīz ir kā savas smadzenes, kas sajūt ķermeņa vajadzības, rakstīts publikācijā.
Ārsti diagnosticē sirsdarbības stāvokļus, pamatojoties uz paaugstinātu sirdsdarbības ātrumu, kad tas pārsniedz 100, vai zemu sirdsdarbības ātrumu, kad tas kļūst mazāks par 60.
Kā sirdsdarbība korelē ar laiku
Piemēram, cilvēks ar vidējo sirdsdarbības ātrumu miera stāvoklī 70 sitieni minūtē vienā dienā ģenerē 100 800 sirdspukstu. Gada laikā tas būtu aptuveni 36,8 miljoni apmeklējumu. Vidējais paredzamais dzīves ilgums ASV uz 2022. gadā bija 77,5 gadi. Tas nozīmē, ka cilvēka sirds dzīves laikā pukst aptuveni 2,85 miljardus reižu.
Cilvēka sirdsdarbības ātrums parasti nedaudz palēninās līdz ar vecumu, jo gadi ietekmē sirds muskuļus. Piemēram, novecošana var izraisīt fibrozes attīstību — lieko audu augšanu, kas traucē sirds ritmu — vai pat rada patoloģisku sirds ritmu, piemēram, priekškambaru mirdzēšanu, kas ir visizplatītākais sirds ritma traucējums.
Tādi faktori arī kā ģenētika, traumas un slimības var pakāpeniski mazināt sirds darbības ātrumu. Bet jo labāk mēs rūpēsimies par šo strādīgo orgānu, jo ilgāk un efektīvāk tas darbosies, norāda speciālisti.
Lai gan novecošana ir dzīves fakts un visas mūsu ķermeņa iespējas laika gaitā samazinās, “mums ir iespēja vismaz samazināt tās nolietojumu”. Piemēram, mierīgs miegs, veselīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes.