Rīgā pavisam ir 13 kapsētas, kas tiek apgādātas ar egļu zariem, un 2016. gadā ir paredzēts iegādāties 157 320 egļu zarus jeb 2622 egļu zaru pakas, kur katrā jābūt 60 zariem. Aptuvenais egļu zaru daudzums, kas nepieciešams vienai kapu kopiņai, ir 26–30 gabali.
Rīgā pavisam ir 13 kapsētas, kas tiek apgādātas ar egļu zariem, un 2016. gadā ir paredzēts iegādāties 157 320 egļu zarus jeb 2622 egļu zaru pakas, kur katrā jābūt 60 zariem. Aptuvenais egļu zaru daudzums, kas nepieciešams vienai kapu kopiņai, ir 26–30 gabali.
Foto – Karīna Miezāja

Cik maksā skuju taka 3

Rīgas pašvaldība egļu zaru piegādēm pašvaldībā esošajām kapsētām tērē desmitiem tūkstošus eiro. Pēdējo gadu iepirkumi liecina – skuju taka galvaspilsētā ir daudz dārgāka nekā citviet Latvijā. Lai gan pašvaldībai īpašumā ir savi meži, tos nākas vest no attālākiem Latvijas novadiem.

Reklāma
Reklāma

Desmitiem tūkstoši

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Jaunākais iepirkums rāda – egļu zaru piegādi Rīgas kapsētām veiks SIA “MVR LUX” par 41 999,99 eiro, bez PVN. Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) paziņojumā teikts – piedāvātā līgumcena bija 
19 481,46 eiro bez PVN. Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā “LA” uzzināja, ka šajā iepirkumā bija iesniegti trīs piedāvājumi, no kuriem tika izvēlēts piedāvājums ar viszemāko cenu. IUB mājaslapā esošajā publikācijā līgumcena ir lielāka, jo līguma paredzamais izpildes laiks ir divi gadi. Vienlaikus departamentā norāda, ka samaksa tiek veikta par faktiski piegādātajiem egļu zariem. “MVR LUX” pārstāvis skaidro, ka uzņēmums nodarbojas ar mežizstrādi, līdz ar to egļu zaru savākšana no izstrādātajām cirsmām nebūs liela problēma, tāpēc arī uzņēmums piedalījās šajā iepirkumā.

Ziņas IUB mājaslapā liecina, ka arī iepriekšējos gados Rīgas pašvaldība izsludinājusi iepirkumus par egļu zaru piegādi pašvaldības kapsētām, taču tad summas bijušas mazākas. 2014. gadā zari iepirkti par 27,29 tūkstošiem eiro un tad konkursā par zaru piegādi uzvarēja SIA “Royal Reed”. Tiesa, tajā pašā gadā bija vēl viens iepirkums 28,79 tūkstošu eiro vērtībā, un tajā uzvaru ieguva SIA “Personāla serviss” no Raganas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trīs gadus iepriekš egļu zarus piegādāja IK “Josts”, un cena svārstījās no 28 tūkstošiem eiro līdz 31 tūkstotim eiro gadā. Savukārt 2010. gadā par 20,46 tūkstošiem eiro tos piegādāja “Baltic Investment Agency”.

“LA” vēlējās noskaidrot, kāpēc ir tik dārgi iepirkumi un vai nebūtu vienkāršāk egļu zarus kapsētām piegādāt no pašvaldībai piederošajiem “Rīgas mežiem”. Rīgas domes pārstāve Dzintra Āboliņa skaidro – Publisko iepirkumu likums nosaka, ka jāveic iepirkums, tāpēc egļu zarus nevar iegādāties tieši no “Rīgas mežiem”. Rīgas pašvaldība rūpējas par zaļās vides saglabāšanu Rīgā un Pierīgā un iegādājas egļu zarus atbilstoši normatīvo aktu prasībām, precizē Āboliņa.

Jautāta, kāpēc pēdējo gadu laikā zaru iepirkumu summas augušas, pašvaldības pārstāve skaidro: “Egļu zarus drīkst iegūt normatīvos aktos noteiktajā kārtībā, kā arī Rīgas tuvumā ir diezgan maz egļu, un tās nav piemērotas kapsētu vajadzībām. Līdz ar to tie jāved no tālākiem novadiem. Ir noteiktas prasības, kādi egļu zari ir vajadzīgi. Tiem jābūt 70 līdz 80 cm gariem, aptuveni 50 cm platiem, vienādā izmērā. Tiem ir jābūt nogrieztiem no kokiem, kas nav vecāki par 25 gadiem. Zariem jābūt stingriem, kupliem, bieziem, vēdekļveida, bez brūnām, nokaltušām skujām. Turklāt egļu zari ir jāpiegādā svaigi 24 stundu laikā no pasūtīšanas brīža.”

Rīgas Domes mājokļu un vides departamentā “LA” uzzināja, ka saskaņā ar pagājušā gada 23. novembrī noslēgto piegādes līgumu cena par vienu egļu zaru paku jeb 60 egļu zariem ir 7,43 eiro bez PVN. Tāds pakalpojums kā kapa kopiņas apklāšana ar skujām maksā 11,67 eiro bez PVN un ceļu skujošana – 5,83 eiro bez PVN.

