Nenojautu, ka viņu ir tik daudz… Psihiatre par Krievijas pilsoņiem, kuri gadiem dzīvo Latvijā, bet nav integrējušies 121
Nesen bija liela ažiotāža saistībā ar Saeimas pieņemto likumu, ka Krievijas pilsoņiem ir jākārto latviešu valodas eksāmens. Vienīgais atbrīvojums no tā ir psihiatra atzinums. TV24 raidījumā “Uz līnijas” Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētāja Sandra Pūce skaidro, cik šis jautājums ir aktuāls šobrīd.
Viņa pastāsta, ka ažiotāža ir pierimusi, taču šādi pieprasījumi un atzinumi ir. Psihiatre skaidro, ka tiem cilvēkiem, kuriem jau iepriekš bijušas problēmas un noteikta diagnoze, saņemt šādu atzinumu nav sarežģīti.
Tomēr Pūci pārsteidzis, cik daudz ir cilvēku, kas šeit dzīvo, bet nav integrējušies sabiedrībā. Piemēram, mājsaimnieces, kuras ģimenē runā tikai krievu valodā. Tagad ir liels izmisums un pārdzīvojumi, ka prasa zināt valsts valodu. Attiecīgi pasliktinās arī viņu veselības stāvoklis, kam iepriekš viņi nav sekojuši līdzi.
“Man tas bija pārsteigums. Es tomēr nenojautu, ka mums viņu ir un ir diezgan daudz,” psihiatre atzina.
Jau vēstīts, ka Imigrācijas likuma grozījumi paredz, ka tiem Krievijas pilsoņiem, kuri pirms Krievijas pilsonības iegūšanas bijuši Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi un saņēmuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, līdz 1.septembrim jāiesniedz pārvaldē dokumenti Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai, tostarp arī apliecinājums par sekmīgi nokārtotu valsts valodas pārbaudi.
Paredzams, ka dokumentu izskatīšanas laiks būs līdz vienam gadam. Kamēr dokumenti tiks izskatīti, personai iepriekš izsniegtā uzturēšanās atļauja būs derīga līdz jaunas atļaujas saņemšanai.
Ja pieteikums netiks saņemts līdz 1.septembrim, no 2.septembra pastāvīgās uzturēšanās atļauja zaudēs spēku un līdz 2023.gada 2.decembrim būs jāatstāj Latvijas teritorija.