“Mēs visi esam no tā ļoti, ļoti atkarīgi!” Cik bīstama ir nokalpojušo Zemes mākslīgo pavadoņu iznīcināšana? 2
Kas vispār notiks ar kosmosa novecojušo industriju – dažādi satelīti, Zemes mākslīgie pavadoņi – vai tos iznīcinās, kādā veidā tas notiks, vai tos visus var likvidēt, vai tas nebūs pārdroši, uz šo jautājumu TV24 raidījums “Dienas personība ar Veltu Puriņu” aicināja atbildēt Māri Krastiņu, Latvijas Astronomijas biedrības valdes priekšsēdētāju.
Tā ir globāla problēma, viņš atzīst, norādot, ka ir jāizšķir divas lietas. “Jau pirms daudziem gadiem notika divu šādu kosmisko aparātu sadursme. Viens no tiem bija vecs PSRS laiku kosmiskais aparāts, kas sadūrās vēl tajā laikā ar orbītā esošu pavadoni, un līdz ar to tika radītas ļoti daudzas kosmiskās atlūzas.”
Tās tika izmētātas pa visām iespējamām orbītām ap Zemi, un, protams, tās rada ļoti lielus draudus visai kosmiskajai infrastruktūrai.
“Ja kāds domā, ka mēs tūlīt varēsim kosmosā visu iznīcināt, – nu, tā nedrīkst!” strikts ir eksperts.
Krastiņš aicina atcerēties, ka arī pirms dažiem gadiem Ķīna veica ļoti pārgalvīgu raķetes šāvienu pa vienu no saviem kosmiskajiem aparātiem un, iznīcinot šo kosmisko aparātu, tika radīts ļoti daudz kosmisko atlūzu, kas kārtējo reizi radīja ļoti paaugstinātu bīstamību ikvienam kosmiskajam aparātam.
“Mūsdienu tehnoloģijas ir ļoti, ļoti atkarīgas no šīs globālās pozicionēšanas sistēmas, tie arī ir pavadoņi, kas atrodas orbītā ap Zemi. Ja šiem pavadoņiem tiktu radīti draudi un kaut kas no šīs globālās pozicionēšanas sistēmas vairs nedarbotos tā, kā tam ir jānotiek, tad jau tagad mēs ik pa laikam redzam, kas notiek, piemēram, ar lidmašīnu satiksmi brīžos, kad tiek mākslīgi traucēti šie GPS signāli,” brīdina Krastiņš.