“Kapu kopiņas un ceļa, kas pieved pie attiecīgās kapavietas, noklāšana ar skujām ir latviešu kapu kultūrai raksturīga un nozīmīga tradīcija. Lai nodrošinātu attiecīgā pakalpojuma kvalitatīvu sniegšanu, Kapsētu pārvalde nav noteikusi precīzu egļu zaru skaitu, kas būtu uzliekami uz kapa kopiņas, jo attiecīgais zaru skaita daudzums ir atkarīgs gan no piegādāto egļu zaru kvalitātes, gan laika apstākļiem un attiecīgā apbedījuma specifikas. Aptuvenais egļu zaru daudzums, kas nepieciešams vienai kapu kopiņai, ir 26–30 gabali. Vienlaikus tiek kontrolēts, lai egļu zari būtu svaigi griezti, tādējādi nereti rodas situācijas, kad piegādātie egļu zari kļūst nepiemēroti attiecīgā pakalpojuma sniegšanai,” skaidroja departamentā.

Reklāma
Reklāma

Rīgā pavisam ir 13 kapsētas, kas tiek apgādātas ar egļu zariem, un 2016. gadā ir paredzēts iegādāties 
157 320 egļu zarus jeb 2622 egļu zaru pakas, kur katrā jābūt 60 zariem. Kāpēc 2014. gadā atšķirībā no iepriekšējiem gadiem vajadzēja rīkot divus iepirkumus? Rīgas domes pārstāve skaidro, ka tas notika tā iemesla dēļ, ka pirmajā iepirkumā uzvarējušais pretendents atteicās no sadarbības. Kopumā 2014. gadā tika iepirkti egļu zari par 26,5 tūkstošiem eiro, ieskaitot PVN, bet 2015. gadā par 27,9 tūkstošiem eiro, ieskaitot PVN.

Citur sagādā paši

“LA” nolēma izpētīt, kā šo jautājumu risina citās pašvaldībās. Tiesa, vairāki apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji norādīja, ka nav atsevišķas maksas par egļu zaru piegādi, jo tas iekļauts kopējā pakalpojumā.

Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Kārlis Pots stāsta, ka pašvaldības teritorijā ir divas lielākās kapsētas – Bērzaines un Meža kapi. Bet, tā kā Cēsis tomēr ir mazpilsēta, apbedīšanas apjomi nav ļoti lieli. Pērn, piemēram, notika 199 bēres. Egļu zarus uz kapu pārvaldi var atvest paši tuvinieki, vai arī pašvaldība tos iepērk no vietējās zemnieku saimniecības par pieciem eiro vienai apbedīšanai.

Daugavpils pašvaldība nepērk egļu zarus kapsētu vajadzībām, tikai egles pilsētas rotāšanai, norādīja pašvaldības preses sekretāre Līga Korsaka. Viņa pauda neizpratni par to, kam egļu zari vajadzīgi, jo Daugavpilī piederīgie rūpējas par apbedījumiem.

Arī Valmieras pilsētas pašvaldība un tās kapitālsabiedrība SIA “Valmieras namsaimnieks” nerīko iepirkumus un kapsētās centralizēti nepiegādā egļu zarus. To sagādi nepieciešamības gadījumā nodrošina paši cilvēki vai to organizē ar apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju palīdzību, skaidroja pašvaldības pārstāve Kristīne Melece.

Liepājā pavisam ir septiņas kapsētas, un kopš pagājušā gada 1. septembra Liepājas Kapu pārvalde ar apbedīšanas pakalpojumiem nenodarbojas, izņemot gadījumus, kad jāapbedī bezpiederīgie. Pašvaldības pārstāve Zita Lazdāne skaidro, ka Kapsētu pārvaldei ir noslēgti līgumi ar trīs uzņēmumiem – SIA “Liepājas apbedīšanas birojs”, Ainara Spirģa apbedīšanas birojs SIA “Rainar” un IK Mihails Šubins, kas veic apbedīšanu, tostarp paši arī iegādājas nepieciešamos egļu zarus. Liepājas apbedīšanas birojs egļu zarus iepērk no viena uzņēmēja, un šo zaru cena vienai kapu kopiņai ir seši eiro bez PVN, skaidro biroja pasūtījumu pieņēmēja Dzintra Baranova. Viņa gan nebija izskaitījusi, cik egļu zaru nepieciešami vienai kopiņai, bet “diezgan laba kaudzīte”. Ja nepieciešams, aizgājēja tuvinieki var pasūtīt eglītes – cena par vienu kociņu ir trīs eiro. Tiesa, ar skujām neesot tik vienkārši – vasarā tās ietekmē sausums un skujas birst nost no zariem, bet ziemā lielajā sniegā grūti tos sagādāt. Egļu zari gan ir tikai viena pasūtījuma daļa, cilvēks atnāk un tad saka, ko viņam vajag bērēm, piebilst Dzintra Baranova.

Savukārt Ventspilī, kur atrodas piecas kapsētas, apmēram pusi apbedījumu nodrošina pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”, pārējos apbedīšanas pakalpojumus nodrošina privātuzņēmumi. Egļu zari ir nepieciešami tikai apbedīšanas pakalpojumu vajadzībām, kapu kopiņu nosegšanai, līdz ar to katrs pakalpojuma sniedzējs atbildīgs par egļu skuju nodrošinājumu, skaidro pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” valdes priekšsēdētājs Gaitis Celms. “LA” gan neizdevās uzzināt, cik maksā egļu zaru piegāde vienai bēru ceremonijai Ventspilī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.